Pomocna dłoń

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium z Nowego Targu prowadzi czwartą edycję programu „Pomocna Dłoń”. Adresowany jest on do chorych na stwardnienie boczne zanikowe (SLA), których stan jest ciężki lub są oni wentylowani mechanicznie albo żywieni enteralnie.

zdjęcie: www.canstockphoto.pl

2014-02-04

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium z Nowego Targu prowadzi nabór wniosków o pomoc finansową w ramach kolejnej edycji programu „Pomocna Dłoń”. Wsparcie polega na jednorazowym przekazaniu kwoty 700 zł cierpiącym na SLA, którzy są obłożnie chorzy lub są wentylowani mechanicznie lub żywieni enteralnie, czyli z pominięciem niesprawnego przełyku.
„Poprzez ten program chcemy pomóc chorym w momencie, w którym jest najwięcej wydatków związanych ze schorzeniem, a także pragniemy wspierać pobyt chorego w domu, kiedy to rodzina i najbliżsi opiekują się chorym” – mówi Jolanta Stopa, członek zarządu stowarzyszenia.
Z roku na rok w ramach programu pomoc otrzymuje coraz więcej chorych. Na początku było to 50 osób, w 2. edycji było już 85 chorych, natomiast w zeszłym roku wsparcie otrzymało aż 138 osób. „Te liczby pokazują, że dzięki naszym działaniom docieramy do coraz większego grona chorych na SLA” – podkreśla Jolanta Stopa.
Środki na prowadzenie programu w dużym stopniu pochodzą z coraz większych wpłat z 1% podatku, ale także z akcji charytatywnych organizowanych przez stowarzyszenie. Ostatnią z nich był koncert „Artyści dla osób chorych na stwardnienie boczne zanikowe” w Krakowie, dzięki któremu pozyskano prawie 5000 zł.
Do wniosku o wsparcie finansowe należy dołączyć zaświadczenie lekarskie oraz kserokopię wypisu ze szpitala potwierdzającego diagnozę stwardnienia bocznego zanikowego. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej www.mnd.pl.

Stowarzyszenie Dignitas Dolentium działa od 2007 roku, pomagając chorych z całej Polski poprzez wypożyczanie sprzętu medycznego, wspieranie finansowe, prowadzenie telefonu zaufania oraz portalu internetowego www.mnd.pl. Stwardnienie boczne zanikowe jest nieuleczalną chorobą polegającą na degeneracji komórek nerwowych odpowiedzialnych za pracę mięśni, przy jednoczesnym zachowaniu sprawności intelektualnej i funkcjonowania zmysłów. W końcowych etapach choroby następuje całkowity paraliż i śmierć chorego na skutek zatrzymania pracy mięśni oddechowych.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 21.12.2024