Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

W duchowej łączności z Kościołem prześladowanym na Bliskim Wschodzie upływać będzie tegoroczna uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Obchodzone 26 sierpnia święto to jeden z największych odpustów w sanktuarium. Tradycyjnie podczas uroczystej sumy sprawowanej z udziałem Episkopatu Polski ponowione zostaną Śluby Narodu, których autorem jest kard. Stefan Wyszyński. Święto ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach narodu polskiego, jest też wyrazem czci dla Matki Bożej obecnej w znaku jasnogórskiego obrazu.

zdjęcie: wikipedia.org

2014-08-25

Głównej Mszy św. odpustowej o godz. 11.00 na jasnogórskim szczycie przewodniczyć będzie i homilię wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Sumę poprzedzi modlitwa o pokój dla świata w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem „Królowo Polski uproś pokój naszym Dniom”.

W tym roku święto Matki Bożej Jasnogórskiej będzie miało także wymiar wielkiego błagania za prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie. - To nasza odpowiedź na apel papieża Franciszka oraz katolickiego Patriarchy Babilonii o gest solidarności i jedności z cierpiącymi chrześcijanami. To także nasza odpowiedź na prośbę Konferencji Episkopatu Polski – powiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej rozpocznie się w sanktuarium już w wigilię święta. W poniedziałek 25 sierpnia o godz. 17.00 odbędzie się Diecezjalna Procesja Maryjna z częstochowskiej katedry na Jasną Górę. Procesja przejdzie z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Wezmą w niej udział także biskupi, którzy tego dnia obradować będą na Jasnej Górze podczas Rady Biskupów Diecezjalnych.

O godz. 19.00 na Szczycie rozpocznie się Msza św., której przewodniczyć będzie biskup radomski Henryk Tomasik, a homilię wygłosi biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Czuwanie nocne z 25 na 26 sierpnia w kaplicy Matki Bożej poprowadzą przedstawiciele ruchu Pomocnicy Maryi Matki Kościoła. Wspólnota powołana została przez kard. Stefana Wyszyńskiego 26 sierpnia 1969 r. Ruch wyrasta z Milenijnego Aktu Oddania. Jego członkowie codziennie ponawiają Akt Oddania Matce Bożej, w duchu tego aktu składają w Jej ręce modlitwy, pracę, cierpienia w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Na program jasnogórskich uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej w dniu 26 sierpnia, złożą się także o godz. 14.00 Droga Krzyżowa, o 16.15 różaniec, o godz. 18.30 procesja eucharystyczna a o godz. 19.00 rozpocznie się Msza św. z homilią abp. Depo. Święto zakończy uroczysty Apel Jasnogórski.

Obchodzone 26 sierpnia święto Matki Bożej Jasnogórskiej ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach narodu polskiego, jest też wyrazem czci dla jasnogórskiego obrazu Matki Bożej.

O ustanowienie święta ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 r. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy świętych wotywnych. Dopiero papież Pius X w roku 1904 zatwierdził uroczystość NMP Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r. W 1931 r. papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.

W diecezjach polskich uroczystość wprowadzano stopniowo od 1910 r. Zgodnie z decyzją Piusa XII święto obchodzone jest jako uroczystość całego Kościoła Katolickiego w Polsce od 1956 r.

Święto Matki Bożej Jasnogórskiej paulini czczą we wszystkich klasztorach jako uroczystość patronalną.
Na doroczny odpust na Jasną Górę zmierzają kolejne piesze pielgrzymki. W sumie przybędzie ich ok. 90. Dotrą także grupy rowerowe, biegowe a nawet pielgrzymka na rolkach.

Na Jasnej Górze przygotowaniem do święta jest nowenna. Modlitwa ma wymiar narodowy, ale w tym roku jest szczególnym wołaniem o pokój i za Kościół prześladowany na Bliskim Wschodzie.

PS

O godz. 14.00 na Jasnej Górze Mszę Świętą w intencji członków Apostolstwa Chorych odprawi także ks. Wojciech Bartoszek. Wszystkich Chorych prosi on o duchową łączność (red. "Apostolstwa Chorych").

redakcja, Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 22.12.2024