Apostolstwo słowa zakorzenione w Chystusie
Potrzeba dziś zakorzenienia ewangelizacji poprzez słowo w Osobie samego Jezusa Chrystusa, tak jak to czynili św. Jacek i św. Dominik, od których możemy uczyć się nowej ewangelizacji.
2013-08-18
W sobotę 17 sierpnia, w liturgiczne wspomnienie św. Jacka w katowickiej archikatedrze pw. Chrystusa Króla pod przewodnictwem Metropolity Katowickiego ks. abp. Wiktora Skworca oraz ks. abp. Szczepana Wesołego liczni kapłani koncelebrowali Mszę Świętą. Odprawiono ją w intencji ludzi, którzy na co dzień służą Chrystusowi i jego Ludowi na terenie całej archidiecezji katowickiej, apostołując poprzez szeroko rozumiane słowo. Wśród instytucji, które pełnią tę służbę proboszcz Katedry Chrystusa Króla ks. Andrzej Marcak wymienił m. in. diecezjalną drukarnię i księgarnię, którym patronuje św. Jacek, Apostolstwo Chorych, które swym apostolskim zasięgiem obejmuje chorych i niepełnosprawnych w całej Polsce, Archidiecezjalne Radio eM, tygodnik "Gość Niedzielny" oraz "Małego Gościa Niedzielnego", adresowanego głównie do najmłodszych czytelników.
Homilię do zebranych w świątyni pracowników tych instytucji wygłosił o. Michał Śliż z kaznodziejskiego zakonu dominikanów, którego szczególnym charyzmatem jest także ewangelizacja poprzez słowo. Zwrócił on uwagę na konieczność zakorzenienia ewangelizacji w Osobie samego Jezusa Chrystusa, tak jak to czynił św. Jacek i św. Dominik, od których możemy uczyć się nowej ewangelizacji. Słowo musi być poparte świadectwem życia. Należy z nim wyjść na zewnątrz, do ludzi, ale jednocześnie doceniać wagę i siłę wspólnoty, gdyż zwykle jest ona wielkim oparciem w głoszeniu Ewangelii. Koniecznym elementem ewangeliuzacji jest także współczucie i współodczuwanie z tymi, do których wychodzi się z Chrystusową Ewangelią Miłości.
Pod koniec Mszy Świętej ks. abp Wiktor Skworc przedstawił tegorocznego laureata nagrody „Lux ex Silesia”, ustanowionej w 1994 r. przez metropolitę katowickiego, ks. abp. Damiana Zimonia. Otrzymują ją osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. W tym roku narodą tą uhonorowano ks. Prof. Wincentego Myszora - wybitnego patrologa i znawcę tekstów gnostyckich oraz organizatora Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Po Mszy Świętej zebrani w świątyni mogli adorować relikwie św. Jacka - patrona archidiecezji katowickiej a zarazem patrona ludzi mediów, którzy poprzez słowo starają się głosić Chrystusa.