Różaniec pracowników Służby Zdrowia za Służbę Zdrowia
W dniach 22-23 maja odbyły się na Jasnej Górze rekolekcje dla Służby Zdrowia zakończone konferencją na temat życia i działalności położnej Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej. 24 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, rozpoczęła się pielgrzymka dla uczestników rekolekcji oraz innych osób, które przybyły z różnych stron Polski na spotkanie Służby Zdrowia. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa: „Solidarni z życiem”.
2015-05-26
O godz. 8.45 uczestnicy pielgrzymki spotkali się w auli o. Kordeckiego, aby wspólnie odmówić modlitwę poranną Kościoła. Po modlitwie odbyła się konferencja prof. Bogdana Chazana na temat współczesnych zagrożeń przeciw życiu. Na zakończenie spotkania w auli o. Kordeckiego dr Wanda Terlecka, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy wyraziła podziękowanie profesorowi za jego niezłomną postawę broniącą życia. Zwróciła uwagę, iż jego postawa, choć naznaczona cierpieniem, przyniosła bardzo wiele dobrych owoców w Polsce. Ponadto zachęciła pielgrzymów do włączenia się w Żywy Różaniec – do codziennego odmówienia jednej Dziesiątki Różańca w intencji Służby Zdrowia w Polsce.
Punktem kulminacyjnym niedzielnego spotkania była Msza święta na Wałach Jasnogórskich, która zgromadziła około 3 tysięcy pielgrzymów, sprawowana pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W homilii arcybiskup przypomniał, że powołaniem pracowników służby zdrowia jest czujna i troskliwa obecność przy chorym. Przywołał dwie postaci: starożytnego filozofa Epikura oraz św. Józefa Mascatiego, włoskiego lekarza i erudyty, ordynatora szpitala w Neapolu. Pierwszy stawiał pytanie o istnienie Boga w kontekście ludzkiego cierpienia. Dowodził, iż Bóg nie jest wszechmogący, gdyż nie potrafi zaradzić cierpieniu; więcej jest wrogiem dla człowieka. Inaczej wypowiadał się św. Józef Mascati, który będąc katolikiem odkrywał sens ludzkiego cierpienia w Chrystusie oraz powołanie do służby choremu wypływające z zobowiązań nauki Zbawiciela. Traktował cierpienie „jako wołanie duszy, do której przychodzi lekarz z płomieniem miłości miłosiernej”. Arcybiskup Gądecki zauważył ponadto, iż współczesnemu postępowi medycyny nie towarzyszy często troska o człowieka, jako o osobę. Dzisiaj, „częstym zagrożeniem” – mówił – „jest rodzaj fałszywego współczucia, które uważa za pomocne umożliwienie kobiecie aborcji, za akt godności – dokonanie eutanazji, a za wielkie osiągnięcie – wyprodukowanie dziecka, które – zamiast jako dar – traktuje się jako prawo. Współczesny świat bawi się życiem, a to jest grzechem przeciw Stwórcy i człowiekowi” – akcentował.
Podczas Mszy świętej odczytano przesłanie arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, złożone na ręce nieobecnego z racji choroby biskupa Stefana Regmunta, przewodniczącego Zespołu Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia. Na zakończenie uroczystości pielgrzymi złożyli Akt Zawierzenia Służby Zdrowia Matce Bożej, zaś ks. Stanisław Warzeszak, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia, dziękując za obecność pielgrzymów wypowiedział przesłanie, nawiązując do podpisanej w zeszłym roku Deklaracji Wiary katolickich lekarzy, iż wyznawana wiara pracowników Służby Zdrowia, absolutnie nie jest zagrożeniem dla pacjentów, a wręcz odwrotnie jest ochroną życia stanowiącą jego zabezpieczenie. Ponadto zwrócił uwagę, iż podobnie jak w zeszłym roku cierpienie (jego duchowa ofiara) profesor Wandy Półtawskiej towarzyszyło pielgrzymom podczas ubiegłorocznej pielgrzymki, tak obecnie, podobny wymiar duchowej więzi przez ofiarę cierpienia obecny jest w życiu biskupa Stefana Regmunta. Ks. Warzeszak zaprosił także pielgrzymów – pracowników Służby Zdrowia, aby przyjechali z chorymi na Pielgrzymkę Apostolstwa Chorych, która odbędzie się 6 lipca.
(wykorzystano informacje KAI)
Zobacz galerie: