Miłosierni jak Ojciec

Jubileusz Miłosierdzia ma przypomnieć Kościołowi, że jego misją jest bycie znakiem i świadectwem miłosierdzia Boga.

zdjęcie: www.flickr.com

2015-05-05

Całkiem niedawno, bo zaledwie 11 kwietnia tego roku, papież Franciszek zapowiedział nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, ale jego zwiastuna mogliśmy już odnaleźć w adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium (Radość Ewangelii), która jest niejako programem pontyfikatu Franciszka. Papież napisał w niej o Kościele, że  „Żyje niewyczerpalnym pragnieniem ofiarowania miłosierdzia, będącego owocem doświadczenia nieskończonego miłosierdzia Ojca i jego udzielającej się mocy”.

Rok Święty tradycyjnie rozpocznie się w momencie otwarcia Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra w Rzymie, które nastąpi 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, a zakończy się w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, która w 2016 roku przypada 20 listopada. Ojciec święty życzy sobie, aby Jubileusz w podobny sposób przeżywany był zarówno w Rzymie, jak i w Kościołach lokalnych i – co jest absolutną nowością – aby Drzwi Święte (Bramy Miłosierdzia) otwarto także w każdej diecezji; w katedrach i innych ważnych kościołach czy sanktuariach, do których pielgrzymują wierni. Ale jubileusz ten jest niezwykły nie tylko z tego powodu. Jubileusz Miłosierdzia jest bowiem Jubileuszem tematycznym. Ma on przypomnieć Kościołowi, że jego misją jest bycie znakiem i świadectwem miłosierdzia we wszystkich aspektach duszpasterskich. Papież pragnie również, aby w temacie miłosierdzia odnaleźć drogę dialogu oraz przezwyciężenia trudności w trudnych stosunkach z islamem, jak i judaizmem. Niezwykłym wydarzeniem tego jubileuszu będzie z pewnością clebracja, która będzie miała miejsce w Środę Popielcową w Bazylice św. Piotra, podczas której papież udzieli specjalnego mandatu tzw. Misjonarzom Miłosierdzia, oczekując, że będą nimi kapłani odznaczający się dużą cierpliwością, zdolnością rozumienia ludzkich ograniczeń, pełnymi inicjatywy i troski, która powinna cechować Dobrego Pasterza.

Na hasło Jubileuszu Miłosierdzia wybrano słowa z Ewangelii św. Łukasza (6,36): „Miłosierni jak Ojciec”. Chodzi w nich o to, by nikogo nie osądzać i nie potępiać, lecz wybaczać i dawać innym miłość, na wzór miłości jaka darzy nas Bóg. Twórcą logo Jubileuszu jest o. Marko I. Rupnik SJ. Logo to odwołuje się do starożytnego wizerunku Syna Bożego, który bierze na swoje plecy zagubionego człowieka z taką miłością, która jest w stanie przemieniać jego życie. Artysta poprzez odpowiednią symbolikę odwołał się do dwóch natur Chrystusa – Boskiej i ludzkiej oraz do miłości Ojca, który wszystko przebacza.

Rok Święty z założenia powinien być przeżywany jako pielgrzymka, czyli w duchu wiary i modlitwy. Aby tak było, czas od 19 do 21 stycznia 2016 r. poświęcony został tym, którzy działają w ruchu pielgrzymkowym, po to, by i oni sami uczyli się stawać pielgrzymami. Na 3 kwietnia 2016 roku przewidywana jest celebracja dla wszystkich przenikniętych duchowością miłosierdzia, a wiec dla  rozmaitych ruchów, stowarzyszeń i instytutów religijnych. 24 kwietnia 2016 specjalne wydarzenia poświęcone zostaną ludziom bardzo młodym, zwłaszcza tym, którzy poprzez sakrament bierzmowania zostali wezwani do wyznawania wiary. 29 maja 2016 Jubileusz Miłosierdzia w szczególny sposób świętować będą diakoni, którzy niejako „z powołania i urzędu” powinni przewodniczyć dziełom miłości dobroczynnej w życiu wspólnoty chrześcijańskiej. 12 czerwca swoje świętowanie Roku Świętego będą celebrowali chorzy, niepełnosprawni oraz ludzie, którzy troszczą się o ich potrzeby z podziwu godną miłością i oddaniem. W 160 rocznicę ustanowienia Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa odbędzie się natomiast Jubileusz Kapłanów. Z kolei ludzie związani z wolontariatem dobroczynnym, a więc ci wszyscy, którzy na co dzień żyją dziełami miłosierdzia, spotkają się 4 września 2016.  25 września 2016 do szczególnego przeżywania Jubileuszu zostaną zaproszeni katecheci i katechetki, którzy przekazując wiarę wspierają życie Kościoła, zwłaszcza zaś wspólnot parafialnych. Celebracja dla tych, którzy żyją duchowością maryjną i pragną uczcić Matkę Miłosierdzia odbędzie się 9 października 2016 roku. Na dzień 6 listopada 2016 przewidziano Jubileusz więźniów. Niektórzy z uwięzionych prawdopodobnie będą mogli ten dzień przeżywać wspólnie z papieżem na Placu św. Piotra.

Zarówno papież, jak i biskupi oraz kapłani w różnych diecezjach w Roku Świętym udadzą się na tzw. peryferia egzystencjalne, do ludzi, których zepchnięto na margines społeczny, do wykluczonych, aby w ten sposób okazać im solidarność całego Kościoła, a nam wszystkim przypomnieć o ich istnieniu oraz o ich potrzebach: zarówno tych materialnych, jak i duchowych.

Organizatorzy Jubileuszu Miłosierdzia zadbają również o to, aby wszyscy inni pielgrzymi, którzy przybędą do Rzymu indywidualnie, mogli w sposób uprzywilejowany przekroczyć Drzwi Święte i przeżyć ten czas w sposób naprawdę religijny i owocujący wieloma duchowymi wartościami.

Oby ten czas Roku Świętego – Jubileuszu Miłosierdzia, który za kilka miesięcy rozpoczniemy, stał się dla nas wszystkich – zarówno tych, którzy będą mogli go przeżywać w Rzymie jak i tych, którzy zdecydują się uczestniczyć w uroczystościach jubileuszowych we własnych diecezjach – czasem łaski i nawrócenia oraz postępowania w świadczeniu miłosierdzia i miłości przebaczającej.

(wykorzystano informacje KAI)

Dajmund Danuta, Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 23.04.2024