Współpraca na rzecz osób chorych na Alzheimera i ich rodzin

W najbliższym czasie do wrocławskich parafii trafią plakaty i ogłoszenia, informujące osoby opiekujące się chorymi na Alzheimera, gdzie mogą uzyskać kompleksowe wsparcie i pomoc.

zdjęcie: canstockphoto.pl

2015-02-24

To efekt współpracy Archidiecezji Wrocławskiej z Fundacją „Siwy Dym”, która podejmuje działania zapobiegające wykluczeniu społecznemu osób starszych, chorych somatycznie i psychicznie oraz niepełnosprawnych.

Jednym z projektów, realizowanych przez fundację jest „Alzheimer’s Cafe”. Chce ona stworzyć miejsce spotkań, wsparcia i integracji społecznej dla opiekunów osób chorych na Alzheimera. Projekt rozpocznie projekcja filmu „Nie zapomnij mnie”, która odbędzie się 12 marca 2015 r. w kinie Nowe Horyzonty. Po niej będzie można porozmawiać z ekspertami prof. dr hab. Joanna Rymaszewską i dr hab. Joanną Szczepańską-Gieracha.

Kolejnym etapem projektu jest cykl szkoleń dla opiekunów rodzinnych (21 marca, 25 kwietnia, 30 maja), dotyczących podstawowych problemów w opiece nad osobą z zaburzeniami psychogeriatrycznymi i sposobów radzenia sobie z nimi. Ponadto opiekunowie rodzinni będą mieli możliwość uczestniczyć w grupie wsparcia oraz skorzystać z indywidualnych konsultacji z psychoterapeutą.

Dodatkowo fundacja chce przeszkolić 150 profesjonalistów (pielęgniarki, fizjoterapeutów, pracowników MOPS) z zakresu opieki nad osobą z zaburzeniami otępiennymi oraz stworzyć Punkt Informacyjny dla opiekunów, gdzie będą oni mogli znaleźć dla swojego podopiecznego pielęgniarkę czy fizjoterapeutę, mając pewność, że jest to osoba o odpowiednich kwalifikacjach. Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, które wdraża ten projekt.

Szacuje się, że w Polsce na zespoły otępienne cierpi ok. 400 tys. osób, a liczba ta będzie się podwajać co 20 lat ze względu na stale rosnącą średnią długość życia. – Wierzymy, że dzięki parafiom uda nam się dotrzeć do wielu osób, które będą mogły skorzystać z fachowej pomocy – mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej.

Dodaje, że do duszpasterzy często zwracają się z prośbą o pomoc osoby opiekujące się chorymi. – Informacja o chorobie kogoś bliskiego pojawia się najczęściej niespodziewanie i stawia ludzi, które nie posiadają stosownej wiedzy ani umiejętności w bardzo trudnej sytuacji. Proszą o wskazanie miejsc lub osób, gdzie mogliby uzyskać stosowne wsparcie. Mamy nadzieje, że projekt „Alzheimer’s Cafe” będzie odpowiedzią na to zapotrzebowanie – puentuje ksiądz rzecznik.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 22.12.2024