Kościół w Polsce w 2014 r.

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w Kościele w Polsce w ciągu minionego roku.

zdjęcie: www.flickr.com

2015-01-02

STYCZEŃ

6 – Ulicami blisko 180 miast i wsi przeszły Orszaki Trzech Króli. Wśród uczestników barwnych, wielotysięcznych korowodów zorganizowanych w uroczystość Objawienia Pańskiego dominowały rodziny z dziećmi. Według koordynatora akcji Fundacji Orszak Trzech Króli w marszach uczestniczyło niemal 630 tys. osób, w tym 100 tys. w Warszawie.

14 – Wielkim problemem Kościoła w Polsce jest rosnąca liczba młodych ludzi, którzy żyją ze sobą na próbę – bez sakramentu małżeństwa czy choćby związku cywilnego – przyznał w wywiadzie dla KAI ks. Przemysław Drąg. Zaznaczył, że przybywa dzieci, które rodzą się w takich relacjach, oraz chrztów takich dzieci. Omawiając wyniki ankiety papieża Franciszka przed synodem biskupów nt. rodziny, ks. Drąg stwierdził, że pokazują one konieczność polepszenia jakości kursów przedmałżeńskich. – Ankieta Franciszka otworzy nam oczy – przewiduje dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski.

16 – Wspólna modlitwa, refleksje nad historią relacji chrześcijańsko-żydowskich, debaty nt. dialogu i wydarzenia kulturalne złożyły się na centralne obchody XVII Dnia Judaizmu w Sandomierzu. Wyjątkowo zorganizowano go 16, a nie tak jak dotychczas 17 stycznia, ze względu na przypadający w piątek szabat. Mottem duchowym tych obchodów były słowa z Księgi Wyjścia: „Pan jest moją mocą (…). Jemu zawdzięczam ocalenie”. – Nigdy nie było tak dobrze między nami jak dziś – powiedział podczas uroczystości na zamku sandomierskim naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Jego zdaniem to zasługa Jana Pawła II (o którym rabin z sympatią mówił „nasz papież”) oraz owoc soborowej deklaracji „Nostra aetate”.
W obchodach wzięli udział przedstawiciele Episkopatu Polski. Oprócz współgospodarza obchodów bp. Krzysztofa Nitkiewicza obecny był bp Mieczysław Cisło – przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem, a także bp Jacek Jezierski – wiceprzewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu.
Obchodom Dnia Judaizmu w Sandomierzu towarzyszyło ponowne wystawienie na widok publiczny w katedrze XVIII-wiecznego obrazu Carla de Prevo, przedstawiającego rzekomy mord rytualny chrześcijańskiego dziecka, dokonany przez Żydów. Przy obrazie powieszono jednak tablicę wyjaśniającą, że Żydzi nigdy nie mogli tego zrobić, gdyż zabrania im tego własna religia.

18-25 – Pod hasłem „Czyż Chrystus jest podzielony?” odbył się 47. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wierni różnych Kościołów gromadzili się na Mszach św., nabożeństwach Słowa Bożego lub nieszporach w świątyniach różnych wyznań, aby razem prosić Boga o przywrócenie pełnej jedności Kościoła. – Chyba nikt na świecie nie traktuje równie po-ważnie tego Tygodnia jak Polska – powiedział abp Alfons Nossol, przez ponad 20 lat odpowiedzialny z ramienia KEP za dialog ekumeniczny.

22 – Przyjęta przez perspektywę gender droga interpretacji fenomenu płci nie może rościć sobie pretensji do bycia jedyną i w dodatku na tyle słuszną teorią, aby formułowane przez nią tezy stawały się w sposób bezkrytyczny podstawą tworzenia prawa państwowego i międzynarodowego – stwierdził abp Józef Kowalczyk. Była to odpowiedź Prymasa Polski na list, jaki minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, wysłała do polskich biskupów. Przedstawiła w nim swoje stanowisko nt. gender. Odpowiadając jej, Prymas Polski wskazał, że „wykluczenie z refleksji o człowieku biologicznych determinant płci lub uznanie ich za mało istotne wydaje się jednostronną i arbitralną decyzją zwolenników perspektywy gender”.

23 – Zapewnienie o solidarności wszystkich biskupów polskich z bratnim narodem ukraińskim znalazło się w liście Prezydium KEP do arcybiskupa większego Światosława, metropolity kijowsko-halickiego Ukraińskiego Kościoła Grecko­katolickiego, oraz abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego. Polscy hierarchowie zapewnili o swojej modlitwie oraz wyrazili słowa współczucia dla rodzin tragicznie poległych na kijowskim Euromajdanie.

25 – Katolików i muzułmanów łączy to, że wierzą w Boga pokoju, miłości i miłosierdzia. To ważne przesłanie dla całej ludzkości rozrywanej dziś tak wieloma konfliktami – mówił abp Henryk Hoser podczas obchodów XIV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Mufti Ligi Muzułmańskiej w RP Nidal Abu Tabak podkreślał z kolei, że Kościół i islam to „ostatnia deska ratunku dla ludzi” w walce o moralność życia społecznego we współczesnym świecie. Spotkanie pod hasłem „Szerzenie wzajemnego szacunku przez edukację” wypełniły wspólne modlitwy, czytanie Biblii i Koranu oraz wykłady o tym, jak rozwijać dialog obydwu religii.

LUTY

4 – Od 2005 r. systematycznie przybywa Polaków, którzy posiadanie jednoznacznych zasad moralnych uznają za pożądane, lecz dopuszczają, iż w pewnych sytuacjach zasady te można uznać za nieobowiązujące – podało CBOS. W raporcie „Religijność a moralność” stwierdzono, że Polacy w coraz mniejszym stopniu odczuwają potrzebę religijnego uzasadniania własnych zasad moralnych i w wielu kwestiach deklarują poglądy niezgodne z wyznawaną przez siebie religią.

5 – „Jestem bardzo w rękach Bożych” – tom osobistych notatek Karola Wojtyły – Jana Pawła II trafił do księgarń. – W tych zapiskach Autor ujawnił cząstkę swojej duszy, notując modlitwy i medytacje z bliskich spotkań z Panem Bogiem – podkreślił kard. Stanisław Dziwisz. Książkę wydał Znak.

12 – Podczas spotkania ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i bp. Jerzego Mazura, przewodniczącego Komisji KEP ds. Misji, postanowiono powołać wspólnie specjalny zespół roboczy ds. misji. Jego zadaniem jest monitorowanie sytuacji wszystkich polskich misjonarzy pracujących na świecie. Bezpośrednim powodem była trudna sytuacja polskich misjonarzy w ogarniętej wojną domową Republice Środkowoafrykańskiej.

15 – Transmisją Mszy św. z Jasnej Góry Telewizja Trwam zainaugurowała nadawanie swojego programu na multipleksie. Batalia o miejsce na cyfrowej platformie trwała przez kilkanaście miesięcy.

20 – Wolność sumienia jest zasadą konstytucyjną i na tej podstawie istnieje możliwość wstrzymania się od działań niezgodnych z sumieniem – stwierdził Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych. W swoim stanowisku skrytykował Komitet Bioetyczny PAN, oceniając, że dokument tego gremium ws. klauzuli sumienia „prowadzi do degradacji zawodu lekarza”. Abp Henryk Hoser, przewodniczący zespołu, stwierdził, że coraz większe napięcie między prawem moralnym i prawem stanowionym jest wyzwaniem dla tych, którzy pracują „na pierwszej linii” frontu, a więc dla lekarzy i pielęgniarek.

27 – W Warszawie odbyła się konferencja „Konkubinat? I co dalej?” zorganizowana przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin oraz Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Poinformowano na niej, że w konkubinacie żyje obecnie 3 proc. społeczeństwa (643 tys. osób), czyli dwa razy więcej niż 10 lat temu, i przekonywano, że wobec tej tendencji Kościół musi opracować nową strategię formacji i ewangelizacji. Jako przykład wskazano inicjatywę „Keep calm and don’t kocia łapa”.

MARZEC

13 – Abp Stanisław Gądecki, 64-letni metropolita poznański, został wybrany na przewodniczącego KEP. Zapytany o swoje priorytety wymienił młodzież, rodzinę, powołania i troskę o ubogich. Nowym zastępcą przewodniczącego KEP został 64-letni metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. Wyboru dokonali biskupi zgromadzeni na 364. zebraniu plenarnym w Warszawie.

20 – „W obliczu ostatnich smutnych wydarzeń będących atakiem na integralność terytorialną Ukrainy pragniemy ponowić słowa naszej solidarności i braterskiego wsparcia dla narodu ukraińskiego” – stwierdzili członkowie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym abp. Światosławowi Szewczukowi, zwierzchnikowi Ukraińskiego Kościoła Grecko-katolickiego, i abp. Mieczysławowi Mokrzyckiemu, metropolicie lwowskiemu obrządku łacińskiego.

21-23 – Co szósta para w Polsce ma problem z niepłodnością – poinformowano podczas ogólnopolskiego zjazdu katolickich ginekologów, położników i naprotechnologów, który odbył się w Mariówce k. Radomia. Wiele uwagi poświęcono naprotechnologii, która staje się coraz popularniejszą metodą diagnostyki i leczenia niepłodności, opartą na naturalnym cyklu kobiety.

29 – Bp Tadeusz Pikus, 64-letni biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem drohiczyńskim. Zastąpił na tym stanowisku bp. Antoniego Dydycza OFMCap., który odszedł na emeryturę.

30 – Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia odebrali z rąk kard. Stanisława Dziwisza przedstawiciele wszystkich polskich diecezji oraz służb publicznych i mediów – jako pierwszy prezydent Bronisław Komorowski. Podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w łagiewnickiej bazylice kard. Dziwisz podkreślił, że każdy może i powinien nosić w sobie Bożą iskrę miłosierdzia i zapalać nią swoich bliźnich, swoje rodziny i środowiska.

KWIECIEŃ

3-6 – 160 wydawnictw z Polski i pięciu innych krajów zaprezentowało swoją ofertę podczas XX Targów Wydawców Katolickich w Warszawie. Nagrodę główną Feniks 2014 przyznano ks. prof. Tadeuszowi Ślipce za uznanie jego pracy naukowej w zakresie filozofii i etyki. Feniks Specjalny trafił do rąk wybitnego filozofa prof. Władysława Stróżewskiego.

16 – 60-letni biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Kazimierz Gurda został mianowany przez papieża ordynariuszem siedleckim. Z kolei dotychczasowy ordynariusz siedlecki, 67-letni bp Zbigniew Kiernikowski został mianowany przez Franciszka nowym ordynariuszem legnickim. Zastąpił na tym stanowisku bp. Stefana Cichego, który odszedł na emeryturę.

27 – Na placach i w kościołach Polacy wspólnie oglądali transmisje uroczystości kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII. Wydarzenia z placu św. Piotra śledzono na telebimach rozstawionych niemal w całej Polsce.
Aż 98 proc. naszych rodaków wyraziło przekonanie, że kanonizacja Jana Pawła II będzie dla Polaków ważna – podało CBOS na kilka dni przed tym wydarzeniem. Za istotną dla ich rodzin uważało kanonizację 89 proc., a dla nich osobiście – 88 proc. Z kolei 60 proc. deklarowało, że zna nauczanie papieża Polaka, a 72 proc. kieruje się jego wskazaniami w osobistym życiu. 62 proc. przyznało, że modliło się za pośrednictwem papieża o pomoc w jakiejś konkretnej sprawie.

MAJ

3 – Ks. prof. Michał Heller, wybitny filozof i kosmolog, uhonorowany został przez prezydenta Orderem Orła Białego – najstarszym i najwyższym polskim odznaczeniem państwowym.

10 – Bp Jacek Jezierski, 64-letni biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem elbląskim. Zastąpił na tym stanowisku bp. Jana Styrnę, który z powodu choroby złożył rezygnację z urzędu.

17 – Bp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP, został mianowany przez papieża metropolitą gnieźnieńskim i Pryma-sem Polski. 49-letni biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej zastąpił na tym urzędzie abp. Józefa Kowalczyka, który przeszedł na emeryturę. Podczas ingresu do katedry gnieźnieńskiej 7 czerwca abp Polak powiedział, że pragnie być z wiernymi i wspólnie z nimi „realizować misyjne marzenie o dotarciu z Ewangelią Jezusa Chrystusa do wszystkich”.

25 – Kamienne tablice z Deklaracją Wiary Lekarzy złożono na Jasnej Górze podczas jubileuszowej 90. Pielgrzymki Służby Zdrowia. Deklaracja głosi m.in., że ludzkie ciało i życie, będące darem Boga, są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci. Inicjatorką powstania Deklaracji, którą w chwili składania jej na Jasnej Górze popierało już ponad 3 tys. osób, jest słynna lekarka, przyjaciółka Jana Pawła II dr Wanda Półtawska.

CZERWIEC

1 – W Święto Dziękczynienia, które obchodzono już po raz siódmy, Polacy dziękowali Bogu za kanonizację Jana Pawła II oraz 25 lat odzyskanej wolności. Uroczystej Mszy św. sprawowanej z tej okazji przed warszawską Świątynią Opatrzności Bożej przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. 4 czerwca z kolei przewodniczył on Mszy św. w katedrze warszawskiej w 25. rocznicę wyborów 1989 r. – Pragnę przypomnieć wasz wkład w dziedzictwo europejskie, polegający na eksponowaniu roli moralności w polityce – mówił gość z Watykanu w obecności władz państwowych, w tym prezydenta RP.

7 – Ponad 70 tys. młodych uczestniczyło w 18. Spotkaniu Młodych na Polach Lednickich zainicjowanym przez dominikanina o. Jana Górę. Centralnej Mszy św. w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego przewodniczył nowy Prymas Polski, który przyjechał na Lednicę po swoim ingresie do katedry gnieźnieńskiej. Hasłem spotkania były słowa: „W imię Syna”, a tematyka celebracji dotyczyła relacji synostwa względem Boga.

10 – Bp Artur Miziński, 49-letni biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, został wybrany sekretarzem generalnym KEP. Bp Miziński jest doktorem habilitowanym prawa kanonicznego, kierownikiem Katedry Kościelnego Prawa Karnego KUL oraz adwokatem Roty Rzymskiej. W rozmowie z KAI za priorytet dla Kościoła w Polsce uznał „przejście z duszpasterstwa czysto zachowawczego do zdecydowanie misyjnego”.

10 – Katolicka Agencja Informacyjna obchodziła 20. rocznicę działalności. „Dziękujemy KAI za dzieło ewangelizacji poprzez informację, za jej obecność na rynku mediów, za działalność promocyjną Kościoła, która przybliża Kościół Boży także mediom świeckim, wyjaśniając im jego naturę” – powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w siedzibie Sekretariatu KEP.

11 – Po raz pierwszy w historii nadanie tytułu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” odbyło się podczas zebrania plenarnego polskiego Episkopatu. Za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej uhonorowano pośmiertnie trzech polskich księży i dwie siostry zakonne. Krewnym uhonorowanych medale i dyplomy wręczył ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, który w rozmowie z KAI powiedział, że Izrael ma moralny dług wobec Polaków.

14 – Pod hasłem „Posłani, aby odnowić świat” w sanktuarium św. Stanisława Kostki w Warszawie odbył się IV Ogólnopolski Kongres Ruchów i Stowarzyszeń. Ponad 600 przedstawicieli 140 ruchów zastanawiało się nad tym, jak aktywnie prze-mieniać w duchu Ewangelii środowiska, w jakich żyją. W Polsce ok. 3 mln osób angażuje się w tego rodzaju zrzeszenia.

20-21 – Międzynarodowa Konferencja pt. „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Koście-le” odbyła się na Akademii „Ignatianum” w Krakowie. Wśród prelegentów byli wybitni eksperci z Niemiec i Stanów Zjednoczonych oraz ks. dr Robert Oliver, promotor sprawiedliwości Kongregacji Nauki Wiary. Najmocniejszy akcent spotkania stanowiła pierwsza w Polsce liturgia pokutna za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych. – Zawstydzeni i skruszeni prosimy o przebaczenie. Prosimy Boga i prosimy ludzi skrzywdzonych przez kapłanów – mówił podczas liturgii biskup płocki Piotr Libera.

28 – Ks. Jan Kaczkowski i Piotr Żyłka zostali ex aequo laureatami tegorocznej Nagrody Ślad im. Biskupa Jana Chrapka. Specjalną nagrodę Ślad Diamentowy, przyznawaną za całokształt dokonań, odebrał Bohdan Cywiński – wybitny publicysta, historyk Kościoła, autor słynnych „Rodowodów niepokornych” i wielu znakomitych monografii nt. Kościoła w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym ostatnio wydanej pt. „Szańce kultur”. Nagrody wręczono podczas gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

LIPIEC

10 – Więcej wiernych niż rok wcześniej przystępuje do komunii św., ale mniej o blisko 1 proc. uczestniczy we Mszach św. – wynikało z danych przedstawionych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Do kościoła w niedzielę chodzi średnio 39,1 proc. polskich katolików, do komunii św. przystępuje 16,3 proc. – minimalnie więcej niż w ubiegłym roku.

21 – Prof. Bogdan Chazan został zwolniony ze stanowiska dyrektora stołecznego Szpitala im. Świętej Rodziny. Powodem było to, że – powołując się na klauzulę sumienia – nie zgodził się na aborcję ciężko chorego dziecka i nie wskazał ciężarnej kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby tego dokonać. – Aborcja zawsze jest złem, człowiek ma prawo do sprzeciwu sumienia wobec niegodziwego prawa cywilnego i nie może być dyskryminowany ze względu na sprzeciw sumienia – pod-kreśliło prezydium KEP w specjalnym oświadczeniu wydanym 16 lipca. Głos zabrał także Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych, wyrażając 18 lipca wsparcie dla tych lekarzy, którzy „odważnie deklarują wolę wykonywania zawodu w zgodzie z sumieniem, broniąc godności lekarskiej”. Przypomniano, że konstytucyjna zasada wolności sumienia daje możliwość wstrzymania się od działań, które z sumieniem są niezgodne.

27 – Ponad 700 młodych ewangelizatorów – w tym księża i siostry zakonne – dzieliło się z fanami muzyki swoją wiarą podczas XV Przystanku Jezus w Kostrzynie nad Odrą. Wydarzenie tradycyjnie już towarzyszyło organizowanemu tam festiwalowi Przystanek Woodstock. – Każdy człowiek to osobna historia, a w tej historii ukryta jest jakaś mądrość, do-świadczenie, wydarzenie – nieraz piękne, nieraz tragiczne – powiedział KAI ks. Artur Godnarski, organizator PJ, który zakończył się 3 sierpnia.

27 – O sierpniową abstynencję zaapelował Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. „Polskę dotyka plaga alkoholizmu, Polacy piją więcej niż w czasach PRL” – alarmował zespół. Jego przewodniczący bp Tadeusz Bronakowski zwrócił uwagę, że międzynarodowe rankingi plasują Polskę pośród państw, w których problemy alkoholowe są jednymi z najpoważniej-szych. W 2014 r. minęło 30 lat od ustanowienia przez polskich biskupów miesiąca sierpnia jako okresu abstynencji od alkoholu.

SIERPIEŃ

25 – Sprawy bioetyczne, w tym krytyczna ocena projektu ustawy o in vitro, zapowiedź utworzenia centrów ochrony dziecka pokrzywdzonego na skutek przestępstw pedofilii, kwestie prawne dotyczące aktów apostazji oraz przesłanie na 75. rocznicę wybuchu II wojny – to główne punkty obrad Rady Biskupów Diecezjalnych, które odbyły się na Jasnej Górze.

26 – W odpowiedzi na apel Prezydium KEP przez modlitwę, post i ofiary finansowe obchodzono Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Iraku i Syrii. Głównym punktem obchodów była Msza św. sprawowana na Jasnej Górze przez Prymasa Polski wraz z metropolitą Bagdadu abp. Jeanem Sleimanem, z udziałem 70 tys. wiernych.

31 – W zjednoczonej Europie mamy obowiązek jako Kościół z Polski i Niemiec nieść sprawiedliwość, pokój i przebaczenie – powiedział w gliwickiej katedrze kard. Reinhard Marx. Z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej przewodniczą-cy episkopatu Niemiec sprawował tam Mszę św. z przewodniczącym polskiego Episkopatu abp. Gądeckim. Liturgię w intencji pokoju i pojednania odprawiono po polsku i niemiecku z udziałem biskupów z obu krajów i ok. 1,5 tys. osób.

WRZESIEŃ

7 – Chrześcijanie, żydzi i muzułmanie – w sumie około pół tysiąca osób – wzięli udział w zorganizowanym w Warszawie marszu solidarności z prześladowanymi chrześcijanami. Niesiono czerwone kwiaty, które następnie złożono w Ogrodzie Sprawiedliwych, poświęconym osobom broniącym ludzkiej godności w krajach Europy i świata.

15 – Osoba niepełnosprawna intelektualnie jest szczególnie kochana przez Boga – mówiła w Warszawie Marie‑Hélène Mathieu. Wyraziła wielkie ubolewanie z powodu dokonującego się na świecie – i to w majestacie prawa – zabijania dzieci z zespołem Downa. 85-letnia Francuzka, która wraz z Jeanem Vanierem utworzyła w 1971 r. wspólnoty Wiara i Światło (Foi et Lumière), zaprezentowała ich wspólną książkę „Nigdy więcej sami. Przygoda Wiary i Światła”. Mathieu jest wieloletnim dyrektorem paryskiego Biura Osób Niepełnosprawnych (OCH), byłą członkinią Papieskiej Rady ds. Świeckich i pierwszą w historii kobietą, która głosiła rekolekcje w paryskiej katedrze Notre-Dame.

28 – Do odważnego wyrażania sprzeciwu wobec zagrożeń dla życia i rodziny wezwał na Jasnej Górze biskup tarnowski Andrzej Jeż. Pod hasłem „Rodzina pierwszą i najważniejszą drogą Kościoła” w sanktuarium odbyła się 30. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Bp Jeż przypomniał w kazaniu, że nie dobra materialne, ale rodzina, tworzona przez kobietę i mężczyznę, jest największym naturalnym skarbem narodu i to jej należy się największa troska.

30 – Ośmiuset czterech nowych alumnów – w tym ok. 200 w seminariach zakonnych – rozpoczęło w roku akademickim 2014/15 przygotowanie do kapłaństwa – poinformował KAI ks. dr Wojciech Rzeszowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. Oznacza to wzrost liczby nowych powołań kapłańskich o 3 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

PAŹDZIERNIK

2 – O kontrowersjach i zagrożeniach wynikających z treści Konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (CAHVIO) napisała w oświadczeniu Rada ds. Rodziny KEP. Zdaniem rady konwencja skon-centrowana jest na „ideologicznej rewolucji kulturowej”, która polega na „redefinicji pojęcia płci jako zmiennego zjawiska społecznego, a nie biologicznego, oraz na bezzasadnym obarczaniu odpowiedzialnością za przemoc podstawowych wspólnot, jakimi są małżeństwo i rodzina”.

2-4 – Pod hasłem „Żywa parafia – miejscem spotkania z żywym Chrystusem” w Przemyślu obradował II Sobór Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Stu delegatów przyjęło kilkadziesiąt postulatów dotyczących m.in. liturgii, katechezy, kierowania parafią, budowy wspólnoty parafialnej oraz parafialnych Caritas. Dużo emocji wywołał postulat zmiany kalendarza juliańskiego na gregoriański. Wszystkie propozycje będą konsultowane wśród wiernych Kościoła liczącego w Polsce ok. 33 tys. osób. Zapowiedziano też, że podczas liturgii przy okazji ślubów, chrztów czy pogrzebów, w których biorą udział i Polacy, i Ukraińcy, będą stosowane dwa języki. Gość soboru bp Bohdan Dziurach, sekretarz generalny Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, podziękował grekokatolikom w Polsce za świadectwo trwania w Cerkwi oraz mówienie prawdy o tym, co dzieje się na Ukrainie.

11 – Bp Jan Piotrowski, 61-letni biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem kieleckim. Zastąpił na tym stanowisku bp. Kazimierza Ryczana, który odszedł na emeryturę.

12 – Modlitwy, koncerty dedykowane św. Janowi Pawłowi II, konkursy i gry miejskie oraz zbiórka funduszy na rzecz uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin – złożyły się na program obchodzonego w całym kraju XIV Dnia Papieskiego. W tym roku towarzyszyło mu hasło: „Świętymi bądźcie”. – On nadal przemawia, inspiruje, wskazuje drogę – mówił w Krakowie o papieżu Polaku kard. Stanisław Dziwisz. W Warszawie abp Tadeusz Gocłowski podkreślał, że papieskie nauczanie musi być nieustannie obecne w naszym myśleniu, działaniu i życiu.

19 – Obecnie w 97 krajach świata pracuje 2015 polskich misjonarzy – 1022 zakonników, 639 sióstr, 304 księży diecezjalnych i 50 osób świeckich – ogłoszono z okazji obchodów Światowego Dnia Misyjnego. Zadania zbliżone do misji w sensie ścisłym wykonuje też ok. 1250 polskich księży, zakonników, zakonnic i świeckich na Wschodzie.

20 – Największym osiągnięciem synodu biskupów na temat współczesnych wyzwań wobec rodziny jest zauważenie konieczności otoczenia troską i towarzyszenia duszpasterskiego wszystkim sytuacjom regularnym i nieregularnym w małżeństwie – powiedział abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaraz po powrocie z Rzymu spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej. W wywiadzie dla KAI wskazywał, że Kościół ma dziś to samo zada-nie, co w dawnych czasach – ocalić jak najwięcej światła i wolności, stawiać opór światu, który ściąga go nisko ku swemu poziomowi, i czekać na lepsze czasy. Przywołał też słowa Chestertona: „Nie chcemy Kościoła, który – jak piszą gazety – zmienia się wraz ze światem. Chcemy Kościoła, który zmieni świat”. Metropolita poznański podkreślił, że w duszpasterstwo rodzin w Polsce powinni się zaangażować wszyscy, w tym zwłaszcza małżeństwa z długim stażem.

LISTOPAD

9 – Sytuacji w Syrii poświęcony był tegoroczny Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. – Poczucie zagrożenia, niepewność jutra i powszechna bieda – to główne problemy stojące przed chrześcijanami w Syrii i główne przyczyny masowych wyjazdów z kraju – powiedział na konferencji prasowej w Warszawie chaldejski biskup Aleppo w Syrii Antoine Audo SJ.

18 – Około 7 tys. osób z całej Polski wzięło udział w Drodze Krzyżowej w Wał-Rudzie szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w dniu 100. rocznicy jej śmierci. Zginęła ona z rąk rosyjskiego żołnierza, gdy broniła swojej kobiecej godności. Młodzież, dzieci, rolnicy, członkowie Ruchu Czystych Serc, małżeństwa, ludzie starsi, kapłani, siostry zakonne, a także pielgrzymi z Włoch przeszli od domu bł. Karoliny do miejsca, gdzie znaleziono jej ciało. W Drodze Krzyżowej uczestniczył także biskup tarnowski Andrzej Jeż, który poświęcił nowy krzyż na miejscu męczeństwa.

21 – Zorganizowane w Warszawie „Dni Edmundowe” zwieńczyły obchody Roku bł. Edmunda Bojanowskiego (1814-1871) – świeckiego założyciela zgromadzenia sióstr służebniczek, wielkiego pedagoga, opiekuna dzieci i ubogich. Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, z uznaniem mówił o powstającym w stolicy Centrum Dzieł Społecznych pod patronatem bł. Edmunda.

27 – Kwestie dotyczące synodu biskupów o rodzinie, propozycje duszpasterskie na rzecz rodziny oraz sprawy organizacyjne związane z pielgrzymką papieża do Polski były tematem Nadzwyczajnego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się na Jasnej Górze. Biskupi wysłuchali relacji przewodniczącego Episkopatu z nadzwyczajnego synodu oraz dyskutowali nad propozycjami działań na rzecz małżeństwa i rodziny, które mają zostać podjęte w najbliższym czasie, przed XVI Zgromadzeniem Zwyczajnym Synodu – w październiku 2015 r. Bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP, podkreślił, że przede wszystkim biskupi wyrazili wielką wdzięczność i uznanie dla tych małżeństw, które dają autentyczne świadectwo wierności Chrystusowi i Jego nauce oraz które mimo wielu trudności trwają wiernie i swoim entuzjazmem, radością i świadectwem najpiękniej promują rodzinę.

27 – W wieku 103 lat w Poznaniu zmarła dr Wanda Błeńska, lekarka i misjonarka, która poświęciła swoje życie służbie chorym na trąd. Przez ponad 40 lat pracowała w Ugandzie. W 2010 r. mówiła KAI, że lekarz nie tylko leczy ciało, ale leczy też duszę. – To należy do naszego zawodu. Trzeba się wczuć w pacjenta, dać mu serce i pomoc, a to przynosi ulgę chorym i cieszy lekarza – opowiadała misjonarka.

29 – Nie ma Kościoła toruńskiego ani łagiewnickiego, ale jest jeden Kościół Chrystusowy – podkreślił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w Toruniu w 23. rocznicę powstania Radia Maryja. – Przyjechałem tutaj, kierując się poczuciem odpowiedzialności za jedność Kościoła w Polsce – zapewnił metropolita krakowski.

30 – Docenienie sakramentu pokuty i pojednania, a także pomoc tym ochrzczonym, którzy go zaniedbali, by odkryli w nim źródło Bożego Miłosierdzia – oto priorytety Kościoła w Polsce na rok duszpasterski 2014/2015. „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – tak brzmi hasło roku duszpasterskiego, który rozpoczął się wraz z pierwszą niedzielą Adwentu.

30 – Dziękuję Bogu za to, że mnie przeprowadził przez te trudne chwile – powiedział w Warszawie ks. Mirosław Dziedzic, polski misjonarz uwolniony 26 listopada z rąk rebeliantów w Republice Środkowoafrykańskiej. Kapłan powrócił do Polski i tuż po przylocie spotkał się z dziennikarzami, opowiadając o swoim zatrzymaniu, prawie 6-tygodniowym przetrzymywaniu i okolicznościach uwolnienia. Zapytany o ewentualny powrót do RŚA misjonarz odparł, że decyzję podejmie po rozmowie ze swoim biskupem.

GRUDZIEŃ

5 – Uchwałą Sejmu rok 2015 będzie Rokiem Jana Pawła II. Posłowie przyjęli uchwałę „w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata”.

5-9 – Kilkudniową wizytę w Polsce złożył kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Odebrał Złoty Dyplom – wyróżnienie Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, odwiedził siedzibę Polskiej Rady Ekumenicznej w Warszawie i spotkał się z przedstawicielami Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. – Jedność nie jest celem samym w sobie, lecz służy wiarygodnemu głoszeniu Ewangelii. Kiedyś jeden z Afrykańczyków spytał mnie, jak możemy być prawdziwymi chrześcijanami, jeśli na każdej górze głoszone jest inne orędzie. Zatem jedność służy także nowej ewangelizacji świata – powiedział hierarcha KAI.

8 – Proces beatyfikacyjny ks. Piotra Skargi SJ (1536-1612), wybitnego kaznodziei i filantropa, rozpoczął się uroczyście w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich. Ks. Skarga jest „żywą ilustracją istoty i sensu życia konsekrowanego, będącego darem dla całego Kościoła i społeczeństwa” – mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

12 – Papież Franciszek jest najbardziej ceniony w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego przez prestiżowy amerykański instytut Pew Research. Na drugim miejscu uplasowały się ex aequo jego ojczysta Argentyna i Włochy. W skali całego świata 60 proc. ankietowanych miało pozytywną opinię o Franciszku, 11 proc. negatywną, a 28 proc. nie miało zdania na ten temat lub w ogóle nie słyszało o papieżu.

17 – Intensywne prace nad przygotowaniem pielgrzymki papieża Franciszka do Polski w 2016 r. oraz przygotowaniem Światowych Dni Młodzieży, które będą jej głównym elementem, zapowiedziano po warszawskim spotkaniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Już w pierwszym kwartale 2015 r. rząd powoła międzyresortowy zespół ds. papieskiej wizyty, który blisko współpracować będzie z kościelnym komitetem organizacyjnym.

22 – Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w Pałacu Prezydenckim ustawę o Karcie Dużej Rodziny. Posiadacze tego dokumentu mają otrzymać ulgi na przejazdy publicznym transportem kolejowym – 37 proc. na bilety jednorazowe i 49 proc. na miesięczne, oraz w opłatach paszportowych (75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. dla rodziców). Karta będzie uprawniać też do zniżek m.in. w niektórych muzeach, rezerwatach przyrody i obiektach rekreacyjno-sportowych (od 20 do 80 proc. lub np. za 1 zł). Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że karta to „najlepsza wspólna inwestycja w polską rodzinę, w jej rozwój i bezpieczeństwo demograficzne”. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2015 r.

28 - "Wszyscy jako Kościół – biskupi, kapłani, osoby konsekrowane i świeccy, a zwłaszcza rodziny, mamy towarzyszyć osobom zagubionym w ich powrocie do Boga" - napiali polscy biskupi w liście pasterskim na uroczystość Świętej Rodziny. W ślad za III Nadzwyczajnym Zgromadzeniem Synodu Biskupów, jakie odbyło się w Rzymie w październiku, pasterze Kościoła w Polsce wzywają do intensyfikacji działań duszpasterskich na rzecz rodzin, a w szczególności tych, które przeżywają kryzys i rozpad. Do samych zaś rodzin apelują o udział w ewangelizacji.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 22.12.2024