Otrzymaliście powołanie do cierpienia
W pierwszą sobotę lipca do diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej licznie przybyli chorzy i niepełnosprawni wraz z osobami pomagającymi oraz wspólnotą Cichych Pracowników Krzyża. Mszy św. w Studzienicznej przewodniczył bp Jerzy Mazur. Otrzymaliście powołanie do cierpienia. Zrozumiemy sens naszych chorób, gdy będziemy wpatrywać się w Jezusa cierpiącego” – wyjaśniał w homilii.
2015-07-05
Pielgrzymom towarzyszyli kapelani szpitali oraz kapłani z diecezji. Przybyłych diecezjan powitał kustosz sanktuarium, ks. kan. Wojciech Jabłoński. Życzył wszystkim zgromadzonym, aby diecezjalna Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych zaowocowała bożym błogosławieństwem w codziennym życiu, a szczególnie gdy przychodzi podjąć krzyż choroby, cierpienia czy opieki nad drugim człowiekiem.
Mszy św. w Studzienicznej przewodniczył bp Jerzy Mazur. W homilii biskup diecezji ełckiej mówił o odkrywaniu szczególnego powołania do cierpienia. „Jesteśmy silni i mocni jak Jezus na Krzyżu. Życie to dar Boga i każdy z nas otrzymał tę łaskę. Otrzymaliście powołanie także do cierpienia. Zrozumiemy sens naszych chorób, naszego cierpienia, gdy będziemy wpatrywać się w Jezusa cierpiącego” – wyjaśniał bp Mazur.
Hierarcha zachęcał, aby w trudnych sytuacjach wołać: „Maryjo prowadź, Ty znasz drogę cierpienia”, by ni e zadawać pytani „Dlaczego to cierpienie, doświadczenie mnie spotkało?. Biskup również p[przypomniał, postawę św. Jana Pawła II w obliczu cierpienia: „Ojciec Święty dawał nam przykład, jakby swoim życiem pisał kolejną encyklikę - cierpienia”.
Bp Mazur przypomniał słowa pewnego pielgrzyma, który powiedział, że poprzez cierpienie ewangelizujemy świat. „Poprzez cierpienie możecie przyczynić się do nawrócenia wielu serc ludzkich” – podkreślał biskup.
Podczas Mszy św. kapłani udzielili sakramentu namaszczenia chorych. Pielgrzymi mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Wprowadzeniem duchowym była konferencja ks. Janusza Niedźwieckiego, kapelana 108. Szpitala Wojskowego w Ełku. Tym razem tematem było cierpienie jako trudne powołanie. Św. Jan Paweł II uczył nas, że cierpienie jest tajemnica nieprzeniknioną. „Szczęśliwi ci, którzy potrafili odkryć tę trudna prawdę i teraz patrzą na cierpienie jako na swego rodzaju powołanie” - mówił kapelan.
Na przykładach swojej posługi wśród chorych wskazał na ogromna wartość i potrzebę dawania świadectwa przeżywania z Bogiem cierpienia.
Na zakończenie pielgrzymi przeszli Drogę Krzyżową, podczas której łączyli swoje cierpienia z męką Jezusa Chrystusa i Matki Najświętszej. Ukoronowaniem pielgrzymki było spotkanie z Matką Bożą Studzieniczańską w kaplicy.
Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej jest jednym z głównych sanktuariów diecezji ełckiej. W roku 1999 to miejsce nawiedził papież Jan Paweł II.