W Rodzinie Matki Bożej Bolesnej

Swą misję Rodzina Matki Bożej Bolesnej widzi w wyjednywaniu dla wszystkich cierpiących łaski owocnego przeżywania cierpienia i szerzenia prawdy o zbawczym sensie ludzkiego cierpienia.

Obraz Matki Bożej Bolesnej w kościele Ojców Franciszkanów w Krakowie

2014-09-15

Wśród wielu wspólnot i ruchów działających wewnątrz Kościoła jest wspólnotą o szczególnym charyzmacie. Rodzina Matki Bożej Bolesnej – bo tak brzmi nazwa wspólnoty, której patronalne święto obchodzimy dzisiaj – pomaga osobom przewlekle chorym i niepełnosprawnym fizycznie realizować ich powołanie do głębokiego życia duchowego, a nawet całkowicie oddanego Bogu, pod wieloma względami przypominającego życie zakonne.

Wspólnotę tę blisko 60 lat temu, w 1957 r., założyły dwie kobiety: pani dr Halina Kalwaryjska oraz pani Izabela Sokolnicka. Do 1986 r. Rodzina Matki Bożej Bolesnej była grupa nieformalną. Na stale została erygowana w 1990 r. Wówczas też przyjęta została jako bractwo modlitewno-apostolskie do Rodziny Dominikańskiej przy Polskiej Prowincji Dominikanów.

Do Rodziny Matki Bożej Bolesnej należą zarówno kobiety jak i mężczyźni. Są w niej również kapłani i i osoby zakonne. Wspólnota jednoczy ludzi w różnym wieku, z rozmaitym wykształceniem i wykonujących rozmaite zawody. Należą do niej osoby, które z powodu choroby zostały przykute do swoich łóżek czy wózków inwalidzkich, osoby poruszające się z trudem, przewlekle chore czy niewidome. Ale Rodzina otwiera swoje drzwi także dla osób zdrowych, które w poczuciu braterstwa z osobami chorymi czy niepełnosprawnymi pragną łączyć się z nimi we wspólnocie apostolskiego działania i dążenia do realizowania Ewangelii w swoim życiu.

Rodzina Matki Bożej Bolesnej nie działa wewnątrz zamkniętej czy osadzonej w określonej przestrzeni wspólnoty. Jej członkowie z całej Polski realizują swą misję we własnych środowiskach rodzinnych czy społecznych. W miejscach skupiających większą ilość członków odbywają się – przeważnie raz w miesiącu – spotkania formacyjne, których centralnym punktem jest wspólna Msza Święta, czasami sprawowana przy łóżku kogoś chorego.

Pod względem swej duchowości, a zwłaszcza misji do jakiej poczuwa się wewnątrz Kościoła Powszechnego, Rodzina Matki Bożej Bolesnej bardzo przypomina wspólnotę Apostolstwa Chorych. Jej duchowość wyrasta bowiem z tajemnicy Krzyża jako tajemnicy Miłości oraz z nauki o Kościele jako Mistycznym Ciele Chrystusa i współudziale człowieka w dziele Zbawienia.  Życie wewnętrzne członków Rodziny koncentruje się zawsze wokół Eucharystii i Pisma Świętego, zaś pogłębia w osobistym kontakcie z Bogiem i poprzez stałe dokształcanie religijne. Duchowość ta opiera się na pięciu filarach. Są nimi:

- Zawierzenie siebie Bogu;
- Ufność pokładana w Bożej Miłości;
- Wolność dzieci Bozych
- Radość ewangeliczna;
- Postawa otwarta na działanie Ducha Świętego oraz na wszystkie problemy ludzkie.

Swą misję Rodzina Matki Bożej Bolesnej widzi w wyjednywaniu dla wszystkich cierpiących łaski owocnego przeżywania cierpienia i szerzenia prawdy o zbawczym sensie ludzkiego cierpienia. Stara się ją realizować na wiele różnych sposobów, między innymi poprzez modlitwę i ofiarę składaną w tej intencji, aby żadne ludzkie cierpienie się nie marnowało, lecz zostało włączone w ofiarę Chrystusa. Innym sposobem jest świadectwo życia, które mimo kalectwa czy choroby można uczynić pożytecznym i radosnym. Rodzina Matki Bożej Bolesnej stara się również bardziej upowszechnić chrześcijańską naukę o cierpieniu, a wśród zdrowej części społeczeństwa szerzyć zrozumi8enie dla potrzeb duchowych ludzi chorych i niepełnosprawnych.

W zależności od sposobu i możliwości zaangażowania się wewnątrz wspólnoty istnieją różne sposoby przynależności, zwane kręgami. Sa to: krąg I, podstawowy - ze ślubami, krąg II podstawowy - z deklaracjami, krąg III, który przygotowuje do uczestnictwa w kręgu I i II - bez stałych zobowiązań oraz krąg IV - korespondencyjny.

Ze względu na ambitne cele apostolskie, jakie postawiła przed sobą Rodzina Matki Bożej Bolesnej, należy się cieszyć, że wybrała sobie tak silonych orędowników przez obliczem Pana. Główną patronką jest oczywiście Matka Boża Bolesna, która jako wzór współcierpienia z Chrystusem i trwania przy cierpiących wyjednuje wspólnocie szczególnie wiele łask. Nie dziwi również fakt, że Rodzinie Matki Bożej patronuje św. Józef. Któż lepiej od niego, mógłby służyć, jako wzór zawierzenia Bogu i pełnieniu Jego woli? Któż lepiej niż on mógłby zaopiekować się Rodziną, tak jak kiedyś opiekował się Rodziną Świętą? Wspólnota prosi równie o wstawiennictwo osobę nieco mniej znaną – świecką dominikankę - bł. Małgorzatę de Castello, która od urodzenia była niewidoma i cierpiała na wiele innych fizycznych ułomności. Sylwetkę tej duchowo pięknej postaci przybliżymy w październikowym numerze „Apostolstwa Chorych”.

Wszystkich, którzy chcieliby dokładniej poznać duchowość i misję Rodziny Matki Bożej Bolesnej zachęcamy do skorzystania z informacji zawartych na stronie internetowej: www.bolesna.op.opoka.pl lub nawiązując z nią kontakt mailowy pod adresem: rodzinambb@gmail.com oraz rmbb@op.opoka.org.pl

Dajmund Danuta, Autorzy tekstów, Teksty polecane

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 25.11.2024