Czyż Chrystus jest podzielony?
Rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Potrwa on do 25 stycznia. W intencji pełnego zjednoczenia i widzialnej jedności modlą się wspólnie chrześcijanie różnych wyznań.
2014-01-18
Dziś rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Potrwa on do 25 stycznia. Termin jego obchodzenia nie jest przypadkowy. Zaproponował go pochodzący ze Stanów Zjednoczonych pionier ruchu ekumenicznego, Paul Wattson. Obejmuje on czas między dniem 18 stycznia – który był niegdyś (w rzymskim kalendarzu) świętem katedry św. Piotra, a dniem upamiętniającym św. Pawła, bowiem 25 stycznia przypada święto jego nawrócenia. Ma to więc niejako symboliczne znaczenie.
Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan jest dramatyczne pytanie: „Czyż Chrystus jest podzielony?”. To cytat z Listu św. Pawła do Koryntian, co wskazywałoby na bolesny fakt, że i pierwszym chrześcijanom nie były obce problemy rozdarcia i podziałów wśród członków młodego Kościoła. Czy chrześcijanie XXI wieku znajdą odpowiedź na to pytanie?
Tygodnie Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane przez Światowa Radę Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania jedności Chrześcijan odbywają się już od 1968 r. Nie ulega te wątpliwości, że od lat wiele robi się w tym kierunku, aby tak na płaszczyźnie stosunków między wiernymi poszczególnych wyznań, jak i na płaszczyźnie doktrynalnej znaleźć drogi prowadzące do pełnego zjednoczenia i widzialnej jedności chrześcijan. W tej intencji przez najbliższy tydzień także polscy chrześcijanie różnych wyznań będą wzajemnie odwiedzać swoje świątynie, aby w nich - stojąc ramię przy ramieniu – wspólnie się modlić.
Pomogą w tym odbywające się wspólne nabożeństwo ekumeniczne przedstawicieli siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz Kościoła rzymskokatolickiego. W ciągu wielu lat zabiegów o zjednoczenie chrześcijan utrwaliła się już nawet swoista tradycja. Skłania ona poszczególne Kościoły, aby nie tylko zapraszały na swoje nabożeństwa wiernych i duchownych innych wyznań, ale także, aby zachęcały swoich wiernych do uczestnictwa w takich spotkaniach modlitewnych przygotowanych w innych Kościołach.
Przed tegorocznym Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzonym niemal na całym świecie chrześcijanie z Kanady przygotowali specjalne materiały, które mogą pomóc w owocnym przeżywaniu tego czasu. Piszą w nich między innymi: „Wywód Pawła zmusza nas, abyśmy odpowiedzieli sobie na pytanie, czy dla każdego mamy Dobrą Nowinę w Chrystusie, czy też wprowadzamy podziały, nawet w imię Chrystusa, i w ten sposób, jak mówi Paweł, pozbawiamy krzyż jego mocy”. Chodzi o to, aby podczas tegorocznych obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan członkowie różnych tradycji nauczyli się lepiej przyjmować i dzielić się darami, które Bóg ofiarował każdemu z nich.
Centralne obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Polsce odbędą się w Warszawie w niedzielę 19 stycznia w katedrze prawosławnej pw. św. Marii Magdaleny. Na nabożeństwie tym będą obecni oprócz katolików przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, a więc Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, Kościoła Polskokatolickiego, Kościoła Starokokatolickiego Mariawitów i Kościoła Chrześcijan Baptystów.
Oczywiście oprócz obchodów centralnych podobne nabożeństwa lub inne inicjatywy ekumeniczne już są lub będą organizowane na terenie wszystkich polskich diecezji. Na przykład Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan na Śląsku zainauguruje 18 stycznia Wieczór Uwielbienia w Domu Kultury w Katowicach. Centralne nabożeństwo ekumeniczne na Śląsku odbędzie się 19 stycznia w katowickiej parafii ewangelicko-metodystycznej. Na Śląsku Cieszyńskim w niedzielę 19 stycznia w kościele św. Jerzego w Puńcowie odbędzie się nabożeństwo, podczas którego kazanie wygłosi ks. Adrian Korczago z Kościoła luterańskiego. To oczywiście nie wszystkie inicjatywy ekumeniczne, w których mogą wziąć udział mieszkańcy Śląska. Na 20 stycznia zaplanowano ekumeniczne nabożeństwo w kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, 23 stycznia nabożeństwo młodzieżowe połączone ze świadectwami w parafii księży oblatów w Katowicach, zaś 24 stycznia w katolickim kościele pw. św. Tomasza w Sosnowcu odbędzie się specjalne nabożeństwo w ramach „Dnia solidarności z chrześcijanami w Syrii”, któremu przewodniczyć będzie bp Grzegorz Kaszak. Uczestnicy tego nabożeństwa będą mogli wesprzeć modlitwą, postem i ofiarą chrześcijan, którzy w tym kraju cierpią z powodu swej przynależności religijnej. W Bielsku-Białej już wczoraj, w przeddzień Tygodnia Modlitw zorganizowano ekumeniczny maraton biblijny. Centralne obchody w diecezji bielsko-żywieckiej odbędą się w środę 22 stycznia o godz. 17.00, w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. W gdańskim Centrum Ekumenicznym już w piątek rozpoczęły obchody Tygodnia Ekumenicznego. W modlitwie o pokój oprócz wyznawców różnych wyznań chrześcijańskich, uczestniczył także gdański imam Hani Hraish. Jakub Szadaj, a modlitwie przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź
To tylko kilka przykładów. Podobne inicjatywy podjęto bowiem w na terenie całej Polski. Wszystkich tych, którzy pragną się w nie właczyc zachcamy do wspólnej z wyznawcami innych Kościołów modlitwy podczas specjalnych nabożeństw. Osoby chore, niepełnosprawne i te, którym nie pozwolą na to siły czy stan zdrowia mogą to uczynić w ciszy własnego domu czy szpitalnej sali. W Bożych oczach Wasz dar modlitwy w intencji zjednoczenia chrześcijan, Drodzy Chorzy, będzie tym bardziej drogocenny, bo został wzbogacony ofiarą Waszego cierpienia.
/wykorzystano informacje Katolickiej Agencji Informacyjnej/