III Apostolski Światowy Kongres Miłosierdzia

Bądźcie świadkami miłosierdzia – tymi słowami papieża Jana Pawła II zaapelował do uczestników III Apostolskiego Światowego Kongresu Miłosierdzia kard. Christoph Schönborn. Otwierając 16 sierpnia czterodniowy kongres w stolicy Kolumbii, Bogocie, arcybiskup Wiednia podkreślił, że według św. Jana Pawła II miłosierdzie jest jedyną odpowiedzią na świat pełen przemocy i niesprawiedliwości.

2014-08-18

Inicjator międzynarodowych kongresów miłosierdzia przypomniał, że Jan Paweł II przed 12 laty, 17 sierpnia 2002 r., w Łagiewnikach poświęcił świat Bożemu Miłosierdziu wyrażając życzenie, aby dotarło ono „do wszystkich ludzi na ziemi i wypełniło ich serca nadzieją”. Te słowa stały się „iskrą”, która zachęciła grupę świeckich, księży i biskupów, do zorganizowania pierwszego Apostolskiego Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia.

Kaznodzieja wspomniał, że na całym świecie coraz większą czcią otaczany jest obraz „Jezu, ufam Tobie”, namalowany według wskazań św. Faustyny Kowalskiej. Coraz bardziej popularna staje się też Godzina Miłosierdzia oraz koronka do Bożego Miłosierdzia, stanowiące niejako odpowiedź na wielkie pragnienie Jana Pawła II, który „prostą zakonnicę z Krakowa”, siostrę Faustynę Kowalską, kanonizował jako pierwszą świętą nowego tysiąclecia, wprowadzając jednocześnie w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000 Niedzielę Miłosierdzia Bożego. A na dodatek, „niebo jakby przypieczętowało te wielkie pragnienia” Jana Pawła II, zabierając go „do domu Ojca” w przeddzień święta Bożego Miłosierdzia w 2005 r.

Kard. Schönborn zwrócił uwagę na ścisły związek zachodzący między miłosierdziem a tematyką sprawiedliwości i prawdy. Podkreślił, że miłosierdzie w sytuacji konfliktów – w rodzinie, życiu zawodowym czy społecznym – nie jest możliwe bez ofiar. „Miłosierdzie nie jest tanie! Pójście drogą miłosierdzia wymaga niekiedy więcej odwagi niż dążenie do sprawiedliwości za każdą cenę”, mówił austriacki purpurat. Przypomniał, że wyrazem Bożego miłosierdzia dla świata jest Chrystus, który stał się człowiekiem i umarł za nas na krzyżu. Jego misją było i jest miłosierdzie Boże dla świata, dlatego też stało się misją Jego uczniów i jest misją Kościoła.

Nie można jednak sobie wyobrazić miłosierdzia bez sprawiedliwości. „Miłosierdzie zawiera w sobie sprawiedliwość”, podkreślił arcybiskup Wiednia i dodał, że dopiero wtedy „może leczyć rany zadane przez niesprawiedliwość”. Podobnie też miłosierdzie nie może ominąć tematu „prawdy”, gdyż „prawda bez miłosierdzia jest okrutna”. Dlatego też w procesach pojednania tak ważne jest łączenie prawdy i miłosierdzia.

Boże miłosierdzie jest niezwykle istotnym przesłaniem dla ludzi, zwłaszcza w świecie, w którym jest tak mało miejsca na miłosierdzie, zwrócił uwagę kard. Schönborn. Dlatego – dodał – spotkanie w Bogocie ma na celu zebranie i ukazanie różnorakich doświadczeń Bożego miłosierdzia, bo „kiedy się ma przykłady, można uwierzyć, że droga miłosierdzia jest możliwa również w społeczeństwie, w którym dzieje się wiele niesprawiedliwości i przemocy”.

W zorganizowanym przez Komitet Światowych Kongresów Miłosierdzia Bożego (WACOM) III Apostolskim Światowym Kongresie Bożego Miłosierdzia w Bogocie uczestniczy ponad 1500 osób z różnych krajów świata. Specjalnym wysłannikiem papieża na to wydarzenie jest emerytowany arcybiskup Santiago de Chile kard. Francisco Javier Errázuriz Ossa. Na jego ręce list do uczestników zgromadzenia wystosował papież Franciszek. Papież zwrócił uwagę, że świadectwo o tym, że Bóg jest miłosierny, daje Biblia, a potwierdza je życie wielu świętych i wydarzenia z dziejów narodów. Prawdę tę należy głosić „wszystkim ludziom, którzy często żyją w mroku egoizmu i cieniu śmierci”, gdyż brakuje im prawdziwego światła duszy, jakim jest nadzieja.

Bogaty program kongresu w Bogocie przewiduje wykłady, modlitwy, nabożeństwa i świadectwa. Główny referat na temat „Miłosierdzie Boże naszą misją” wygłosił kard. Schönborn. Arcybiskup Wiednia podsumuje również to pięciodniowe spotkanie, podczas którego będzie też można usłyszeć świadectwa osób, które „na własnej skórze” doświadczyły miłosierdzia Bożego. Jedną z nich ma być była modelka porno Claudia Koll z Włoch, która przeżyła nieoczekiwany zwrot w swojej karierze, powróciła do wiary katolickiej i poświęciła się działalności misyjnej. Swoimi doświadczeniami podzieli się także menedżerka finansów z Tajlandii, Mary Sarindhorn, oskarżona niegdyś o przestępstwo, a także ks. Martin Hoegger z Kościoła Reformowanego w Szwajcarii.

18 sierpnia uczestnicy kongresu spotkają się w katedrze w Zipaquira. Położona w liczących 15 mln lat złożach soli w Andach kolumbijskich katedra jest zbudowana 180 m pod ziemią. Konsekrował ja 16 grudnia 1995 r. bp Jorge Enrique Jiménez Carvajal, ówczesny biskup Zipaquiry, a w uroczystości wziął udział ówczesny prezydent kraju Ernesto Samper. Podziemna katedra znajduje się w odległości ok. 50 km od Bogoty. Podczas trwającej cztery lata jej budowy ze sztolni wydobyto ponad 250 tys. ton soli. Architekci twierdzą, że budowla ta przetrwa co najmniej 300 lat.

W ramach kongresu odprawiona zostanie w tej katedrze Droga Krzyżowa w grupach językowych, a podczas Mszy św. kazanie na temat duchowości św. Jana Pawła II ma wygłosić ks. prof. Jan Machniak, rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Kongres zakończy następnego dnia, 19 sierpnia, uroczysta Msza św. rozesłania, której przewodniczyć będzie kard. Schönborn. Spodziewany jest udział ponad 10 tys. osób.

Kongres w Bogocie ma być także „platformą uzdrawiania ran”, jakie spowodował zbrojny konflikt między rządem i partyzantami w Kolumbii. W referacie otwierającym kongres kard. Schönborn powiedział, że modli się i ma nadzieję, iż to spotkanie w jakimś stopniu przyczyni się do drogi pojednania w tym kraju.

W rozmowie z KAI sekretarz generalny WACOM ks. Patrice Chocholski wyjaśnił, że ponieważ w swoim założeniu światowe kongresy mają charakter misyjny, każdy kolejny kongres odbywa się na innym kontynencie. Dodał, że o miejscu obrad decydują koordynatorzy komitetów krajowych, powołanych przez episkopaty poszczególnych krajów. Na poprzednim kongresie w Krakowie wybór padł na Bogotę.

Tematyka kongresów ogniskuje się wokół największych problemów, jakie przeżywa kraj - gospodarz. Episkopat kolumbijski postanowił więc, że kongres w Bogocie stanie się „platformą służącą uzdrawianiu ran zbrojnego konfliktu” między rządem a partyzantami oraz będzie szukał odpowiedzi na problemy ubóstwa wielu mieszkańców tego kraju. Dlatego o tym, co w obecnych realiach życia państwa od lat ogarniętego wojną domową oznacza miłosierdzie, będą mówili główni aktorzy procesu pokojowego, wśród nich arcybiskup stolicy kard. Rubén Salazar Gómez, adwokat z komisji pojednawczej zaangażowany w pracę z ofiarami wojny i przedstawicielka organizacji ofiar.

Biskup kolumbijskiej diecezji Istmina-Tadó – Julio Hernando García Peláez ma nadzieję, że kongres Bożego Miłosierdzia w jego kraju „doda nowej energii” ewangelizacji Ameryki Południowej. Do tego potrzeba jednak „nawrócenia” również w duszpasterstwie, które wymaga nowych struktur. „Miłosierdzie polega na tym, abyśmy nie czekali na to, że ludzie do nas przyjdą, ale żebyśmy wyszli do nich i – od domu do domu, od drzwi do drzwi – nieśli orędzie Bożego Miłosierdzia” – uważa bp García Peláez.

Kolumbijski hierarcha zwrócił uwagę, że temat ten jest aktualny teologicznie również dlatego, że m.in. papież Franciszek co jakiś czas przypomina Kościołowi potrzebę praktycznych czynów miłosierdzia. „Nie przestawajcie być miłosierni!” – tymi słowami często apeluje do księży. Ponadto miłosierdzie jest jednym z podstawowych kryteriów dla kandydatów na biskupów – podkreślił kolumbijski hierarcha.

W prace przy organizacji kongresu i kontaktów między jego uczestnikami zaangażowanych jest w Bogocie 450 wolontariuszy z Kolumbii i innych krajów. Spotkaniu towarzyszy wystawa wirtualna zatytułowana „Miłosierdzie – sztuka bez granic”.

Organizowany przez WACOM cykl światowych kongresów Bożego Miłosierdzia jest – jak podkreśla ich inicjator kard. Schönborn – „jednym z wielu dzieci Jana Pawła II”. Ten święty papież pragnął, aby miłosierdzie Boże stało się podstawą ewangelizacji, podkreślił arcybiskup Wiednia, przypominając w tym kontekście papieską encyklikę „Dives in misericordia”, beatyfikację, a następnie kanonizację s. Faustyny Kowalskiej (1905-38) oraz ustanowienie Niedzieli Miłosierdzia Bożego w II Niedzielę Wielkanocną.

Idea kongresu wpisuje się też w reakcję Kościoła katolickiego na zamachy terrorystyczne z 11 września 2001 r. w Nowym Jorku – jako krok zmierzający ku temu, by przez wiarę przyczyniać się do zakończenia przemocy i konfliktów.

Organizatorzy z WACOM wyjaśniają, że tego cyklu kongresów misyjnych nie należy mylić z organizowanymi w Łagiewnikach sympozjami o tej samej nazwie, których organizatorem jest Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

Pierwszy Apostolski Światowy Kongres Miłosierdzia Bożego odbył się w Rzymie w 2008 r. w trzecią rocznicę „powrotu Jana Pawła II do domu Ojca”, drugi natomiast – w 2011 r. w Krakowie-Łagiewnikach. Obok spotkań międzynarodowych odbywają się też kongresy krajowe, a także kontynentalne.

ts / Bogota

 

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 22.12.2024