„Zatrzymajmy SLA”
„Zatrzymajmy SLA” - pod takim hasłem w niedzielę 27 lipca w Sułkowicach koło Andrychowa odbył się charytatywny piknik na rzecz osób cierpiących na stwardnienie boczne zanikowe (SLA). Na uczestników czekało wiele atrakcji, w tym aukcja na rzecz pomagającego chorym Stowarzyszenia Dignitas Dolentium, bieg terenowy i koncerty.
2014-07-28
W najbliższą niedzielę 27 lipca w Sułkowicach koło Andrychowa odbył się charytatywny piknik na rzecz osób cierpiących na stwardnienie boczne zanikowe (SLA). Piknik charytatywny odbędzie się pod hasłem „Zatrzymajmy SLA” - takim samym, jakim Stowarzyszenie Dignitas Dolentium z Nowego Targu zachęca do pomocy chorym cierpiącym na tę chorobę w swojej kampanii społecznej.
„Taka forma akcji charytatywnej to doskonała okazja, żeby pomóc i pokazać swoje wsparcie, a przy okazji spędzić czas w miłej, rodzinnej atmosferze” – mówi członek zarządu stowarzyszenia, Jolanta Stopa.
Oprócz charytatywnej aukcji i kwesty na rzecz stowarzyszenia, na której można było licytować różnego rodzaju przedmioty (m.in. rękodzieło lokalnych artystów, koszulkę siatkarskiej reprezentacji Polski z autografami zawodników czy też zestaw sportowych gadżetów od skoczka narciarskiego Piotra Żyły), przewidziano również bieg terenowy w malowniczych okolicach Stanicy „Hucuł” oraz właściwy piknik. Główną atrakcją był wieczorny koncert zespołu „Old Wave” oraz gwiazdy wieczoru - „Kraków Street Band”.
Stowarzyszenie Dignitas Dolentium powstało w 2007 r. z inicjatywy Pawła Bały, który zachorował na SLA w wieku 20 lat. Stowarzyszenie obejmuje pomocą chorych z całej Polski poprzez wypożyczanie sprzętu medycznego, wsparcie finansowe, prowadzenie telefonu zaufania oraz portalu internetowego www.mnd.pl wraz z forum, które jest źródłem informacji o chorobie oraz miejscem spotkań chorych i ich opiekunów.
Stwardnienie boczne zanikowe jest nieuleczalną chorobą polegającą na degeneracji komórek nerwowych odpowiedzialnych za pracę mięśni. W końcowych etapach choroby następuje całkowity paraliż i śmierć na skutek zatrzymania pracy mięśni oddechowych. U większości pacjentów zarówno funkcjonowanie zmysłów, jak i sprawność intelektualna pozostają w normie.