Krew potrzebna od zaraz

Niedobór krwi w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w okresie urlopów stanowi poważny problem. Dlatego Caritas kolejny rok podczas wakacji apeluje o dar serca, którym jest krew - szczególnie potrzebna dla ofiar wypadków.

zdjęcie: canstockphoto.pl

2015-07-24

Organizatorzy zwracają uwagę, że zdarzają się sytuacje odwoływania planowanych operacji z powodu braków odpowiedniej grupy krwi w placówkach leczniczych. W chwili obecnej ilość zapasów magazynowych krwi w Centrum Krwiodawstwa zmniejszyła się do krytycznego poziomu.

Krew do Szpitali wydawana jest wyłącznie na ratunek życia. W tym właśnie momencie ODDAJĄC KREW MOŻESZ URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE. Caritas Polska wraz z wybranymi Caritas diecezjalnymi organizują akcje zbierania krwi.

Są to akcje mobilne z wykorzystaniem specjalnych ambulansów oraz stacjonarnie, w siedzibach Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach parafialnych i innych.

Prowadzone są również akcje informacyjne w mediach ogólnopolskich i lokalnych oraz wydawane ulotki i plakaty.
Krew można oddawać bez uszczerbku dla własnego zdrowia. Dawcą może być każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 roku życia, posiadająca dokument ze zdjęciem, adresem i numerem PESEL.
Nie trzeba już dziś chyba nikomu tłumaczyć, jak ważnym problemem jest krwiodawstwo, ani jakie stanowisko w sprawie dzielenia się z potrzebującymi własną krwią posiada Kościół. Znana nie od dziś jest jego nauka, która wyraża się w przeświadczeniu, iż oddanie krwi, którego celem jest ratowanie ludzkiego życia, to jeden z najpiękniejszych przejawów chrześcijańskiej i międzyludzkiej solidarności. Ten bezcenny dar z cząstki samego siebie, z własnej integralności, na rzecz drugiego człowieka doskonale wpisuje się w tak zwaną „kulturę życia”. Do życia nią i propagowania jej we własnych środowiskach zachęcał już bardzo gorąco Papież Jan Paweł II. Podobnie czynił jego Następca na Stolicy Piotrowej Benedykt XVI oraz obecny papież Franciszek. Krwiodawstwo to również doskonały sposób naśladowania samego Chrystusa, którego Krew nieustannie leczy i ratuje ludzkie dusze. Aby czyn oddania własnej krwi był moralnie etyczny, nie wolno oczywiście zapomnieć o kilku ważnych uwarunkowaniach. Konieczna wydaje się całkowity brak zależności od  uwarunkowań materialnych czy komercyjnych. Osoba pragnąca oddać krew powinna to czynić z pełną świadomością oraz całkowicie dobrowolnie i nieodpłatnie. Podobnie każdy, kto tej krwi potrzebuje dla ratowania swojego życia i zdrowia powinien mieć zagwarantowany bezwarunkowy i bezpłatny do niej dostęp, niezależnie od tego, kim jest w życiu społecznym i jakimi środkami materialnymi dysponuje. Znamienny jest zapis w Karcie Pracowników Służby Zdrowia z 1995 r., który stwierdza: „Wpisując się w tę ofiarną ekonomię miłości, (…) nawet prosta transfuzja krwi, nie jest interwencją, taką jak inne. Nie może ona być oddzielona od aktu ofiarniczego dawcy, od miłości, która daje życie”. 
 

(wykorzystano informację KAI)

Dajmund Danuta, Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 23.12.2024