Bielskie Hospicjum św. Kamila prosi o wsparcie lekarzy i pielęgniarek
Działające od 22 lat Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej potrzebuje wolontariuszy – lekarzy i pielęgniarek – którzy mogliby wesprzeć swą pomocą wolontariuszy niemedycznych, mających obecnie pod opieką około 70 chorych. Wolontariusze obejmują domową opieką osoby w terminalnym okresie choroby nowotworowej mieszkające na terenie miasta Bielska-Białej i okolic.
2014-11-26
Obecnie wśród wolontariuszy medycznych w Hospicjum św. Kamila pomaga ośmioro hospicyjnych lekarzy i pielęgniarek. Udzielają chorym fachowej pomocy medycznej, pozostali zaś wolontariusze niemedyczni niosą psychiczne i duchowe wsparcie dla chorych i ich rodzin. Opieka jest bezpłatna.
Kierująca bielskim Hospicjum lekarz med. dr Anna Byrczek przyznaje, że z dnia na dzień pacjentów hospicyjnych przybywa, a niektórzy z wolontariuszy pod swoją opieką mają niekiedy kilku chorych. „Brakuje nam wolontariuszy medycznych - lekarzy i pielęgniarek. Chodzi o przynajmniej kilku lekarzy więcej i dodatkowych 6-8 pielęgniarek. Dużo osób czeka na pomoc. Bardzo się niecierpliwią, bo nie nadążamy z odwiedzinami” – podkreśliła i zaapelowała o wsparcie. Zaznaczyła, że czynnych wolontariuszy niemedycznych, którzy odwiedzają chorych w ich domach, jest obecnie około dwudziestu.
Kandydaci na wolontariuszy mogą zgłaszać się telefonicznie, dzwoniąc pod nr 33 811 03 67 lub pisząc na na email: zarzadkamilbb@vp.pl. W najbliższych tygodniach mogą także odwiedzić siedzibę hospicjum u księży salwatorianów w poniedziałki o 16.30. Trwają tu wówczas szkolenia kandydatów na wolontariuszy.
Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej powstało w 1992 r. i przez 17 lat działało jako grupa nieformalna przy salwatoriańskiej parafii pw. NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej. W 2009 r. zostało powołane do życia stowarzyszenie "Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej".
Od 2004 r. Hospicjum św. Kamila bierze udział w Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej "Hospicjum to też Życie" oraz w ogólnoświatowej akcji "Głosy dla Hospicjów".