Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych podróżujących m.in. do Lourdes

Katolicka Agencja Informacyjna

dodane 2017-04-30 22:06

Z połączenia lotniczego z Krakowa do Lourdes korzysta bardzo wielu chorych. Dla tych, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich Kraków Airport przygotował wiele ułatwień przed wylotem.

Jednym z ułatwień jest tzw. "niebieska ścieżka". - To system dedykowanych oznaczeń, a także paneli przywoławczych ułatwiający osobom niepełnosprawnym poruszanie się po lotnisku samodzielnie lub z bezpłatną asystą - mówi Monika Pabisek z Kraków Airport.

Dodaje, że "niebieską ścieżką" porusza się wielu pasażerów niepełnosprawnych. - W ostatnim czasie wielką popularnością cieszy się połączenie z Krakowa do Lourdes, z którego też korzystają osoby niepełnosprawne - podkreśla Pabisek.

Regulacje dotyczące charakteru i zakresu specjalnej asysty dla osób niepełnosprawnych, jaka jest zapewniona i udzielana na terenie Kraków Airport ujęte są w "Kodeksie dobrego postępowania przy obsłudze osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej podróżujących drogą lotnicza".

Monika Pabisek przypomina, że osoby niepełnosprawne podlegają kontroli bezpieczeństwa w takim samym zakresie, jak inni pasażerowie. Pracownicy Służby Ochrony Lotniska, przeprowadzający kontrolę bezpieczeństwa są odpowiednio przeszkoleni w zakresie kontroli osób niepełnosprawnych.

Kraków Airport od lat współpracuje z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji m.in. w przeprowadzaniu okresowych szkoleń dla pracowników lotniska z zakresu obsługi osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej sprawności ruchowej.

Nowością w krakowskim porcie jest doposażenie od kwietnia 2017 r. punktów informacji lotniskowej w stałe pętle indukcyjne dla pasażerów z niepełnosprawnością narządu słuchu. Jest to urządzenie dzięki któremu osoba, która posiada aparat słuchowy wyposażony w odbiornik pętli indukcyjnej słyszy głos pracownika informacji bez szumów w tle. Głos przekazywany jest bezpośrednio do aparatu słuchowego obsługiwanego pasażera.

W ramach wprowadzanych udogodnień w terminalu, wyznaczone zostało dodatkowe przejście do kontroli bezpieczeństwa o nazwie „Special Service Line”, przeznaczone dla: pasażerów niepełnosprawnych (PRM) podróżujących z asystą lub bez, kobiet w zaawansowanej ciąży, rodzin podróżującym z dziećmi do lat 3. Przejście pozwala na skrócenie czasu oczekiwania na kontrolę bezpieczeństwa i tym samym na zwiększenie komfortu pasażerów wymagających szczególnej opieki.

Połączenie z Krakowa do Lourdes odbywa się w czwartki i niedziele. Lotnisko we Francji także jest przystosowane do przyjmowania osób niepełnosprawnych.

N P W Ś C P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 18 19 20 21
22 23 25 26 27
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Dzisiaj: 19.04.2018