XI Sympozjum „Dylematy etyczne w praktyce lekarskiej”

W czwartek 17 maja 2018 r. w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie odbyło się XI Sympozjum „Dylematy etyczne w praktyce lekarskiej”. Tym razem wykłady skoncentrowały się wokół tematu: „Rola lekarza w opiece nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie”.

zdjęcie: Medycyna Praktyczna

2018-05-19

Jak zaznaczono na początku spotkania, inspiracją do poświęcenia sympozjum właśnie tej tematyce stał się opublikowany niedawno raport: „Problemy rodzin dzieci z zespołem Downa w Polsce – stan na przełomie 2017 i 2018 roku”, który został zainicjowany i przygotowany przez naukowców z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II wraz z Poradnią Bioetyczną UPJPII i Fundacją „Jeden z Nas”. Po oficjalnym rozpoczęciu sympozjum, uczestnicy mogli obejrzeć spektakl „Franek z Doliny Słońca”, w wykonaniu zespołu teatralnego „Radwanek”, złożonego z niepełnosprawnych intelektualnie podopiecznych ośrodków prowadzonych przez Fundację św. Brata Alberta i Fundację „Mimo Wszystko”.

Sympozjum podzielone było na dwie części. W pierwszej części jako pierwsza głos zabrała Anna Dymna, która podzieliła się z zebranymi własnymi obserwacjami dotyczącymi problemów, z jakimi muszą się zmierzyć osoby niepełnosprawne intelektualnie. Następnym prelegentem był prof. Robert Śmigiel z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, który omówił wrodzone przyczyny niepełnosprawności intelektualnej. Problemy medyczne osób z trisomią 21 według raportu „Problemy rodzin dzieci z zespołem Downa w Polsce – stan na przełomie 2017 i 2018 roku” zaprezentowali ks. prof. Andrzej Muszala i dr Monika Zazula. Natomiast Barbara Szumowska i Maria Libura przedstawiły własne doświadczenia dotyczące problemów rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną w kontaktach z lekarzami.

W II części sympozjum, po przerwie kawowej, ponownie głos zabrał prof. Robert Śmigiel, który mówił o tym, jak przekazywać rodzicom informację o wadzie genetycznej dziecka wiążącej się z niepełnosprawnością intelektualną, natomiast o komunikowaniu się z dorosłą osobą niepełnosprawną intelektualnie opowiedziała prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys z Uniwersytetu Warszawskiego. Dalsze wykłady tej części dotyczyły przede wszystkim zagadnień medycznych. Prof. Jolanta Wierzba z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przybliżyła zebranym specyficzne problemy medyczne dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie, natomiast prof. Jacek Pietrzyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego próbował odpowiedzieć na pytanie, czy można uchronić osobę obciążoną genetycznie przed rozwojem niepełnosprawności intelektualnej. O tym, co lekarze powinni wiedzieć na temat roli rehabilitacji w rozwoju osób niepełnosprawnych intelektualnie mówił prof. Stanisław Kowalik z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Tę część sympozjum zamykał wykład dotyczący aspektów prawnych, związanych z możliwościami uzyskania świadomej zgody dorosłego pacjenta niepełnosprawnego intelektualnie na diagnostyczny lub leczniczy zabieg inwazyjny, zaprezentowany przez dr n. prawn. Małgorzata Szeroczyńska z Warszawy.

Ostatnią część spotkania stanowił panel dyskusyjny, do którego zostali zaproszeni wszyscy prelegenci, a także dr Małgorzata Nowaczyk, genetyk, pediatra, nauczyciel akademicki, oraz Andrzej Jacyna, prezes NFZ.

Głównymi organizatorami sympozjum było Towarzystwo Internistów Polskich i Medycyna Praktyczna. W gronie współorganizatorów znalazło się Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie, Międzywydziałowy Instytut Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Komisja Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej, Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie oraz Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Autorzy tekstów, S. Aleksandra, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 25.04.2024