Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Od naszej ludzkiej solidarności, stanu naszej wiedzy na temat zdrowia psychicznego i szeroko otwartych oczu oraz serca zależeć może czyjeś życie.

zdjęcie: canstockphoto.pl

2014-10-09

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest co roku, 10 października. Ustanowiono go z inicjatywy sekretarza generalnego Światowej Federacja Zdrowia Psychicznego, działającej od 1948 r. – Richarda Huntera. Pierwsze obchody tego Dnia odbyły się w 1992 roku. Od początku podstawowym jego celem było rozpowszechnianie wiedzy i motywowanie do podejmowania wszelkich możliwych działań  na rzecz zdrowia psychicznego. Chodzi również o przeciwdziałanie ciagle jeszcze czestej dyskryminacji i stygmatyzacji osób dotkniętych chorobami psychicznymi oraz ich bliskich. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza z powodu alarmujących prognoz Światowej Organizacji Zdrowia. Wieszczą one, że w ciągu najbliższych 15 lat zaburzenia psychiczne staną się jednym z głównych problemów zdrowotnych i jedną z głównych przyczyn niesprawności życiowej ludzi. Stale bowiem wzrasta ryzyko zachorowania na którąś z licznych chorób psychicznych. Jest to spowodowane raptownym rozwojem cywilizacyjnym i bardzo dynamicznym tempem życia, a co za tym idzie – życiem w nieustającym stresie i zbyt krótkim czasem przeznaczanym na sen i wypoczynek. Następstwem takich warunków bywają nerwice, depresje, zaburzenia lękowe a nawet psychozy. Obecnie WHO szacuje, że zaburzenia psychiczne dotyczą już co piątej osoby na świecie, a liczby te mają niestety tendencję rosnącą.

Głównym tematem Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w tym roku jest „Życie ze schizofrenią”. Nie dziwi fakt, że już po raz kolejny tematyka koncentruje się wokół tej jednej z najpoważniejszych i najczęściej występujących chorób psychicznych. Podczas tegorocznych obchodów Światowa Organizacja Zdrowia będzie się koncentrować na działaniach zmierzających do zapewnienia jak najlepszych warunków życia dla osób dotkniętych tą chorobą, na którą cierpi aż  50 mln ludzi na świecie, w tym ok. 400 tys. w Polsce.

Wszyscy wiemy, że trzeba dbać o swoje zdrowie – zarówno to fizyczne, jak i – a może nawet bardziej – psychicznie. Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego pomagają nam poznać sposoby realizacji tego celu. Na ulicach wielu miast i miasteczek naszego kraju organizowane są wystawy oraz wydarzenia artystyczne i sportowe, a przedstawiciele rozmaitych organizacji państwowych, medycznych, społecznych, oraz duchowieństwa organizują konferencje, spotkanie z ekspertami udzielającymi odpowiednich porad także dotyczących zagadnień aktywizacji zawodowej osób chorych psychicznie i inne imprezy edukacyjne dotyczące tematyki zdrowia psychicznego. Ta piękna idea od lat łączy środowiska lekarzy i terapeutów, ośrodków opiekuńczych, do których na co dzień ludzie ci mogą zwracać się po fachową pomoc i wsparcie ale także samych pacjentów i ich rodzin.

Warto pamiętać, że sprawa zdrowia psychicznego jest naszą wspólną sprawą: nas – ludzi zdrowych, osób w różnym stopniu dotkniętych zaburzeniami psychicznymi, lekarzy oraz rodzin pacjentów. Na chorobę psychiczną zachorować może każdy z nas – niezależnie od uwarunkowań rodzinnych, niezależnie od wieku, wykształcenia czy płci. Szczególnie narażeni są na nie jednak ludzie młodzi. Od naszej ludzkiej solidarności, stanu naszej wiedzy na temat zdrowia psychicznego i szeroko otwartych oczu oraz serca zależeć może czyjeś życie. Bo gdzieś, czasem niedaleko, może żyć bezradny, zrozpaczony człowiek, który nie jest w stanie sam sobie pomóc ani nawet o tę pomoc poprosić.

Dajmund Danuta, Autorzy tekstów, Teksty polecane

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 25.04.2024