Adorowaliśmy Pana
W niedzielę 25 stycznia, zgodnie z wieloletnią tradycją, osoby chore i niepełnosprawne archidiecezji katowickiej spotkały się w bazylice ojców franciszkanów w Panewnikach Śląskich na Uczcie Eucharystycznej i Adoracji przy Bożym Żłóbku połączonej z błogosławieństwem lourdzkim i Agapą.
2015-01-26
Tegoroczna Adoracja miała niecodzienny charakter, ponieważ odbywała się w 90. roku istnienia archidiecezji, a także w 90. roku istnienia Apostolstwa Chorych na świecie. Ten podwójny jubileusz stał się okazją, aby podziękować Bogu za Jego opiekę i błogosławione owoce, jakie stale wydaje ta założona w Holandii w 1925 roku wspólnota, która przyczyniła się do tego, że osoba cierpiąca staje się apostołem Dobrej Nowiny i poprzez złączenie swojego krzyża z krzyżem Jezusa przyczynia się do rozszerzania Królestwa Bożego.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 14.00 Mszą świętą sprawowaną przez wielu kapłanów, pod Jego Ekscelencji ks. Bp. Marka Szkudło. Wśród współcelebransów obecni byli księża kapelani służący na co dzień osobom chorym oraz Diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia ks. Krzysztof Tabath, Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych ks. Wojciech Bartoszek, Wicedyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej ks. Tomasz Nowak i Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ks. Antoni Bartoszek.
Niedzielna Eucharystia połączona z adoracją Bożej Dzieciny i Nabożeństwem Lourdzkim poza osobami chorymi zgromadziła również osoby im posługujące: członków ich rodzin, przyjaciół, wolontariuszy, przedstawicieli służby zdrowia, a także przedstawicieli osób konsekrowanych oraz zakonów rycerskich służących chorym: Bożego Grobu, Maltańskiego. Podczas całego spotkania przed bazyliką w Karetce Pomocy Maltańskiej czuwali gotowi w każdej chwili do udzielenia pomocy medycznej ratownicy i pielęgniarze.
Zarówno liturgię Mszy świętej jak i Adoracji uświetnił swoim śpiewem chór Ex Animo z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piaśnikach pod dyrekcją Pana Marka Gremlowskiego; za kontuarem organów zasiadł Pan Zygmunt Pinkawa.
Zorganizowano także stoisko informacyjne Apostolstwa Chorych, gdzie można było zasięgnąć potrzebnych informacji na temat tej wspólnoty i nabyć za dobrowolną ofiarę miesięczniki oraz kalendarz Apostolstwa Chorych.
Zgromadzonych w świątyni celebransów oraz wszystkich wiernych, zwłaszcza chorych i niepełnosprawnych, serdecznymi słowami powitał gospodarz tego gościnnego miejsca – proboszcz franciszkańskiej bazyliki – o. Alan Rusek. Pierwsze z czytań mszalnych przeczytała przedstawicielka pielegniarek - p. Hanna Paszko, psalm responsoryjny oraz Alleluja pięknie odśpiewał kawaler zakonu Bożego Grobu, zastępca dyrektora Ośrodka NSPJ w Rudzie Śląskiej Halembie pan Witold Hanke. Czytanie drugie - napisany alfabetem Breilla fragment I Listu do Koryntian - odczytała niewidząca członkini katowickiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, p. Bożena Cisowska zaś Ewangelię (Mk 1, 14-20) - diakon stały Albert Karkosz.
Zgromadzeni wokól Eucharystycznego Stołu wierni mieli okazje wysłuchać pięknej homilii ks. biskupa Marka Szkudło, który rozpoczął ją od bardzo osobistej refleksji dotyczącej jego ciężko chorej Matki. Mówił o niezwykłym pięknie jakie w twarzy swej Mamy dostrzega jeszcze bardziej od czasu, kiedy niesie ona swój krzyż choroby i cierpienia. Mówił o jej pogodzie ducha i ofierze, jaką swym cierpieniem składa Bogu w intencji jego biskupiej posługi. Kaznodzieja nawiązał do bohaterów czytań liturgicznych przypadających na ten dzień. Mówiąc o Jonaszu zauważył, że Bóg musiał przemówić do niego "po raz drugi", aby ten zechciał podążyć za Bożym wezwaniem. Przedtem Bóg musiał przemienić jego serce. I my powinniśmy prosić Boga, by nauczył nas chodzić swoimi ścieżkami. Ksiądz Biskup nawiązał również do Orędzia, jakie papież Franciszek przygotował na tegoroczny Światowy Dzień Chorego i do jego hasła: Mądrość serca. To madrość, której stale na nowo musimy się uczyć, mądrość, która pozwala nam pochylać się nad drugim człowiekiem - "być dla ślepego wzrokiem i dla chromego nogami". Przypomniał także zgromadzonym w kościele chorym i niepełnosprawnym ludziom, że nikt nie został z tego wyłączoy, nikt nie może powiedzieć, że się do tego nie nadaje, że przeszkodą w tym jest np. stan jego zdrowia. Przypomina nam tę prawdę duszpasterstwo chorych. Bo Pan przez każdego z nas chce przemówić. I tak "duszpasterstwo chorych" przemienia się w "apostolstwo chorych" - mówił Ksiądz Biskup.
Po homilii modlitwę wiernych w imieniu wszystkich zgromadzonych w świątyni odmówiła s. Wojciecha SCB pracująca w Zakładzie Opieki Leczniczej w Mikołowie, zaś dary ofiarne przyniosły: terapeutka Agnieszka Kobusińska OV i osoba chora z ASTO Zakładu Długoterminowej Opieki Leczniczej w Maciejkowicach.
Po kończącym Mszę świętą błogosławieństwie diakon z wielka czcią przyniósł i postawił na ołtarzu monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Po pieśni na wystawienie Ksiądz Biskup odmówił modlitwę wprowadzajacą nas w nastrój adoracji Najświętszego Sakramentu i oddawania należnej czci Bożej Dziecinie wraz z Maryją, Józefem i betlejemskimi pasterzami. Po modlitwie Ksiądz Biskup wziąwszy w swoje dłonie monstrancję, w uroczystej procesji udał się do chorych, by tak, jak ma to miejsce w Lourdes, udzielić im indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Podczas gdy przemierzał światynię trwała modlitewna adoracja przygotowana przez przedstawicieli wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym w Murckach i prowadzona przez: przedstawicielkę sekretariatu Apostolstwa Chorych p. Renatę Cogiel, przedstawicielkę osób niepełnosprawnych p. Magdalenę Buczek - założycielkę Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci, przedstawicielkę lekarzy dr n. med. Elżbietę Kortyczko z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II i przedstawicielkę pielęgniarek p. Aleksandrę Meinert ze Szpitala Miejskiego w Murckach. Modlitwy przeplatane były śpiewem kolęd w wykonaniu wiernych i na przemian odśpiewanych przez chór Ex Animo.
Po nabożeństwie ks. Wojciech Bartoszek zaprosił uczestników na poczęstunek w refektarzu Ojców Franciszkanów. Przy kawie, herbacie i śląskim "kołoczu". Ci, którzy skorzystali z jego zaproszenia mogli przyjemnie i w miłym towarzystwie spędzić resztę niedzielnego popołudnia.
Zobacz też:
galeria fotografii - cz.1
galeria fotografii - cz.2
galeria fotografii - cz.3
galeria fotografii - cz.4