Cieszyńscy bonifratrzy prowadzą bezpłatną poradnię ziołoleczniczą
Fachowych rad medycznych udzielają i przepisują pacjentom odpowiednie mieszanki ziołowe bonifratrzy w nowo otwartej poradni ziołoleczniczej w Cieszynie. Placówka, która powstała przy cieszyńskiej siedzibie Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego, czynna jest raz w tygodniu.
2014-12-03
Pacjentów przyjmują lekarze i bracia zakonni. Porady udzielane są nieodpłatnie, choć można złożyć dobrowolną ofiarę na potrzeby chorych i ubogich – podopiecznych cieszyńskich bonifratrów w Domu Pomocy Społecznej.
Jak wyjaśniają zakonnicy, powstanie poradni to wyjście naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności i pacjentów korzystających z Apteki „U Miłosiernych”. „Kuracje ziołowe są dostosowane do indywidualnych potrzeb chorego, tak by nie kolidowały z innymi stosowanymi metodami leczenia” – podkreślają na swej stronie internetowej.
Poradnia jest czynna we wtorki od godz. 9 do 15 oraz w zależności od potrzeb w soboty od godz. 9 do 13., a rejestracja i informacja o możliwych terminach wizyt dostępna jest pod numerem telefonu: (33) 852 02 68 lub na furcie klasztoru.
Założony w 1537 r. przez św. Jana Bożego (1495-1550) i noszący dziś jego imię Zakonu Szpitalny liczy obecnie ponad tysiąc zakonników i około 50 nowicjuszy w 52 krajach. Prowadzi ponad 300 dzieł apostolskich, głównie związanych ze służbą zdrowia, w których pracuje prawie 50 tys. osób, wspomaganych przez 7 tys. wolontariuszy. W sumie bonifratrzy pomagają 20 mln ludzi.
W Cieszynie bonifratrzy obecni są od 1700 roku, dzięki Fundacji hrabiego Adama Borka. Od początku zajmowali się leczeniem pacjentów. W roku 1922 bonifratrzy przejęli klasztor od prowadzących go braci Czechów. Remont i modernizację zabytkowego gmachu oraz rozwój cieszyńskiego szpitala i konwentu przerwał wybuch II wojny światowej. W listopadzie 1939 roku Niemcy zlikwidowali szpital i nakazali braciom opuszczenie klasztoru w ciągu trzech dni. W klasztorze zorganizowano obóz dla Niemców z Wołynia i Besarabii. Była tu też siedziba miejscowej Hitlerjugend i koszary dla wojska.
W 1946 roku udało się uruchomić część szpitala i aptekę, a w kościele znowu zaczęto odprawiać Msze św. W roku 1950 apteka i gospodarstwo zostały upaństwowione. Od lat 90. ub wieku zakonnicy znowu mogą samodzielnie prowadzić Dom Opieki Społecznej dla około 120 niepełnosprawnych umysłowo mężczyzn oraz aptekę farmaceutyczną i ziołoleczniczą, od niedawna także poradnię. Cieszyńską wspólnotę tworzy ośmiu braci. Są wśród nich pielęgniarze, technik farmacji, fizjoterapeuta, opiekun medyczny, terapeuci warsztatów i duszpasterz służby zdrowia i psychoonkologii.