Nie od dzisiaj wiadomo, że najważniejszymi oczami, jakie posiada człowiek, są oczy jego serca.
ks. Wojciech Bartoszek
Serce to nie tylko organ pompujący krew. To także – w rozumieniu biblijnym – siedlisko uczuć, mądrości i cnót.
Obraz z podpisem „Jezu, ufam Tobie!” jest jednym z najpopularniejszych wizerunków na świecie.
Chociaż uzależnienie w widoczny sposób objawia się na zewnątrz, w istocie jest bardziej chorobą wnętrza.
Modlitwa o nowe powołania kapłańskie jest obecnie jedną z najbardziej palących intencji.
Z nastaniem maja nasze myśli kierujemy ku Matce Bożej, która jest niezawodną Orędowniczką u swego Syna.
Tak to już w życiu bywa, że doceniamy rozmaite wartości dopiero wówczas, gdy zaczyna nam ich brakować.
Służebnica Boża s. Dulcissima Hoffmann była zjednoczona z Jezusem ukrzyżowanym, ofiarując Mu swoje cierpienie.
11 lutego 1984 r. opublikowano list apostolski „Salvifici doloris” o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia.
Czy wiek podeszły może być czasem radości, twórczego myślenia i pogłębiania międzyludzkich relacji?
Czy ograniczona sprawność lub całkowite unieruchomienie oznaczają bezradność i bezużyteczność?
Kiedy człowiek przebacza wyrządzoną mu krzywdę, jego serce się poszerza i zdolny jest do większej miłości.
W Roku Jubileuszowym św. Teresa od Dzieciątka Jezus nawiedza w swoich relikwiach wiele miejsc na całym świecie.
Fizjoterapia jest ważną częścią procesu leczenia, bo nie tylko usprawnia ciało, ale daje także motywację do aktywności.
Aby człowiek mógł żyć zgodnie z Bożym zamysłem, potrzebuje światła, które nie pochodzi od niego samego, lecz od Boga.
Niepomyślna diagnoza zazwyczaj zmienia życie człowieka, który musi poukładać swoją codzienność od nowa.
Święty Jan Paweł II praktycznie podczas każdej swojej pielgrzymki spotykał się z osobami chorymi.
Posługa pielęgniarek jest czymś więcej niż tylko pracą. Jest naśladowaniem czułości Boga względem człowieka.
Jak pogodzić obowiązek dbania o zdrowie z duchowością Apostolstwa Chorych, czyli ofiarą cierpienia?
Transhumanizm – nowa religia? Współcześnie wielu ludzi ulega pokusie, by stawiać siebie w miejscu Boga i decydować o życiu i śmierci.
Strach przed niepomyślną diagnozą sprawia, że często zamiast się badać, udajemy, że choroba nas nie dotyczy.
Opieka długoterminowa jest dużym wyzwaniem zarówno dla rodziny chorego, jak i dla personelu medycznego.
Czy w czasach indywidualizmu i anonimowości jest jeszcze miejsce na bezinteresowną służbę innym?
Na francuskiej ziemi, u podnóża Pirenejów, jest miejsce, w którym tętni życie modlitwy, ciszy, służby i wspólnoty.
Ratownictwo medyczne to coraz bardziej doceniana gałąź działalności na rzecz osób chorych i poszkodowanych.
Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Okazuje się, że mogą być także zwierciadłem ciała i jego kondycji.
Każdy człowiek, szczególnie chory i starszy, potrzebuje obecności i bliskości innych ludzi.
W czwartą niedzielę lipca z ustanowienia papieża Franciszka obchodzony jest w Kościele Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych.
Istnieje stała potrzeba docierania do tych osób chorych, które m.in. z powodu przedłużającej się pandemii miały utrudniony dostęp do sakramentów świętych.
Maryja wielokrotnie podczas różnych objawień wzywała świat do nawrócenia i pokuty.
Oddajemy głos specjalistom, którzy dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom, na co dzień służą osobom chorym neurologicznie.
W bieżącym numerze miesięcznika siostry służebniczki dębickie dzielą się z Czytelnikami swoim doświadczeniem posługi wśród chorych i potrzebujących.
Bieżący numer „Apostolstwa Chorych” poświęcamy tematyce związanej z depresją.
Bieżący numer „Apostolstwa Chorych” poświęcony jest w dużej mierze tematyce osób starszych, które dzięki zyskanej mądrości życiowej są dla młodszych pokoleń świadkami tradycji i wiary.
Chcemy spojrzeć na osoby niepełnosprawne w świetle ich pasji i talentów.
Od 12 września br. Kościół ma nowych Błogosławionych – Matkę Elżbietę Różę Czacką i Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Z racji przypadającego w październiku Dnia Białej Laski bieżący numer miesięcznika częściowo poświęcony jest zmysłom.
We wrześniowym numerze miesięcznika podejmujemy tematykę związaną z bezpieczną farmakologią oraz środkami leczniczymi płynącymi z natury. Aby należycie zadbać o swoje zdrowie, potrzebujemy nie tylko wsparcia medycyny, ale możemy także korzystać z bogactwa zdrowych produktów, które oferuje nam otaczająca nas przyroda. Korzystajmy z nich mądrze.
W bieżącym numerze miesięcznika podejmujemy tematykę bliską członkom naszej wspólnoty – zagadnienia związane z pojęciem cierpienia. Apostolstwo Chorych nigdy nie zachęcało do szukania cierpienia, ale do tego, by je przyjąć i ofiarować, gdy jest ono nieuniknione. Mówią o tym trzy duchowe warunki przynależności do wspólnoty.
W lipcowym numerze miesięcznika podejmujemy tematykę skupioną wokół uzdrowienia i wiary z nim związanej. Jest to temat wciąż aktualny i ważny nie tylko dla chorych. Każdy człowiek jest przecież w jakimś sensie poraniony i potrzebuje interwencji Jezusa Lekarza.
Czerwiec jest miesiącem szczególnie poświęconym Bożemu Sercu, Eucharystii i kapłaństwu. W bieżącym numerze miesięcznika poruszamy te tematy zwłaszcza w odniesieniu do posługi wobec chorych
Trwając w okresie wielkanocnej radości, oddajemy w ręce Czytelników kolejny numer miesięcznika. Jednym z tematów, który w nim podejmujemy jest praca diagnostów laboratoryjnych i analityków medycznych. 27 maja przypada Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Jego obchody są dobrą okazją, aby zauważyć i docenić tę niezwykle ważną grupę medyków
W kwietniu przypadają dwa ważne dni: Dzień Pracownika Służby Zdrowia (7.04) oraz Europejski Dzień Praw Pacjenta (18.04). Okazje te zainspirowały nas, by bieżący numer „Apostolstwa Chorych” poświęcić w dużej mierze tym tematom.
21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji w bieżącym numerze miesięcznika podejmujemy tematykę osób z niepełnosprawnością intelektualną.
11 lutego br. będziemy obchodzić XXIX Światowy Dzień Chorego. Papież Franciszek w tegorocznym Orędziu na ten dzień przypomina ideę braterskiej solidarności, która zyskuje szczególne znaczenie w czasie trwającej epidemii.
26 stycznia 1966 roku miała miejsce pierwsza w Polsce udana transplantacja nerek. Na pamiątkę tego medycznego dokonania 26 tycznia obchodzony jest w naszym kraju Dzień Transplantologii
Z okazji zatwierdzenia przez Konferencję Episkopatu Polski nowego Statutu Apostolstwa Chorych, w bieżącym numerze miesięcznika przypominamy podstawowe informacje dotyczące historii, duchowości i struktury organizacyjnej naszej wspólnoty.
Listopad sprzyja refleksjom nad czasem minionym i w szczególny sposób kieruje nasze myśli ku ukochanym osobom, które odeszły. Strata kogoś bliskiego zawsze jest bolesna i dotkliwa. Jednak dzięki wyznawanej wierze, nosimy w sobie przekonanie, że rozłąka z najbliższymi jest tylko chwilowa. W Jezusie zaś mamy pewność, że śmierć, smutek i ból zostaną ostatecznie pokonane.
W drugą sobotę października obchodzony jest Światowy Dzień Opieki Paliatywnej i Hospicjów.
W Polsce z powodu otępienia i zaburzeń pamięci choruje ponad pół miliona osób. Wiele z nich przebywa w zakładach opieki. Prawie połowa z nich jest dotknięta chorobą Alzheimera.
Od wielu miesięcy świat walczy z pandemią koronawirusa. Choć już trochę zdążyliśmy się przyzwyczaić do jego obecności, on wciąż jest groźny i budzi lęk. Coraz częściej zadajemy sobie pytania o przyszłość i o to, czy kiedyś wrócimy do normalności.
W 1990 roku odrodziły się w Kościele w Polsce struktury Caritas. Przez trzy dekady działalność charytatywna Kościoła funkcjonowała tylko we wspólnotach parafialnych. Brak zewnętrznych struktur nie ugasił jednak żaru miłości ukrytego w ludzkich sercach.
Trwając w radości ze zmartwychwstania Jezusa, przeżywamy jednocześnie trudne chwile związane z pandemią koronawirusa. To właśnie z jej powodu została bezterminowo zawieszona planowana na 7 czerwca br. beatyfikacja Sługi Bożego ks. Stefana Wyszyńskiego.
Rok 2020 został ogłoszony przez polski parlament Rokiem św. Jana Pawła II z okazji przypadającej 18 maja 100. rocznicy jego urodzin. Również majowy numer „Apostolstwa Chorych” poświęcamy w dużej mierze postaci papieża-Polaka.
Rok 2020 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarek i Położnych. Ponadto, 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia i Pracownika Służby Zdrowia. Okazje te zainspirowały nas do podjęcia w kwietniowym numerze „Apostolstwa Chorych” tematyki związanej z zawodami medycznymi i samą medycyną.
Ks. Wojciech Bartoszek
25 marca Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego oraz Dzień Świętości Życia. W tym roku dzień ten jest również świętowaniem 25. rocznicy wydania przez Jana Pawła II encykliki „Evangelium vitae”.
W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes (11 lutego) obchodzimy XXVIII Światowy Dzień Chorego. Bieżący numer miesięcznika poświęcony jest modlitwie i sakramentom w życiu chorego.
U progu nowego roku serdecznie pozdrawiam wszystkich Chorych i Czytelników miesięcznika. Wierzę, że dzięki niemu oraz modlitwie możliwe jest podtrzymywanie duchowej łączności w naszej wspólnocie.
Jednocząc się w modlitewnym oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia, pozdrawiam wszystkich Czytelników „Apostolstwa Chorych”.
Dane statystyczne wskazują, że na całym świecie przybywa chorych na cukrzycę. Również w Polsce choroba ta jest rozpoznawana u coraz większej liczby pacjentów.
Codziennie wiele kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi. Choć diagnoza ta brzmi jak wyrok, wiele z nich wygrywa walkę z nowotworem.
Osoby cierpiące na mukowiscydozę nie wyglądają na chore. Ale to tylko pozory. Ich codzienność jest walką o życie.
Ci, którzy na co dzień opiekują się swoimi najbliższymi, są często ukryci przed światem. Wiernie służą im bez rozgłosu.
Od 5 do 13 maja br. trwała III Archidiecezjalna Pielgrzymka Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Lourdes.
Eucharystia i kapłaństwo to dwa sakramenty nierozerwalnie ze sobą związane.
Według statystyk nieprawidłowo rozwiniętą tarczycę ma dzisiaj w Polsce ok. 9 mln ludzi. To bardzo dużo.
Czy relacje pracowników służby zdrowia z pacjentami są oparte na życzliwości czy regułach rynku?
Życie jest bezcennym darem Boga. To życie powinno zostać przez człowieka z radością przyjęte i dobrze wykorzystane.
Światowy Dzień Chorego jest okazją, by na nowo dostrzec wielkie bogactwo, jakim osoby chore są dla Kościoła i świata.
Aby młode pokolenie mogło odważnie tworzyć przyszłość, musi najpierw z pokorą przyjąć naukę od starszych.
Kto mógł przypuszczać, że całkowicie sparaliżowana i krucha kobieta tak bardzo wpłynie na losy Kościoła i świata?
Otyłość jest chorobą cywilizacyjną. Można jej zapobiegać, prowadząc zdrowy i aktywny tryb życia.
Wiele osób niewidomych przekonuje, że brak wzroku nie przeszkadza im w dostrzeganiu tego, co w życiu ważne.
Świat osób niesłyszących i niedosłyszących to nie tylko świat ciszy. To często również świat odrzucenia przez innych.
Ból bywa często większym problemem, niż sama choroba, która go wywołała. Nieleczony, niszczy i odbiera radość życia.
Błogosławiona pielęgniarka Hanna Chrzanowska pokazuje, że świętość polega na zwyczajności przeżywanej z Bogiem.
Zapotrzebowanie na krew stale rośnie. Wdzięczność należy się więc tym, którzy bezinteresownie oddają ją innym.
W wielu rodzinach osoby chore i starsze znajdują miłość i opiekę. Otacza się je troską niczym najcenniejsze skarby.
Drodzy Czytelnicy, ufam, że czas Wielkiego Postu pozwolił Wam przygotować serca na paschalną radość i świętowanie zwycięstwa Jezusa nad śmiercią. Życzę Wam głębokiego doświadczenia Bożej bliskości oraz pewności, że każdy z nas jest Jego umiłowanym dzieckiem.
Trwając w okresie Wielkiego Postu, wpatrujemy się w Krzyż Jezusa, który jest dla chrześcijan znakiem zwycięstwa i życia.
W bieżącym roku przypada 160. rocznica objawień Matki Bożej w Lourdes. Z tego powodu XXVI Światowy Dzień Chorego obchodzony 11 lutego, zyskuje dodatkowo uroczysty charakter.
U progu nowego roku kalendarzowego pozdrawiam wszystkich Czytelników miesięcznika. Wierzę, że rok 2018 będzie dla nas wszystkich pełen Bożego błogosławieństwa. Tego życzę i o to się modlę.
Czas Adwentu i zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia sprzyja refleksji nad relacjami, jakie budujemy z innymi ludźmi w naszej codzienności. Są to relacje nie tylko rodzinne, ale również przyjacielskie i sąsiedzkie.
W aktualnym numerze pochylamy się nad tematyką straty i pamięci. Listopad sprzyja refleksjom nad czasem minionym i w szczególny sposób kieruje nasze myśli ku ukochanym osobom, które odeszły.
Lourdes to miejsce, do którego przybywają rzesze pielgrzymów, by poczuć bliskość bijącego Serca Maryi.
Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript.Zmień ustawienia lub wypróbuj inną przeglądarkę.