Dajmund Danuta, Autorzy tekstów, Najnowsze

Wspominamy 1. rocznicę śmierci Ks. Arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego

Danuta Dajmund

dodane 2017-07-12 01:20

Ksiądz Arcybiskup Zygmunt Zimowski na spotkaniu z personelem medycznym i siostrami, 2014 r.

zdjęcie: Archiwum Apostolstwa Chorych

12 lipca 2016 r. zmarł ks. abp Zygmunt Zimowski. Jeden z jego najbliższych współpracowników - ostatni sekretarz kierowanego przezeń urzędu, ks. Jean-Marie Mupendawatu powiedział, iż ostatnie dwa lata życia arcybiskupa były dla niego "prawdziwą drogą krzyżową". „Na kilka miesięcy przed śmiercią był na Światowym Dniu Chorego w Ziemi Świętej, gdzie konkretnym przykładem własnego życia pokazał, jak można i jak powinno się czynić dobro także przez chorobę i cierpienie, ofiarując je Bogu za braci” – przypomniał kongijski kapłan.

Przed północą odszedł do Pana w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej, po długiej walce z chorobą nowotworową. Ksiądz arcybiskup Zygmunt Zimowski był przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, a zarazem biskupem seniorem diecezji radomskiej. Przez wiele lat blisko współpracował z trzema ostatnimi papieżami. Pożegnaliśmy w nim wielkiego przyjaciela ludzi chorych i cierpiących. Ostatnie miesiące sprawiły, że stał się jednym z nich i wraz z nimi mógł ofiarować swe cierpienia Bogu w intencjach Kościoła i Ojca świętego. Członkowie Apostolstwa Chorych mieli okazję poznać go bliżej podczas wizyty na Śląsku z okazji Światowego Dnia Chorego w 2014 roku. Spotkał się wówczas z wieloma osobami cierpiącymi przebywającymi w śląskich szpitalach. Wziął również udział w międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego oraz Apostolstwo Chorych, której tematem był „Ból cierpienia”. Kiedy rok temu sam doświadczał tego bólu cierpienia i umierania, towarzyszyła mu pamięć i modlitwa wielu tysięcy ludzi chorych i cierpiących. Towarzyszył mu również Papież Franciszek, który na kilka godzin przed śmiercią zdążył do niego osobiście zatelefonować i zapewnić o swej duchowej łączności i modlitwie. Udzielił on także umierającemu arcybiskupowi swego błogosławieństwa.
Warto pamietać, że jednym z ostatnich dzieł Arcybiskupa Zimowskiego była nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia. Bardzo zależało mu na jej wydaniu, a przed  śmiercią zdązył jeszcze napisac do niej wstęp. Wstępnej prezentacji tej Karty dokonano na Jasnej Górze podczas tegorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Chorych  Niepełnosprawnych organizowanej co roku w patronalne święto Apostolstwa Chorych.

Dziś, kiedy wspominamy rocznicę śmierci ks. Arcybiskupa Zimowskiego trzeba nam łączyć się na modlitwie z całym Kościołem w Polsce. Za Księdza Arcybiskupa zostanie odprawionych wiele Mszy świętych, w tym także Msza święta w diecezji, której był pasterzem. Będzie ona miała miejsce w katedrze radomskiej pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny o godz. 18.00. Radomscy księża biskupi serdecznie zachęcają do duchowej łączności  podczas tej Eucharystii. Inna msza święta będzie odprawiana w intencji zmarłgo ks. abp Zygmunta Zimowskiego o godz. 17.00, w kościele Santo Spirito in Sassia (via dei Penitenzieri 12) w Rzymie. W intencji śp. Ks.  Mszę świętą odprawi również krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych w Polsce - ks Wojciech Bartoszek.

wykorzystano informację KAI

 

N P W Ś C P S
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 9 10
12 14 15 16 17
19 20 21 22 23 24
25 26 28 1 2 3
Dzisiaj: 25.02.2018