Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Teksty polecane

U Maryi już 52 raz!

Renata Katarzyna Cogiel

dodane 2017-07-06 22:49

zdjęcie: Maria Frąckowiak

Na Jasnej Górze odbyła się 52. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych. Uczestniczyły w niej osoby chore, niepełnosprawne i osłabione przez wiek, które przybyły do tronu Matki Bożej z wielu stron Polski.

Tegoroczna Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę odbywająca się w roku jubileuszu 300-tnej rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej tradycyjnie zgromadziła chorych i niepełnosprawnych z całej Polski. Podczas pielgrzymki wspominano i modlono się szczególnie za zmarłego przed rokiem abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia w latach 2009-2016. Mszy świętej przewodniczył bp Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Homilię wygłosił delegat papieża Franciszka, prałat Jean-Marie Mupendawatu, sekretarz watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Ksiądz Mupendawatu od 2009 r. był najbliższym współpracownikiem śp. abp. Zygmunta Zimowskiego. „Mogę zaświadczyć o jego wielkim zaangażowaniu i trosce o chorych oraz o tych, którzy na różny sposób im posługują. Na niedługo przed śmiercią, już na łożu boleści, abp Zimowski redagował jeszcze ostatnie dokumenty” – wspomniał ksiądz sekretarz. Zwrócił uwagę na wielkie zaangażowanie zmarłego przewodniczącego Papieskiej Rady w pracę nad nową Kartą Pracowników Służby Zdrowia. Warto podkreślić, że Wstęp do nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia był jednym z ostatnich tekstów napisanych księdza arcybiskupa.

Karta stanowi dokument skierowany do wszystkich osób pracujących w służbie zdrowia, nie tylko do lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, ale także do tych, którzy zarządzają placówkami medycznymi, aby kierowali się w życiu wartościami płynącymi z Ewangelii. Jak podkreślił w homilii sekretarz watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka – „w dzisiejszym świecie medycznym nie tylko lekarz, pielęgniarka, personel pomocniczy, ale także biolog, farmaceuta, pracownik administracji szpitalnej, ustawodawca w dziedzinie służby zdrowia, czy każdy inny, kto styka się w swej pracy z zagadnieniami zdrowia i choroby powinien kierować się duchem służby i poświęcenia dla człowieka na każdym etapie jego życia. Dla nikogo z nich chory nie może być nigdy tylko przypadkiem klinicznym, anonimową jednostką, na której stosuje posiadaną wiedzę, ale zawsze człowiekiem chorym, do którego podchodzi się z postawą sympatii, miłości dyspozycyjności, uwagi i cierpliwości.

 Szczegóły dotyczące prac nad polskim tłumaczeniem powstałej w 2016 r. nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia przybliżył uczestnikom pielgrzymki ks. dr hab. Antoni Bartoszek, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jej pełna prezentacja odbędzie się 8 września 2017 r. w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Natomiast w październiku, w związku ze wspomnieniem św. Łukasza, patrona służby zdrowia, ma być prezentowana w diecezjach.

W programie 52. Pielgrzymki Chorych i Niepełnosprawnych znalazły się także: modlitwa różańcowa, koncert kwartetu smyczkowego Akademos, konferencja ks. Adama Pradeli o uzdrowieniu, Droga Krzyżowa z rozważaniami o. Andrzeja Chorążykiewicza (kamilianina) oraz nabożeństwo lourdzkie połączone z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Podczas Mszy świętej przedstawiciele wspólnoty Apostolstwa Chorych złożyli na ręce delegata papieskiego ks. Mupendawatu list jedności skierowany do Ojca świętego Franciszka.

N P W Ś C P S
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 9 10
12 14 15 16 17
19 20 21 22 23 24
25 26 28 1 2 3
Dzisiaj: 18.02.2018