O niezastąpionej roli kobiet

W Międzynarodowym Dniu Kobiet o ważnych problemach kobiet na całym świecie mówił papież Franciszek. Także same kobiety zwróciły uwagę świata na sprawy dotyczące nie tylko ich życia ale i przyszłości całego świata.

zdjęcie: canstockphoto.pl

2015-03-08

Dziś z okna nad Placem Świętego Piotra w Watykanie papież Franciszek pozdrowił wszystkie kobiety z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Powiedział między innymi:

„Dziś 8 marca, pozdrawiam wszystkie kobiety, które każdego dnia starają się budować społeczeństwo bardziej ludzkie i gościnne. Po bratersku dziękuję tym wszystkim, które na tysiące sposobów świadczą Ewangelię i pracują w Kościele. Jest to także dla nas okazja, by podkreślić znaczenie i konieczność ich obecności w życiu. Świat, w którym kobiety są usuwane na margines jest światem bezpłodnym, ponieważ kobiety nie tylko przynoszą życie, ale przekazują nam również zdolność widzenia dalej, widzą nie tylko siebie, przekazują nam zdolność zrozumienia świata innymi oczyma, poczucia spraw sercem bardziej twórczym, cierpliwszym, łagodniejszym. Modlę się dziś szczególnie i błogosławię wszystkim kobietom obecnym tu na placu i dla wszystkich kobiet! Serdecznie pozdrawiam".

Pewną ciekawostkę stanowi fakt, że Międzynarodowy Dzień Kobiet jest w Watykanie obchodzono dopiero po raz drugi. Z okazji tego święta 8 marca nagrodzono tam również dwa projekty pomocy kobietom w Libanie i Nikaragui. Nagrody w wysokości 10 tys. euro każda ufundowane zostały przez Caritas Internationalis. Otrzymały je inicjatywy kobiet syryjskich i irackich prowadzących pracę oświatową wśród dziewcząt w obozach uchodźców oraz program rolniczy, który pomoże kobietom w Nikaragui zwiększyć ich dochody. Nagrody wręczono w ramach konferencji pod hasłem „Głosy Wiary”, zorganizowanej w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk w Ogrodach Watykańskich. Chrześcijanki z całego świata, zaangażowane w życie kościelne i społeczne podzieliły się również swoimi pomysłami na poprawę sytuacji kobiet w swoich krajach.

Inną ciekawą inicjatywą o zasięgu ogólnoświatowym, która przydała wagi tegorocznym obchodom Międzynarodowego Dnia Kobiet stało się także ogłoszenie manifestu Społecznego Kobiet Świata. Prezentacja tego dokumentu odbyła się  5 marca w Warszawie.

„Chcemy mówić jednym głosem o ważnych problemach kobiet na całym świecie” - powiedziała Maria Jankowska, prezeska Polskiego Związku Kobiet Katolickich, przedstawiając Manifest. Poinformowała, że prezentacja dokumentu rozpoczęła się już 3 marca na forum Parlamentu Europejskiego, kontynuowana w kolejnych krajach na całym świecie, a zakończy się na forum ONZ w Nowym Jorku. Pni Prezes przypomniała, że kobiety nie powinny upodabniać się do mężczyzn, a obie płcie powinny być wobec siebie komplementarne, że należy przeciwstawiać się opinii, jakoby macierzyństwo upośledzało kobiety. Chcemy promować macierzyństwo fizyczne i duchowe, przypomnieć i niezastąpionej roli kobiet w wychowaniu dzieci. Uważamy, że zdrowie kobiet nie jest dostatecznie chronione, że nie są badane uboczne skutki antykoncepcji dla ich zdrowia” - mówiła Pani Maria Jankowska.
Oto treść Manifestu Społecznego Kobiet Świata:

My, kobiety świata oraz sygnatariusze innych organizacji oświadczamy, co następuje:

I. Świadomi posłannictwa danego im przez Stwórcę, kobieta i mężczyzna muszą na nowo odbudować i umocnić w sobie świadomość własnej tożsamości oraz komplementarności płci, co służyć będzie zarówno dobru ich samych, jak i dobru rodziny, środowiska pracy i ogólnie całemu społeczeństwu.

II. Kobieta ma swój niezastąpiony wkład w tworzeniu stabilnej rodziny, jej postawy prospołecznej, w wychowywaniu młodego pokolenia w nurcie kultury chrześcijańskiej, wnosząc tym samym istotny wkład w budowę społeczeństwa, którego życie ma być oparte na wartościach.

III. Wszechstronny wkład kobiet w życie społeczne nie jest dostatecznie doceniany. Nie wszędzie stworzone są warunki do rozwoju ich twórczych możliwości, nie dość skutecznie są likwidowane wszelkie przejawy ich dyskryminacji, wykorzystywania, przemocy wobec nich.

IV. Macierzyństwo kobiety, w rozumieniu biologicznym i duchowym, jako wyraz szczególnego obdarowania przez Stwórcę, jest niezaprzeczalną wartością. Kobieta świadoma swej misji, jaką jest troska o człowieka, obejmuje opieką każde życie ludzkie od chwili jego poczęcia aż po naturalny jego kres.

V. W krajach Zachodu kobiety są obecnie dyskryminowane z powodu swojego macierzyństwa, co wymaga działań eliminujących to zjawisko z życia społecznego.

VI. W wielu państwach niedostatecznie chronione jest zdrowie kobiet. Nie są one też właściwie informowane o szkodliwości środków antykoncepcyjnych, wczesnoporonnych, zabiegów typu in-vitro.

VII. Macierzyństwo kobiety wnosi istotne walory w środowisko miejsca pracy, przynosi też korzyści społeczeństwu jako całości.

VIII. Macierzyństwo oraz poświęcenie się przez kobietę rodzinie nie ogranicza jej rozwoju emocjonalnego, intelektualnego, duchowego, ale go pobudza, wzbogaca osobowość kobiety, tym samym wskazuje na walory jej kobiecej tożsamości.

IX. Praca kobiety w domu, jej całkowite poświęcenie się zadaniom rodzinnym ma ogromne znaczenie społeczne oraz ekonomiczne. Dając społeczeństwu właściwie ukształtowanych obywateli, kobieta ma tym samym ważny wkład w kształtowanie dobrej przyszłości swojego kraju.

X. Prawdziwe wyzwolenie (emancypacja) kobiety zawiera w sobie przysługujące jej prawo do wolności bycia kobietą oraz życia w kobiecy sposób.

Z tego powodu żądamy:

1. Powszechnego szacunku dla kobiety, uznania jej tożsamości i rzeczywistej równości mężczyzn i kobiet. Także dostrzegania walorów, wynikających z komplementarności płci, ze zgodnego współistnienia i współtworzenia przez mężczyzn i kobiety pięknego kształtu otaczającego ich świata.

2. Podjęcia w skali międzynarodowej działań politycznych mających na celu umożliwienie kobietom dogodnego pogodzenia pracy zarobkowej z życiem rodzinnym.

3. Powszechnego akceptowania w prawodawstwie międzynarodowym wartości nieuznawanego dotąd, ewidentnie niedostrzeganego wkładu pracy kobiet na rzecz rodziny. Tym samym uznania, iż termin „całkowicie oddana rodzinnym zadaniom” oznacza pracę wykonywaną profesjonalnie i uznawaną w sensie prawnym.

4. Międzynarodowych ram oraz strategii ochronnej dla kobiet pracujących, umożliwiającej im posiadanie dzieci i oddanie części swego czasu na opiekę nad potomstwem oraz trosce o rodzinę. Także zapobieżenia każdej formie dyskryminacji zawodowej w stosunku do tych kobiet.

5. Zorganizowania znaczącej pomocy dla matek wielodzietnych, których macierzyński trud ratuje demografię niejednego kraju.

6. Zorganizowania znacznie lepszej opieki zdrowotnej nad kobietami, szczególnie nad tymi, które spodziewają się potomstwa.

7. Powszechnego zakazu stosowania zabójstwa dzieci nienarodzonych, co uderza groźnie także w ich matki; także powszechnego zakazu stosowania metody in-vitro oraz wynajmowania matek-surogatek. Bycie surogatką jest pogwałceniem godności zarówno matki-surogatki, jak i dziecka. Jest to nowa forma wykorzystywania kobiet oraz handlu ludźmi, w której dziecko staje się przedmiotem umowy.

8. Zorganizowania szerszej edukacji prorodzinnej dla kobiet, uwzględniającej i takie tematy, jak:
szkodliwość antykoncepcji, negatywne skutki metody in-vitro, walory naturalnego planowania rodziny.

W niecodzienny sposób obchodzono także Dzień Kobiet na Jasnej Górze, gdzie 8 marca pod hasłem  "Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast" odbyło sie spotkanie i wspólna modlitwa. Jego uczestniczki pragnęły uczyć sie od Maryi w jaki sposób realizować piekn kobiecego powołania. Święto Kobiet przeżywane na Jasnej Górze jest dobra alternatywą dla świeckich obchodów tego dnia. Przedstawicielka  organizatora tej uroczystości - Civitas Christiana, podkreśliła, ze obchodząc w ten sposób Dzień Kobiet uczestniczki spotkania pragną podkreślić, że w ich życiu najwazniejszy jest Jezus. Głównym punktem obchodów była Msza świeta, która odbyła się o godz. 17.00 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem ks.bp Łukasza Buzuna z Kalisza.

(Wykorzystano informacje KAI)

Dajmund Danuta, Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 28.04.2024