Dzień Dziecka Utraconego

15 października przypada Dzień Dziecka Utraconego. Ma on uświadomić społeczeństwu cierpienie ludzi, których dotknęła taka strata, a rodzicom pomóc przeżyć ją w sposób godny.

zdjęcie: www.the-picture-box.co.uk

2013-10-15

W związku z tym Dniem w kościele pw. św. Józefa w Katowicach Załężu 15 października o godzinie 18:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta za dzieci utracone i ich rodziców. Patronat nad tą Mszą objął Metropolita Katowicki Ks. Arcybiskup Wiktor Skworc. Po Mszy Świętej zgromadzeni w świątyni udadzą się na krótką modlitwę nad Grób Dziecka Utraconego na pobliskim cmentarzu po czym symbolicznie zostanie wypuszczone w niebo 100 lampionów z imionami dzieci utraconych, które rodzice obecni na Mszy będą mogli osobiście na nie wpisać.

W obchody tego dnia włącza się Fundacja Przetrwać Cierpienie w Katowicach, która  jako główny cel swojej działalności postawiła sobie zadanie pomocy ludziom, którzy przeżywają rozmaite cierpienia. Jednym z najbardziej bolesnych doświadczeń, jakie może spotkać człowieka jest utrata dziecka, także dziecka poczętego a jeszcze nie urodzonego. Z myślą o tych właśnie osobach i stracie, jaka stała się ich udziałem Fundacja rozpoczęła w sierpniu bieżącego roku kampanię pod hasłem: „Ja też jestem dzieckiem”. Jej celem jest uświadomienie, a właściwie przypomnienie, że istnieją odpowiednie akty prawne regulujące takie sytuacje. Nakładają one na szpitale obowiązek informowania rodziców, że mają oni prawo i możliwość w sposób godny pochować swoje utracone dziecko. Niestety w wielu przypadkch stosowane praktyki znacznie odbiegają od gwarantowanych prawnie możliwości. Często po prostu, cierpiący po stracie dziecka rodzice, otrzymują do podpisu kartę zrzeczenia się prawa do ciała dziecka, określanego zresztą bezdusznie „martwym płodem”, które w efekcie takiego oświadczenia zostaje zutylizowane.

Fundacja próbuje dotrzeć do wszystkich szpitali w Polsce, by nakłonić je do szerszego informowania rodziców o przysługujących im prawach. Doświadczenia osób, które utraciły dziecko w wyniku poronienia czy przedwczesnego porodu są tu niestety bardzo przykre. Wskazują one na fakt, że wiele szpitali  w martwym Maleństwie ciagle nie widzi człowieka, traktując go jako „medyczny odpad”. Kampania „Ja też jestem dzieckiem” ma także uświadomić samym rodzicom, którzy utracili swoje dzieci w wyniku przedwczesnego porodu lub poronienia, że mają oni prawo do ich godnego pochówku, łącznie z obecnością kapłana podczas takiego pogrzebu.

Koordynator duchowy Kampanii JA TEŻ JESTEM DZIECKIEM – ks. Adrian Nowak apeluje także do kapłanów, aby umożliwili rodzinie pogrzebanie ich dziecka w rodzinnym grobowcu. Namawia również do tworzenia na cmentarzach wspólnego grobu, który mógłby pomieścić wiele  takich małych Istotek, wzorem tego, który istnieje na cmentarzu parafialnym w Załężu. Taki grób nie musiałby zawierać żadnych imion – wszak często rodzice nie zdążyli nawet poznać płci swojego Maleństwa. Grób Dzieci Utraconych mógłby się stać miejscem modlitwy dla ich rodziców i bliskich, miejscem, gdzie ich ból mógłby stać się choć trochę mniejszy. Byłby też miejscem modlitwy dla tych rodziców, którym szpital uniemożliwił zabranie ciałka dziecka, którym nie dana była pociecha wzięcia swego Maleństwa w ramiona choćby na krótką chwilkę.

Trzeba naprawdę niewiele, aby wczuć się w sytuację ludzi, których żałoba właściwie nigdy się nie kończy. Wiem o czym mówię. Moja żałoba po stracie dziecka w 4 miesiącu ciąży trwa już ponad 30 lat. Nie ma dnia, abym nie pomyślała o swoim pierworodnym dzieciątku, którego imię zna tylko Bóg. Wdzięczna jestem tym wszystkim, którzy potrafili zrozumieć nasz ból w przeszłości, dawno temu, i tym, którzy dziś myślą o rodzicach, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji.

Dajmund Danuta, Autorzy tekstów, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

1

2

3

5

11

12

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 03.05.2024