Msza święta dla osób osieroconych

W środowy wieczór w bazylice oo. franciszkanów z inicjatywy „Hospicjum św. Łazarza” w Krakowie odbyła się Msza św. „w intencji tych, którzy odeszli przed nami”. „Chcemy podziękować Bogu za ich życie i za każdy dar, który od Niego otrzymali” – mówił w homilii do zgromadzonych osieroconych, a także pracowników, wolontariuszy i przyjaciół hospicjum kard. Stanisław Dziwisz.

zdjęcie: Flickr.com

2015-11-20

Metropolita krakowski podkreślił, że życie ludzkie jest darem, który można pomnożyć albo zaniedbać. „Życie jako dar, od narodzin do śmierci, jest wielkim zadaniem, kryjącym w sobie ogromne możliwości rozwoju, ale tylko od człowieka zależy, jak talent życia wykorzysta” – stwierdził. Wskazał, że hojność Pana Boga sprawia, że otrzymujemy określone zdolności i zachęcił do rachunku sumienia nad ich wykorzystywaniem.

Kard. Dziwisz dodał, że modlitwa za zmarłych bliskich otwiera przed wiernymi perspektywę pytania o dotychczasowy stan ich życia. Odwołał się także do patronki dnia, błogosławionej Karoliny Kózkówny, którą uznał za doskonały przykład wykorzystania czasu otrzymanego od Boga.

„Ból i cierpienie, jakie nosimy po stracie naszych bliskich łączy się w tajemnicy świętych obcowania z wiarą w życie pozagrobowe, w życie wieczne. Ufamy, że kiedyś spotkamy się z naszymi bliskimi w Domu Ojca” – powiedział metropolita krakowski. Zaapelował, aby ta błogosławiona myśl była przyczynkiem do zamiany uczucia rozłąki i straty na działania dla tych, którzy nadal cierpią na nieuleczalne choroby.

Kardynał w imieniu Kościoła krakowskiego wyraził szczególną wdzięczność Towarzystwu Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Łazarza” – dyrekcji, pracownikom, lekarzom i wolontariuszom oraz ofiarodawcom. „Chcemy dziś naszą modlitwą objąć tych, którzy odeszli i tych, którzy nadal cierpią z powodu choroby. Aby Bóg ukazał im wszystkim swe miłosierne oblicze” – zakończył.

Potrzebę takiej modlitwy podkreśliła obecna na Mszy św. Ewa Banach, psycholog z „Hospicjum św. Łazarza”, pracująca z osobami w żałobie. „Czas odchodzenia bliskich jest dla wielu osób bardzo trudny. Uczucie jedności, wsparcia oraz modlitwa i zawierzenie Panu Bogu tego momentu daje im wyraźną ulgę i przynosi pomoc. Dlatego właśnie co roku dla osieroconych z całego Krakowa staramy się stworzyć taką duchową przestrzeń” – powiedziała.

Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" działa od 1981 roku. W krakowskiej placówce opieką otaczane są osoby terminalnie chore głównie na nowotwory oraz ich rodziny. Opiekę hospicyjną sprawuje zespół specjalistów złożony z lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, psychologów, terapeuty zajęciowego, kapelana, a także grupy przeszkolonych wolontariuszy. 

Od początku działalności „Hospicjum św. Łazarza” objęło pomocą już kilkanaście tysięcy chorych.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

25

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 28.03.2024