Światowy Dzień Walki z Rakiem
4 lutego jest Światowym Dniem Walki z Rakiem. Choroby nowotworowe to problem, który – wprawdzie w różnym stopniu – dotyczy jednak każdego z nas, nas wszystkich – pacjentów i ich rodzin, ale także tych, którzy służą zdrowiu człowieka.
2015-02-04
Przypadający 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem ustanowiono na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu tym przyjęto Kartę Paryską, w której rządy wielu krajów, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.
Dzień Walki z Rakiem od 2005 roku organizowany jest pod egidą Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem, której siedziba mieści się w Genewie.
Poza tym Dniem, 15 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa, 4 października – Światowy Dzień Onkologii, a 15 października Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Ponadto cały październik ogłoszono Miesiącem Świadomości Raka Piersi.
Od 2008 r. w ramach Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii w Polsce odbywają się dni otwarte w wielu placówkach onkologicznych, podczas których można skorzystać z porad oraz bezpłatnych badań. W wielu wypadkach takie badania okazały się prawdziwym błogosławieństwem, gdyż pozwoliły wcześnie zdiagnozować chorobę nowotworową, a co za tym idzie, przedłużyć lub uratować życie pacjenta. W tym roku uruchomiono specjalne punkty informacyjne, w których pacjenci mogli uzyskać m.in. bardzo potrzebne, praktyczne informacje dotyczące zasad funkcjonowania pakietu onkologicznego. Jak wiadomo od początku bieżącego roku obowiązują w Polsce przepisy, które mają zwiększyć wykrywalność chorób nowotworowych w ich wczesnym stadium. Stanie się to możliwe wraz z rozszerzeniem uprawnień diagnostycznych lekarzy pierwszego kontaktu i skróceniem czasu oczekiwania na konieczne świadczenia zdrowotne.
W niektórych ośrodkach zarówno dziś, ale i w najbliższych dniach będzie można skorzystać z bezpłatnych badań prowadzonych w ramach programów profilaktycznych, zwłaszcza dotyczących zapobiegania rakowi piersi i rakowi szyjki macicy. Wiele podobnych badań (np. mammografię czy cytologię), jak i zakrojone na szeroką skalę akcje informacyjne oraz nauka samodzielnego badania piersi prowadzone będą w ciągu najbliższych dni, a zwłaszcza w najbliższą sobotę na terenie miast, miasteczek i wsi.
W Polsce w obchody Dnia Walki z Rakiem zaangażowały się rozmaite placówki medyczne a także organizacje pozarządowe. Na przykład w Warszawie Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny zorganizowało Karnawał Zdrowia. Ma on przypominać, jak istotną rolę w walce z nowotworem odgrywa profilaktyka oraz prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia. W wielu miejscach naszego kraju organizowane są wystawy i wykłady, które pragną przekonać, że rak nie musi być wyrokiem śmierci, ze warto i trzeba z nim walczyć, ale przede wszystkim, ze bardzo często można mu zapobiegać lub zminimalizować niebezpieczeństwo.
Choroby nowotworowe to problem, który – wprawdzie w różnym stopniu – ale dotyczy każdego z nas, nas wszystkich – pacjentów i ich rodzin, ale także służby zdrowia. Dlatego życzmy sobie wzajemnie większej niż dotąd wrażliwości na potrzeby tych, których dotknęła ta choroba i większej dbałości o zdrowie nasze i naszych bliskich. Zdrowie i życie, to jedne z największych Bożych darów i choćby tylko dlatego zasługują na szacunek.