Odbyła się konferencja „Dehumanizacja medycyny”

W sobotę, 10 października, w Domu Lekarza w Katowicach odbyła się konferencja zatytułowana „Dehumanizacja medycyny”. Jej organizatorzy to: Śląska Izba Lekarska oraz Śląski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.

Uczestnicy dyskusji panelowej

Uczestnicy dyskusji panelowej

zdjęcie: ks. Wojciech Bartoszek

2015-10-10

W programie konferencji znalazło się pięć wykładów oraz panel dyskusyjny. W swoich wystąpieniach prelegenci – lekarze, teolodzy i językoznawcy – podjęli tematykę związaną z procesami zachodzącymi w świecie, które mają znaczący wpływ również na środowisko medyczne oraz wszystkie działania dokonujące się w jego obrębie. Zwrócono uwagę, że ów wpływ może być pozytywny lub negatywny.

Wśród wielu ważnych wątków, które pojawiły się w konferencyjnej refleksji warto wskazać przynajmniej kilka.

Doktor Marcin Jabłoński, adiunkt w Instytucie Psychologii Wydziału Filozoficznego Akademii Ignatianum w Krakowie, omówił procesy finansjalizacji oraz to w jaki sposób mogą wpływać one na relacje lekarz-pacjent. Zauważył, że zagrożeniem dla świata medycznego, szczególnie zaś dla samych chorych, mogą być praktyki stosowania reguł czysto rynkowych (zysk, korzyść, interes)  w działaniach, w których najważniejsze powinny być relacje i chęć pomocy osobie potrzebującej.

Ksiądz dr hab. Antoni Bartoszek, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, wskazał na moralną ambiwalencję (sprzeczność odczuć) odnoszącą się do współczesnej medycyny. Zauważył, że ze światem medycyny wiąże się obecnie wiele zagrożeń i wątpliwości natury moralnej ale również towarzyszą mu wielkie nadzieje, oczekiwania i możliwości.

Doktor Danuta Krzyżyk, adiunkt w Katedrze Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, w swoim wystąpieniu omówiła rolę jaką pełni język w komunikacji medycznej. Wskazała z jednej strony na zagrożenia wynikające z dosadności, brutalizacji i technicyzacji języka stosowanego w kontaktach z osobami chorymi, z drugiej zaś strony na wielką rolę terapeutyczną i wspomagającą proces leczenia, którą może spełniać język zawierający elementy empatii i czytelnego przekazu.

Konferencję zakończyła dyskusja panelowa, do której zaproszono m.in. ministra zdrowia prof. Mariana Zembalę, dr. Jacka Kozakiewicza, prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach, dr Elżbietę Kortyczko, prezesa Oddziału Śląskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich oraz prof. Jana Duławę, kierownika Katedry Chorób Wewnętrznych i Kliniki I Oddziału Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który był jednocześnie kierownikiem naukowym konferencji.

Cogiel Renata Katarzyna, Autorzy tekstów, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

1

2

3

5

11

12

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 04.05.2024