Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i narodu
To hasło tegorocznego 48. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, który rozpoczynamy w niedzielę 15 lutego.
2015-02-15
Głównym motywem wszystkich dotychczasowych Tygodni Modlitw o Trzeźwość Narodu jest wynagradzanie za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych, włączenie wiernych w nurt przebłagania za grzechy pijaństwa i inne nałogi, a także wypraszanie łaski nawrócenia dla grzeszników. Jest to również czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych.
W ramach obchodów tego Tygodnia powinniśmy modlić się szczególnie w następujących intencjach:
- W niedzielę, która jest Niedzielą ekspiacji za grzechy pijaństwa: Modlitwa o miłość i trzeźwość dla wszystkich polskich rodzin, aby były domowymi kościołami
- W poniedziałek 16 lutego: Modlitwa za rodziców, aby wychowywali swoje dzieci w duchu wiary, miłości i trzeźwości.
- We wtorek 17 lutego: Modlitwa za nauczycieli i wychowawców, aby w swej pracy kierowali się zawsze dobrem dzieci i wychowywali do wolności od uzależnień.
- W Środę Popielcową 18 lutego: Modlitwa za stanowiących prawo i rządzących, aby chronili dzieci przed rozpijaniem i demoralizacją.
- W czwartek 19 lutego: Modlitwa za kapłanów, aby poprzez gorliwą pracę duszpasterską, pomagali dzieciom zachować abstynencję od alkoholu.
- W piątek 20 lutego: Modlitwa za młodzież, aby trwając w trzeźwości, przygotowywała się do pełnienia odpowiedzialnych zadań w społeczeństwie.
- W sobotę 21 lutego: Modlitwa za dzieci, aby otoczone troską rodziny, Kościoła i narodu, zachowywały abstynencję od alkoholu.
Ksiądz Bp. Tadeuszu Bronakowski, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, w kolejnej edycji „Vademecum Apostolstwa Trzeźwości” napisał: „Kontynuujemy wieloletni program duszpasterski «Rodzina szkołą trzeźwości». W tym roku naszą uwagę kierujemy ku dzieciom, polecając wszystkim refleksję nad hasłem: „Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i narodu”. Jest to temat niezwykle ważny i aktualny. Dzieci są przyszłością Kościoła i narodu. Niestety, widzimy zjawiska, które każą nam sądzić, że coraz mniej osób rozumie tę oczywistą prawdę. W naszej ojczyźnie rodzi się coraz mniej dzieci. Z jednego z najmłodszych krajów europejskich wkrótce staniemy się jednym z najstarszych. Dodatkowo obserwujemy szerzące się procesy demoralizacji i anty-ewangelizacji, przed którymi ostrzegał nas św. Jan Paweł II.
Na tle tych negatywnych zjawisk szczególnie niebezpiecznie jawi się obniżający się wiek inicjacji alkoholowej. Wynika to przede wszystkim z powszechnej dostępności alkoholu, jego nieustannej promocji w mediach, a także z coraz bardziej liberalnych modeli wychowania w rodzinach. Ze szczególnym niepokojem czytamy opracowania mówiące o tym, że wciąż wielu rodziców uważa, że podawanie alkoholu dzieciom w domu nie tylko nie szkodzi, ale wręcz działa profilaktycznie i zapobiega późniejszym problemom alkoholowym.
Dotykamy zatem zagadnienia niezwykle ważnego i wymagającego od nas wiele pracy. Ta praca powinna obejmować przede wszystkim bliskie współdziałanie z rodzinami i szkołami, a więc naturalnymi środowiskami kształtowania najmłodszych Polaków. Naturalną przestrzenią tej współpracy są parafie, które jak najliczniej powinny podjąć to ważne wyzwanie. Budujmy więc zdeterminowaną koalicję rodziców, kapłanów, katechetów i wychowawców odpowiedzialnych za abstynencję dzieci.
Powinniśmy także w jak największym stopniu pracować z dziećmi, starać się jak najlepiej zrozumieć ich jeszcze niedojrzałe, ale jakże bogate i wewnętrznie piękne osobowości. Dlatego trzeba starać się, aby tak wspaniałe programy, jak Dziecięca Krucjata Niepokalanej, docierały do jak największej liczby wspólnot parafialnych.
Niech dzięki naszemu głębokiemu zaangażowaniu to przesłanie dotrze także do rządzących ojczyzną i samorządowców. To ich nieodpowiedzialne decyzje mają ogromny wpływ na budowanie proalkoholowej mentalności, także wśród najmłodszych. Rządzący muszą wreszcie zrozumieć, jaką krzywdę wyrządza się młodemu pokoleniu. Zróbmy wszystko, aby obudzić ich sumienia, aby kierowane do nich apele nie pozostawały bez odpowiedzi i reakcji”.
Kończąc swój list do czytelników Ksiądz Biskup napisał: „Pan Jezus mówił: «Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie; nie przeszkadzajcie im, do takich bowiem należy królestwo Boże» (Mk 10,14). Potraktujmy te słowa jako naglące wezwanie do podjęcia pracy… Chrońmy trzeźwość dzieci i młodzieży! Nie uchylajmy się od tej odpowiedzialności. To jest nasza misja i nasza powinność”.
Komisja Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości wyraziła nadzieję, że sprawie trzeźwości naszego narodu bardzo przysłużyłoby się zaistnienie w parafiach wielu różnych inicjatyw trzeźwościowych, takich jak stworzenie zespołów apostolstwa trzeźwości, grup modlitewnych, czy włączenia dzieci i młodzieży do różnych wspólnot formacyjnych, w tym Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej.
Oprócz tego każdy z nas może podjąć konkretne czyny miłości, które przejawiają się głównie w podejmowaniu decyzji o abstynencji okresowej lub też podjętej na całe życie. Taka decyzja mogłaby mieć pozytywny wpływ nie tylko na nas samych i naszą rodzinę. Nigdy nie jest za późno na taką decyzję. Nasz akt abstynencji możemy ofiarować Bogu także w bardzo konkretnych intencjach. Może ktoś z naszych bliskich cierpi na chorobę alkoholową, może nasze współczucie budzi sytuacja sąsiada, którego żona nadużywa alkoholu i los jego dzieci, tęskniących za trzeźwą mamą? To okazja by ofiarować swą abstynencję w ich intencji, a także okazja by dać dobry przykład własnym dzieciom i wnukom. To również szansa na to, aby słowa „Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i narodu” nie pozostały tylko hasłem 48. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu.
(Wykorzystano informacje KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości)