Uroczystość Królowej Polski
Obchodzona 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Jednak już papież Pius X w 1908 r. zezwolił na wpisanie wezwania „Królowo Polski” na stałe do Litanii loretańskiej. W tym samym roku ustanowił też dla diecezji lwowskiej święto Królowej Polski. Na Jasnej Górze w tym roku już w sobotę wieczorem (2 maja) rozpoczną się uroczystości odpustowe ku czci Królowej Polski. Główna Suma z udziałem przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski odprawiona zostanie w niedzielę, 3 maja o godz. 11.00.
2015-05-02
Po zakończeniu I wojny światowej, po uzyskaniu niepodległości przez Polskę biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia tego święta na całą Polskę. Jako datę zaproponowano dzień 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Kazimierza. Papież Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce w 1920 r. Jest ono obchodzone w całym kraju oficjalnie od 1923 r., kiedy to papież Pius XI w 1923 roku na prośbę biskupów zatwierdził święto Maryi Królowej Polski na dzień 3 maja. W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję - Królowę Polski główną patronką i niebieską opiekunką naszego narodu. Od 1992 r.podobnie, jak w okresie międzywojennym, dzień ten jest świętem narodowym Polski – dla upamiętnienia zarówno uchwalenia Konstytucji w r. 1791, jak i święta Królowej Polski.
- W przeżywanym Roku Życia Konsekrowanego święto będzie okazją do szczególnego zawierzenia Maryi wszystkie osoby poświęcone na wyłączną służbę Bogu – powiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. Zauważył, że uroczystość Królowej Polski jest zawsze przypomnieniem naszego zawierzenia Matce Bożej na przestrzeni wszystkich wydarzeń historycznych i naszego dziś. – W tym roku chcemy jednak dostrzec i podkreślić obecność osób konsekrowanych w życiu Kościoła, chcemy o nich przypomnieć i za nie się modlić – powiedział o. Przeor.
W niedzielę, przed główną Sumą odpustową o godz. 10.00 rozpocznie się modlitwa dziękczynna: „Życie konsekrowane w służbie Kościoła i Ojczyzny”.
Przeor Jasnej Góry przypomina, że prawie 50 lat temu, 3 maja 1966 z inicjatywy i pod przewodnictwem Prymasa Wyszyńskiego, wypowiedziany został milenijny Akt Oddania naszej Ojczyzny Maryi, Matce Kościoła, w Jej macierzyńską niewolę. – To było wydarzenie, o którym trzeba przypominać i z niego czerpać siły do budowania lepszego dziś i jutra dla Polski – podkreślił o. Waligóra. Zauważył, że „naród wtedy się obudził, zobaczył swą wielką moc duchową, uwierzył, że mamy oparcie w Maryi, że jest w nas siła. Jeśli wtedy było tutaj ok. miliona pielgrzymów, to i dziś możemy nasze siły wskrzesić”.
Przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi tegoroczna uroczystość Królowej Polski będzie także szczególną modlitwą za Ojczyznę o podjęcie przez nas właściwych decyzji. W związku z wyborami już1 maja w Sanktuarium rozpoczęła się nowenna modlitwy różańcowej i zawierzenie tego ważnego czasu Maryi. Różaniec w intencji Ojczyzny odmawiany jest o godz. 16.00 w Kaplicy Matki Bożej aż do 9 maja.
2 maja, w wigilię święta, o godzinie 19.00 w bazylice odprawiona zostanie Msza święta. 3 maja o godz. 10.00 rozpocznie się modlitwa dziękczynna za osoby konsekrowane. Główną sumę odpustową na szczycie Jasnej Góry celebrować ma abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Na program jasnogórskich uroczystości ku czci Królowej Polski złożą się także o godz. 14.00 Droga Krzyżowa po Wałach Jasnej Góry, o 16.15 różaniec w Kaplicy Matki Bożej. O godz. 18.30 rozpocznie się procesja eucharystyczna po wałach, a o 19.00 Msza święta na Szczycie z homilią abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Uroczystość zakończy Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka.