5 kilometrów dobra
Blisko ćwierć miliona złotówek, jedna za drugą, ułożono w kilku miastach w Polsce. 1 czerwca odbył się finał pierwszej edycji ogólnopolskiej kampanii „Kilometry Dobra”. Zebrane środki zostaną przeznaczone na terapię dzieci niepełnosprawnych będących pod opieką fundacji Hipoterapia.
2014-06-03
Sześć organizacji charytatywnych z całej Polski przez trzy miesiące prowadziło akcję „Kilometry Dobra”. Finał pierwszej edycji tej ogólnopolskiej kampanii odbył się w Dniu Dziecka. Organizatorzy postawili sobie za cel próbę pobicia światowego Rekordu Guinnessa w układaniu ciągu monet jednozłotowych.
Kwesty w całej Polsce trwały od 1 marca do 1 czerwca. W sumie zebrano ponad 222 tys. zł, czyli ułożono ponad 5 kilometrów ze złotówek (każdy kilometr to 44 tys. zł). Rekordu nie udało się pobić, ale to dopiero pierwsza edycja „Kilometrów dobra” w Polsce. Organizatorzy liczę, że z każdym rokiem będzie coraz lepiej.
W Krakowie złotówki układano przy Błoniach. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na terapię dzieci niepełnosprawnych będących pod opieką fundacji Hipoterapia. „Zapraszamy do wspólnej zabawy, do bicia rekordu, do zaangażowania się w jeden czyn a przy okazji do zrobienia czegoś dobrego dla innych” – mówiła KAI Bogumiła Matuszewska z fundacji Hipoterapia.
Z okazji finału imprezy, który odbywał się w Dniu Dziecka, w miastach partnerskich organizatorzy przygotowali liczne atrakcje dla najmłodszych i starszych. W Krakowie odbywały się koncerty, pokazy tańca; był także iluzjonista oraz konkursy i gry dla dzieci.
Patronat honorowy nad akcją „Kilometry Dobra” objął Narodowy Bank Polski i Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Kampania „Kilometry Dobra” to inicjatywa Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu. Celem akcji była próba pobicia światowego Rekordu Guinnesa, który został ustalony przez austriacką instytucję BG/ BORG Kirchdorf an der Krems, i wynosi 75,24 km, a dochód przeznaczony jest na działalność sześciu organizacji charytatywnych biorących udział w tegorocznej kampanii. Są nimi: Caritas Archidiecezji Lubelskiej, Caritas Archidiecezji Białostockiej, Fundacja Hipoterapia na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Krakowie, Fundacja Dom Nadziei w Bytomiu, Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu oraz Parafia Najświętszej Marii Panny w Radlinie wspierana także przez mieszkańców Rybnika.