W mocy Pana

Tę samą moc, którą miał Jezus podczas swojego ziemskiego życia, będą także posiadać wszyscy wierzący w Niego.

2023-04-25

Komentarz do fragmentu Ewangelii Mk 16,15-20
III tydzień wielkanocny, święto św. Marka Ewangelisty

„I rzekł do nich: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!”.

Ostatnie słowa Jezusa skierowane do Apostołów mają charakter uniwersalnego posłania. Jezus rozpoczyna je od wezwania „idźcie”, które oznacza dynamiczne powstanie z sytuacji smutku i rozpaczy. Uczniowie słyszą wezwanie, aby iść na cały świat – nie tylko do ludu Izraela, gdyż Jezus swą zbawczą misją ogarnia wszystkie ludy i narody. Ich misja zostaje sprecyzowana jako głoszenie Ewangelii wszelkiemu stworzeniu. Głoszenie oznacza uroczyste obwieszczanie czegoś w imieniu kogoś, kto cieszy się autorytetem. Uczniowie jawią się tutaj jako głosiciele Dobrej Nowiny o zbawieniu dla całego świata. Innymi słowy, są oni narzędziem Jezusa, który pragnie przez nich zbawić każdego człowieka. Ich głoszenie ma doprowadzić do Jezusa Chrystusa wszystkich ludzi.

„Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony”.

Owocem głoszenia Dobrej Nowiny jest nawrócenie serca. Najwyraźniejszymi znakami tego nawrócenia są wiara i chrzest. Jest to odpowiedź człowieka na zbawczą miłość Boga. Zbawienie może więc urzeczywistnić się tylko wtedy, gdy człowiek w swojej wolności otwiera się na działanie Boga. Odrzucenie wiary i zamknięcie się na Boże orędzie, prowadzi do potępienia, zaś przyjęcie wiary i chrzest włączają wszystkich wierzących do wspólnoty zbawienia.

„Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie”.

Do zewnętrznych znaków, które będą czynić wierzący należą: wypędzenie złych duchów, mówienie językami, odporność na trucizny i uzdrawianie chorych. Tę samą moc, którą miał Jezus podczas swojego ziemskiego życia (wyrzucanie złych duchów oraz uzdrawianie chorych), będą także posiadać wszyscy wierzący w Niego. Wzmianka o wężach i truciźnie może w sposób obrazowy nawiązywać do duchowej walki wyznawców Jezusa z mocami ciemności. Mamy tu także aluzję do proroctwa Iz 11, 8: „Niemowlę igrać będzie na norze kobry, dziecko włoży swą rękę do kryjówki żmii”.

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 19.04.2024