Pamiętajmy o Żołnierzach Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku. Pierwszy marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla Żołnierzy Wyklętych, tego dnia w 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

2015-03-01

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych uczczono dziś składając wieńce przed tablica upamiętniającą członków podziemia niepodległościowego umieszczoną na murze aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. W południe kwiaty i znicze zapłonęły na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, w wielu kościołach sprawowane były Msze św. w intencji członków podziemia niepodległościowego, którzy przeciwstawiali się sowietyzacji kraju. 

Minister Maciej Klimczas i Waldemar Strzałkowki z Kancelarii Prezydenta RP złożyli wieniec pod tablicą na murze Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów przy ulicy Rakowieckiej. W latach 1945-56 więzienie mokotowskie było centralnym więzieniem dla więźniów politycznych w Polsce i podlegało Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego.
Na uroczystościach obecni byli także Jan Ciechanowski, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Andrzej Kunert z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Hołd poległym oddali także przedstawiciele szkół noszących imiona bohaterów podziemia, a także goście z zagranicy, m.in. z Białorusi.

W latach 1948-1956 kilkuset zakatowanych lub straconych więźniów aresztu MBP przy ul. Rakowieckiej władze komunistyczne w tajemnicy pochowały na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Na Rakowieckiej wykonano wyroki m. in. na rtm. Witoldzie Pileckim i gen. Auguście Fieldorfie „Nilu”.

Wcześniej znicze i wiązanki kwiatów złożone zostały na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, m. in. w kwaterze „Ł”, miejscu potajemnych pochówków ofiar komunistycznych represji oraz przy grobach Jerzego Ślaskiego i Adama Boryczki.
Wczoraj w kwaterze „Ł” umieszczonych zostało 36 brzozowych krzyży, które symbolizują zidentyfikowane ofiary zbrodni. 
Na każdym z nich umieszczone jest zdjęcie oraz dramatyczne słowa: „W tym miejscu zostałem odnaleziony”. Przy rozmieszczaniu krzyży uwzględniono dokładną lokalizację odnalezionego podczas ekshumacji ciała. Przy niektórych krzyżach umieszczono także tabliczki ze zdjęciami nadal nieodnalezionych ofiar reżimu, m. in.: gen. Emila Fieldorfa "Nila”, płk. Zdzisława Barbasiewicza, kpt. Franciszka Błażeja i kpt. Józefa Batorego.

W południe na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczysta zmiana posterunku i ceremonia złożenia kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Po jej zakończeniu w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar komunistycznego terroru.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

25

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 28.03.2024