Dwudziestolecie „Arki” w Poznaniu
Mszą świętą sprawowaną 28 września w kościele ojców dominikanów oraz koncertem zespołu Cashflow, wspólnota Arka skupiająca osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziny i przyjaciół, uczciła 20-lecie swej obecności w Poznaniu. „Arka przekonuje, że ubodzy pomagają światu, a przez to i nam samym” – zaznaczył w homilii o. Zygmunt Chmielarz OP, kapelan poznańskiej wspólnoty.
2014-09-30
Eucharystii przewodniczył ks. prałat Jan Stanisławski, delegat abp. Stanisława Gądeckiego na tę uroczystość. Przypomniał słowa Jeana Vaniera, założyciela Arki, że tylko radośni ludzie mogą ewangelizować świat.
W homilii o. Chmielarz podkreślił, że Arka stanowi świadectwo budowania wspólnoty nie na kształt piramidy, ale w oparciu o dbałość o najsłabsze cząstki. „W Arce uczymy się zaspakajać głód miłości i życia. Dzielimy się życiodajnym zaufaniem, dobrym słowem i obecnością” – stwierdził kapelan wspólnoty.
Mszę św. zakończyła modlitwa odmawiana codziennie przez członków wspólnoty.
Arka (L’Arche) jest wspólnotą, w której osoby z niepełnosprawnością intelektualną mieszkają wraz z asystentami, czyli przyjaciółmi, terapeutami i opiekunami. Wszyscy razem się modlą, wypełniają codzienne obowiązki, pracują, mają też zapewnioną opiekę medyczną, specjalistyczną i psychologiczną. Życie wspólnotowe, oparte na wzajemnym szacunku, pomaga osobom upośledzonym budować poczucie własnej wartości i godności.
Pierwszą Wspólnotę założył Jean Vanier we Francji, w Trosly-Breuil, niedaleko Paryża, w 1964 roku. W Polsce pierwsza wspólnota Arki powstała w 1981 roku w Śledziejowicach koło Krakowa. W 1994 roku założono Arkę w Poznaniu, w 2003 roku we Wrocławiu, a w 2008 roku w Warszawie. Obecnie w 37 krajach świata istnieje 140 wspólnot, które należą do Międzynarodowej Federacji L’Arche.
W Poznaniu L’Arche prowadzi dwa domy – przy ul. Polańskiej i Żytniej, w których mieszka czternaścioro podopiecznych. Domy Arki utrzymują się z dotacji Urzędu Miasta i większej części rent osób z niepełnosprawnością, co stanowi połowę ich budżetu. Mają grono przyjaciół, które regularnie ich wspiera.
„Każdy grosz się przyda, bo chcielibyśmy w Poznaniu wybudować trzeci dom” – powiedziała KAI Katarzyna Szubielska, dyrektor poznańskiej wspólnoty L’Arche.
20-lecie L’Arche w Poznaniu zakończył koncert zespołu Cashflow w auli Szkoły Muzycznej przy ul. Solnej, po którym przeprowadzono kwestę na rzecz wspólnoty.