Polska Federacja Ruchów Obrony Życia broni prof. Chazana
Działalność prof. Bogdana Chazana uznać należy za przykład szacunku i troski dla osoby chorej oraz cierpiącej. Aktywna postawa lekarska, dążąca do przekazania pełnej opieki zarówno kobiecie ciężarnej, jak i jej nie urodzonemu dziecku, winna być ukazywana jako przykład do naśladowania.
2014-06-11
„Działalność prof. Bogdana Chazana uznać należy za przykład szacunku i troski dla osoby chorej oraz cierpiącej. Aktywna postawa lekarska, dążąca do przekazania pełnej opieki zarówno kobiecie ciężarnej, jak i jej nie urodzonemu dziecku, winna być ukazywana jako przykład do naśladowania” – napisali członkowie Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.
W liście skierowanym do prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej dr. Macieja Hamankiewicza, obrońcy życia odnoszą się do fali krytyki, z jaką spotkał się wybitny ginekolog i położnik, dyrektor Szpitala św. Rodziny, prof. Bogdan Chazan. Podpisał on „Deklarację Wiary”, za co został skrytykowany, jednak krytyka jego postępowania jest naruszeniem art. 53 Konstytucji RP, gwarantująca wolność religii i sumienia.
Dalej działacze pro life odnoszą się do doniesień prasowych, ujawniających, iż prof. Chazan nie skierował pacjentki do innego lekarza, który miałby przeprowadzić aborcję. Podkreślają, że nie było w tym bierności i okrucieństwa, gdyż lekarz niezwłocznie zaproponował pacjentce oraz jej dziecku opiekę medyczną. Była to więc autentyczna troska o pacjenta, wpisująca się w przepisy Konstytucji RP, dokumenty międzynarodowe i polskie ustawy. Autorzy przypominają, że w polskiej ustawie zasadniczej chronione są zarówno kobiety w ciąży, ale również osoby niepełnosprawne. Przypominają, że zgodnie z preambułą Konwencji Praw Dziecka, dziecko chronionej jest zarówno po, jak i przed urodzeniem. Działania prof. Chazana były też całkowicie zgodne z Kodeksem Etyki Lekarskiej, w którym czytamy, że lekarz odpowiada nie tylko za zdrowie matki, ale i dziecka przed jego narodzeniem.
Co do zarzutu, że prof. Chazan nie skierował pacjentki do innego specjalisty, działacze PFROŻ przypominają o postanowieniu Naczelnej Rady Lekarskiej, która zwróciła się o rozstrzygnięcie tego dylematu do Trybunału Konstytucyjnego. Wspomniane zobowiązania nałożone na lekarzy, zdaniem prof. Andrzeja Zolla, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, mogą mieć bezprawny charakter, gdyż przymuszają daną osobę do działań sprzecznych z jej sumieniem.
„Działalność prof. Bogdana Chazana uznać należy za przykład szacunku i troski dla osoby chorej oraz cierpiącej. Aktywna postawa lekarska, dążąca do przekazania pełnej opieki zarówno kobiecie ciężarnej, jak i jej nie urodzonemu dziecku, winna być ukazywana jako przykład do naśladowania” – konkludują członkowie Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zrzesza 87 organizacji prorodzinnych. W 2012 roku Federacja otrzymała za swą działalność Europejską Nagrodę Obywatelską.