Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

Obchody Dnia Dziecka Utraconego w całym kraju (zapowiedź)

Katolicka Agencja Informacyjna, Apost. Chorych

dodane 2017-10-06 09:49

zdjęcie: flickr.com

Msze św. i modlitwy w intencji dzieci, ich symboliczne pochówki, wykłady psychoterapeutów oraz spotkania rodzin po stracie - składają się co roku na obchody Dnia Dziecka Utraconego, który przypada 15 października. Odbędą się one w kilkunastu mniejszych i większych miastach w całej Polsce.

Archidiecezja częstochowska
Wszyscy dotknięci dramatem straty dziecka w wyniku choroby, poronienia, przedwczesnego porodu, wypadku czy aborcji mogą się spotkać w archidiecezji częstochowskiej w wielu parafiach. Patronat honorowy nad Dniem Dziecka Utraconego w archidiecezji częstochowskiej objął abp Wacław Depo.

Różaniec w intencji rodziców oraz prelekcję ks. Arkadiusza Olczyka "Prawa przysługujące rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka" przygotowuje Sanktuarium św. Józefa przy ul. Okrzei w Częstochowie.

W Radomsku o godz. 15.00 w kościele św. Ojca Pio będzie odprawiona Msza św., na której zgromadzeni odmówią różaniec w intencji rodziców po stracie i ich dzieci. Następnie odbędzie się modlitwa przy pomniku Dziecka Utraconego.

Modlitwa różańcowa i Msza św. będzie też w Wieluniu w klasztorze Sióstr Bernardynek o godz. 15.00.


Diecezja drohiczyńska
14 października 2017 r. w przeddzień Ogólnopolskiego Dnia Dziecka Utraconego, odbędą się kolejne pogrzeby dzieci zmarłych przed narodzinami, których ciała nie zostały odebrane ze szpitali, znajdujących się na terenie diecezji, bądź rodzice pozostawili je tam świadomie, aby zostały pochowane w Grobach Dzieci Utraconych.
Pogrzeby Dzieci Utraconych odbędą się w następujących miastach:
• 13 października br., godz. 12.00 w Wyszkowie w kaplicy w Szpitalu, ul. Komisji Edukacji Narodowej nr 1,
• 14 października br., godz. 10.00 w Grajewie w parafii MB NP, ul. Wojska Polskiego 98,
• 14 października br., godz. 10.00 w Łomży w parafii Bożego Ciała, ul. Przykoszarowa 26,
• 14 października br., godz. 10.00 w Ostrołęce w parafii Nawiedzenia NMP, ul. Szwedzka 2a,
• 14 października br. godz. 10.00 w Ostrowi Maz. w parafii Wniebowzięcia NMP, ul. 3 Maja nr 3.


Elbląg
Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Elbląskiej zaprasza 15 października do udziału we Mszy św. o godz. 18.00. Eucharystia będzie sprawowana w kościele bł. Franciszki Siedliskiej w Elblągu w intencji rodzin, małżeństw oraz samotnych matek, które utraciły swoje dziecko przed narodzeniem.


Ełk
Obchody związane z Dniem Dziecka Utraconego w diecezji ełckiej w tym roku odbędą się w środę, 11 października 2017 r. Msza św. będzie sprawowana o godzinie 16.30 w parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Ełku. Po wspólnej Eucharystii nastąpi złożenie urny z prochami dzieci w Grobie Dzieci Utraconych na Cmentarzu Komunalnym w Ełku.


Gniezno
W katedrze gnieźnieńskiej 15 października o godz. 12.00 sprawowana będzie Msza św. dla rodziców, którzy doświadczyli śmierci dziecka w wyniku poronienia, choroby, wypadku lub innych okoliczności.


Archidiecezja katowicka
Dzień Dziecka Utraconego odbędzie się 15 października br. w następujących parafiach archidiecezji katowickiej:
- św. Jerzego w Rydułtowach: 15.45 – różaniec, 16.30 – Msza św., 17.30 – modlitwa w Miejscu Pamięci Dzieci Utraconych, spotkanie w oratorium św. Józefa;
- św. Józefa w Katowicach – Załężu: 15.00 – różaniec, 15.30 – Msza św., 16.15 – modlitwa przy grobie dziecka utraconego, na zakończenie spotkanie przy kawie;
- św. Bartłomieja w Bieruniu Starym: 10.00 – Msza św.


Diecezja koszalińsko-kołobrzeska
W Koszalinie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Eucharystię sprawował będzie ks. Piotr Subocz, kapelan Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Pogrzeb ma charakter ekumeniczny. Pochowane zostaną prochy 105 dzieci. Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Będzie to już czternasty pogrzeb dzieci utraconych, pozostawionych w koszalińskim szpitalu. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano już 2918 dzieci.

W Słupsku Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 11.00 w kościele św. Maksymiliana Kolbego. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył będzie ks. Cezary Iwanowski, kapelan Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Na tzw. Nowym Cmentarzu ceremonia pogrzebowa rozpocznie się około 12.10. Do tej pory odbyło się pięć pochówków, podczas których w sumie pochowano 208 dzieci. Podczas najbliższego pogrzebu pochowane zostaną prochy ponad 90 dzieci. Pochówek będzie miał charakter ekumeniczny.

W Szczecinku odbędzie się piąty pogrzeb dzieci utraconych. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele Mariackim. Następnie o godz. 13.00 uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochówek ma charakter ekumeniczny. Do tej pory pochowano prochy 47 dzieci. Podczas tego pogrzebu pochowanych zostanie 22 dzieci. Rocznie w Szpitalu w Szczecinku dochodzi do około 150 poronień.

Szósty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w Pile. Msza św. o godz. 11.00 w parafii św. Jana Bosko. Następnie, po Eucharystii uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy Pomniku Dzieci Utraconych. Do tej pory w Pile pochowano ciała 86 dzieci utraconych. Tym razem w grobie spoczną prochy 14 dzieci. Pogrzeby te odbywają się dwa razy do roku na koszt gminy na mocy uchwały Rady Miasta z kwietnia 2013 roku. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.

W kościele Mariackim w Szczecinku w każdy drugi wtorek miesiąca o godz. 18.00 sprawowana jest Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka; w Pile - w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 12.00 w kościele pw. św. Józefa; w Koszalinie - w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (oo. franciszkanów).


Kraków
W Krakowie na obchody Dnia Dziecka Utraconego złożą się Msza Św. oraz spotkanie. Małopolskie Hospicjum dla Dzieci zaprasza 8 października na Eucharystię o 11.30 w kościele pw. Św. Bartłomieja przy ul. Klasztornej 11. Msza sprawowana będzie w intencji wszystkich dzieci, które odeszły. Następnie będzie spotkanie w Małopolskim Hospicjum dla Dzieci przy ul. Odmętowej. Na spotkaniu będzie można porozmawiać z psychologiem oraz uzyskać informację o grupach wsparcia.


Legnica
W diecezji legnickiej Stowarzyszenie Rodzin Katolickich wraz z biskupem zapraszają na Mszę św. do katedry w niedzielę 15 października 2017 r. o godzinie 11.30. O godz. 16.30 na Cmentarzu Komunalnym w Jaszkowie odbędzie się poświęcenie „Grobu Dziecka Utraconego” oraz zostaną złożone kwiaty.


Lublin
W niedzielę 15 października 2017 r. w kościele pw. Świętego Ducha w Lublinie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 1, o godz. 15.15 zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci. W czasie Eucharystii rodzice będą mogli symbolicznie oddać swoje zmarłe dzieci Bogu, a po Mszy św. uczestniczyć w spotkaniu. Mszę św. poprzedzi Koronka do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00.


Diecezja przemyska
W sobotę, 14 października br. o godz. 10.00 w Kościele pw. Św. Piotra i Św. Jana z Dukli w Krośnie odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji dzieci zmarłych przed urodzeniem i ich rodziców. Po Eucharystii trumna ze zmarłymi dziećmi zostanie złożona w grobie na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie.
Pogrzeb ten pomoże po chrześcijańsku przeżywać ból i żałobę, będzie okazją do modlitwy, zadumy i refleksji nad wartością życia ludzkiego. Grób, w którym zostaną złożone zmarłe dzieci, będzie dla rodziców miejscem spotkania z utraconym dzieckiem.


Diecezja radomska
W Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej przy ul. Wileńskiej 33 w niedzielę, 15 października 2017 r. organizowanie jest spotkanie modlitewne dla rodziców, których dziecko odeszło zbyt wcześnie oraz którzy doświadczyli poronienia lub śmierci dziecka. Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.30 Mszą św. w intencji rodziców przeżywających śmierć dziecka, po niej o godz. 14.00 zebrani pomodlą się na cmentarzu przy Grobie Dziecka Nienarodzonego.


Rzeszów
Rodzice dotknięci dramatem utraty dziecka, są zaproszeni do kościoła farnego w Rzeszowie w sobotę, 14 października na godz. 17.30. W programie: Różaniec, Msza św. z kazaniem i wykład na temat przeżywania żałoby.


Siedlce
Pogrzeb dzieci utraconych w katedrze siedleckiej odbędzie się w środę 18 października br. o 12.00. Mszy św. przewodniczyć będzie bp Piotr Sawczuk.


Sosnowiec
Rodzice, którzy doświadczyli utraty dziecka na każdym etapie życia i z różnych przyczyn (poronienie, poród przedwczesny, choroba, wypadek komunikacyjny, aborcja), a także ich rodziny, przyjaciele i każdy, kto pragnie włączyć się we wspólną modlitwę, spotykają się 15 października w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Sosnowcu. Organizatorem wydarzenia jest Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie diecezji sosnowieckiej. O godz. 18.15 rozpocznie się modlitwa różańcowa w intencji wszystkich przeżywających żałobę po stracie dziecka, o godz. 19.00 sprawowana będzie Msza św.


Tarnów
W Tarnowie obchody Dnia Dziecka Utraconego zaplanowano na 21 października. Wtedy odbędzie się drugi pochówek dzieci utraconych organizowany przez SPES Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych, pod patronatem Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji i przy współpracy z Urzędem Miasta Tarnowa. Dzieci zostaną pochowane w mogile zbiorczej, która znajduje się na cmentarzu w Tarnowie – Mościcach.
Do Komitetu do 19 października można przesłać imiona swoich zmarłych dzieci – z datą śmierci i tygodniem ciąży. Zostaną one odczytane podczas nabożeństwa poprzedzającego pochówek. Karteczki z imionami zostaną złożone do grobu, obok prochów dzieci utraconych.
Imiona dzieci można przesyłać przez wiadomość na profilu fb:
https:// www.facebook.com/dzieciutracone/ lub przez stronę www - zakładka kontakt http:// www.dzieciutraconetarnow.pl/kontakt


Diecezja toruńska
W diecezji toruńskiej obchody Dnia Dziecka Utraconego przewidziane są w dniach 14 i 15 października.
14 października o godz. 8.30 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Toruniu zostanie odprawiona Msza św. obrzędowa i przeprowadzony pochówek dzieci utraconych – poronionych. Po Mszy św. w czasie ceremonii pogrzebowych na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Toruniu zostaną pogrzebane prochy dzieci, których poronienie stwierdzono w Szpitalu Wojewódzkim w Toruniu od 1 stycznia do 30 czerwca 2017 r.

Natomiast w Dzień Dziecka Utraconego, 15 października, Diakonia Życia Domowego Kościoła Diecezji Toruńskiej zaprasza na Mszę św. w intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci. Msza św. zostanie odprawiona w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie o godz. 13.30. W świątyni tej znajdują się relikwie św. Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Teresy, którzy przeżyli w swoim życiu utratę 4 dzieci. Są więc orędownikami u Boga tych wszystkich, którzy doświadczyli tej bolesnej straty. Po Mszy św. w salce parafialnej odbędzie się spotkanie, podczas którego będzie można wysłuchać świadectw.


Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest 15 października. To dzień, w którym od 1 stycznia symbolicznie mija 9 miesięcy, czyli dobiega końca okres ciąży. W Polsce rodziców dzieci utraconych oraz nieoperacyjnie chorych skupia organizacja DLACZEGO. Prowadzi ona stronę internetową dla dotkniętych stratą rodziców i ich rodzin: http://www.dlaczego.org.pl/.
Według badań Fundacji Przetrwać Cierpienie przeprowadzanych w latach 2012-2014 ok. 27 proc. rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Głównymi przyczynami takiej sytuacji jest niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa. Natomiast aż 30 proc. kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego.
Z myślą o tych osobach od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia dla rodziców po stracie. W ramach części z nich działają profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Wiele jest jednak grup tworzących się spontanicznie, z inicjatywy samych rodziców, którzy chcą sobie pomagać.
Zazwyczaj takie grupy gromadzą się przy parafiach, m.in. w ramach duszpasterstwa rodzin. Po Mszy św. przeżywają czas dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. W wielu miejscach organizuje się spotkania z psychologiem, który udziela indywidualnych konsultacji.

N P W Ś C P S
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 9 10
12 14 15 16 17
19 20 21 22 23 24
25 26 28 1 2 3
Dzisiaj: 25.02.2018