„Daj mi pić” – Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
W dniach od 18-25 stycznia trwać będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku jego hasłem są słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Jana: „Jezus rzekł do Samarytanki: «Daj mi pić!»” (J 4, 7).
2015-01-17
W całej Polsce chrześcijanie różnych wyznań będą odwiedzać świątynie bratnich Kościołów i wspólnie modlić o pełną i widzialną jedność wyznawców Chrystusa. Zgodnie z ustaleniami podjętymi przez Polską Radę Ekumeniczną i Kościół rzymskokatolicki, na nabożeństwa należy zapraszać nie tylko duchownych i wiernych bratnich Kościołów, lecz również zachęcać wiernych własnego Kościoła do udziału w nabożeństwach w świątyniach i kaplicach Kościołów innej tradycji.
Nabożeństwo centralne Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – decyzją Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski – odbędzie się w niedzielę 25 stycznia o godz. 16.00 w katedrze opolskiej. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra (18 stycznia – niegdyś w rzymskim kalendarzu święto katedry Apostoła), a dniem upamiętniającym św. Pawła (25 stycznia – święto jego nawrócenia), co miało mieć symboliczne znaczenie.
Tygodnie Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane przez Światową Radę Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania jedności Chrześcijan odbywają się od 1968 roku. W Polsce w przygotowywaniu i obchodach Tygodnia uczestniczy Polska Rada Ekumeniczna (PRE) i Kościół rzymskokatolicki. W skład Polskiej Rady Ekumenicznej, która formalnie zarejestrowana została w 1946 roku, wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.
Jednym z głównych wydarzeń Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan będzie podpisanie wspólnego dokumentu Kościoła rzymskokatolickiego i siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej o świętowaniu niedzieli. Odbędzie się ono 20 stycznia (wtorek) o godz. 11.30 w Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej 21 w Warszawie.
Nawiązując do hasła tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan warto zatrzymać się nad przepiękną sceną spotkania Jezusa z Samarytanką. Scena ta zachęca do „spróbowania wody z innej studni”, a także do ofiarowania czegoś z siebie. W różnorodności wzbogacamy się nawzajem. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest uprzywilejowanym czasem modlitwy, spotkania i dialogu. Jest możliwością poznania bogactwa i wartości innych i proszenia Boga o dar jedności. Słowa „daj mi pić” pozwalają myśleć o komplementarności: picie wody z czyjejś studni jest bowiem pierwszym krokiem, aby doświadczyć czyjegoś sposobu bycia. Prowadzi to do wymiany darów, które wzbogacają wszystkich.
Jezus czekający przy studni w porze, kiedy najmniej można było się tego spodziewać, inicjuje dialog z niewiastą prosząc o gest gościnności i pokonując w ten sposób religijną, etniczną i obyczajową przepaść między nimi. Bardziej jednak niż wody, pragnie jej wiary. Kobieta zaczyna z czasem rozumieć, że tajemniczy Rozmówca jest kimś wyjątkowym. Samarytanie wyczekiwali Mesjasza jako wybawiciela. Tę tęsknotę za pełnią Prawdy wyrażają słowa Samarytanki oraz jej wcześniejsza skarga i wyznanie: „Nie mam męża”. Jezus odsłania jej siebie samego jako odpowiedź na jej najgłębsze pragnienia i potrzeby. Objawia się jako Bóg wierny przymierzu, jako Oblubieniec, który pomimo trwającego wiele wieków odstępstwa przychodzi przygarnąć swój lud i odnowić z nim przymierze miłości.
Jezus pragnął i wciąż pragnie, aby Jego uczniowie „byli jedno”. Przychodzi więc do studni każdego człowieka i nawiązuje z nim relację. To w Nim jest pełnia Prawdy. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest więc dobrą okazją do wspólnego zwrócenia się wszystkich chrześcijan ku Jezusowi – pełni Prawdy i prośby, by wreszcie „nastała jedna owczarnia i jeden pasterz”.
Wykorzystano informacje KAI