Święty Błażej i św. Agata – lutowi pomocnicy w dolegliwościach

Choć luty to najkrótszy miesiąc w roku, nie brakuje w nim liturgicznych wspomnień świętych – patronów i pomocników w różnych dolegliwościach. Oprócz tego jest to miesiąc, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem (4 lutego),Światowy Dzień Chorego (11 lutego), Światowy Dzień Walki z Depresją (23 lutego) i Światowy Dzień Chorób Rzadkich (28 lub 29.02)

zdjęcie: pixabay.com

2024-02-02

Choć luty to najkrótszy miesiąc w roku, nie brakuje w nim liturgicznych wspomnień świętych – patronów i pomocników w różnych dolegliwościach. Oprócz tego jest to miesiąc, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem (4 lutego), Światowy Dzień Chorego (11 lutego), Światowy Dzień Walki z Depresją (23 lutego) i Światowy Dzień Chorób Rzadkich (28 lub 29.02)

Gdy boli gardło wzywaj św. Błażeja

Jest taki dzień w roku, kiedy kapłani w kościołach dotykają szyi zgromadzonych wiernych skrzyżowanymi świecami woskowymi. Obrzęd ten połączony z modlitwą ma uchronić nas od wszelakich dolegliwości i chorób gardła, a świece nazywa się – od imienia świętego biskupa-męczennika, z którego wstawiennictwa wówczas korzystamy – „błażejkami”.

Święty Błażej pochodził z Cezarei Kapadockiej, ojczyzny św. Bazylego Wielkiego, św. Grzegorza z Nazjanzu, św. Grzegorza z Nyssy, św. Piotra z Sebasty, św. Cezarego i wielu innych. Był to niegdyś jeden z najbujniejszych ośrodków życia chrześcijańskiego. Błażej studiował filozofię, został jednak lekarzem. Po pewnym czasie porzucił swój zawód i podjął życie na pustyni. Stamtąd wezwano go na stolicę biskupią w położonej nieopodal Sebaście. Podczas prześladowań za cesarza Licyniusza uciekł do jednej z pieczar górskich, skąd nadal rządził swoją diecezją. Ktoś jednak doniósł o miejscu jego pobytu. Został aresztowany i uwięziony. W lochu więziennym umacniał swój lud w wierności Chrystusowi. Tam właśnie miał cudownie uleczyć syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość i nie można było jej usunąć. Chłopcu groziło uduszenie. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Kościół do dziś w dniu św. Błażeja błogosławi gardła.

Kiedy daremne okazały się wobec niezłomnego biskupa namowy i groźby, by zmusić go do odstępstwa od wiary, zastosowano wobec niego najokrutniejsze tortury. Ścięto go mieczem prawdopodobnie w 316 r.

Piękne ciało i piękna dusza – św. Agata

Dwa sycylijskie miasta – Palermo i Katania – ubiegają się o sła­wę wydania na świat tej świę­tej Męczenniczki. Gdzie faktycznie Agata przyszła na świat, nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że męczeńską śmierć poniosła w Katanii w 251 roku.

Święta Agata urodziła się w bardzo zamożnej rodzinie chrze­ścijańskiej. Odznaczała się nadzwyczaj­nym wdziękiem i urodą. Tradycja głosi, że rodzice nadali jej greckie imię Agatha, które po polsku oznacza „dobra”, bo oprócz zewnętrznego piękna wyróż­niało ją także szlachetne usposobienie.

Uroda Agaty przyciągała spojrze­nia licznych adoratorów. Zwrócił na nią uwagę również sycylijski namiestnik imieniem Kwincjan, proponując jej mał­żeństwo. Ponieważ Agata postanowiła swoje życie poświęcić Bogu, ślubując Mu dozgonne dziewictwo, odrzuciła oświadczyny Kwincjana. Ten poczuł się niezwykle urażony i poprzysiągł zemstę. Domyślił się, że odmowa Agaty ma zwią­zek z jej wiarą i postanowił nakłonić ją do porzucenia chrześcijaństwa. Trwały wówczas prześladowania chrześcijan, zarządzone przez cesarza Decjusza. Kwincjan aresztował więc Agatę. Pró­bował ją zniesławić przez pozbawienie jej dziewiczej niewinności, dlatego oddał ją pod opiekę pewnej rozpustnej kobiety, imieniem Afrodyssa. Kiedy te działania spełzły na niczym, namiestnik skazał Agatę na tortury, podczas których od­cięto jej piersi. W tym czasie miasto nawiedziło trzęsienie ziemi, w którym zginęło wielu pogan. Przerażony na­miestnik nakazał zaprzestać mąk, gdyż dostrzegł w tym karę Bożą. Ostatecznie Agata poniosła śmierć, rzucona na roz­żarzone węgle.

Rok po śmierci Agaty na Sycylii wy­buchł wulkan Etna i lawa zagrażała Ka­tanii. Wówczas ludność udała się z pro­cesją do grobu Agaty, kierując w stronę lawy jej welon, który podczas jej tortur w ogniu jako jedyny nie uległ spaleniu. Lawa zmieniła swój kierunek i Katania została ocalona. Od tego czasu Agata była czczona jako święta chroniąca od ognia, a jej welon słynął z cudownych uzdrowień.

Obecnie w dzień św. Agaty (5 lute­go) poświęca się pieczywo, sól i wodę, które mają chronić domostwa od po­żarów i piorunów. Niegdyś, szczególnie w Katanii, poświęcone kawałki chleba wrzucano do ognia, by wiatr odwrócił pożar w kierunku przeciwnym. W dniu jej pamięci karmiono bydło poświęconą solą i chlebem, by je uchronić od zara­zy. Święta Agata jest patronką Sycylii, miasta Katanii oraz kobiet cierpiących na nowotwory i inne choroby piersi.

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Najnowsze, bieżące

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 27.04.2024