„Bieg do Serca” w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia
Ruszyły przygotowania do II „Biegu do Serca”. Impreza ta ma się odbyć 3 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia 2016 roku. Bieg zorganizowany będzie na skalę ogólnopolską. Pomysłodawcą i głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Jarosław Komorowski, katecheta z Kłodzka.
2015-08-17
„Będzie to wydarzenie o charakterze sportowo-religijnym, które w sposób nowoczesny przekazuje światu orędzie Bożego Miłosierdzia. Głównym kierunkiem Biegu jest Serce Jezusa – wyjaśniał przed pierwszym biegiem pomysłodawca „Biegu do Serca” w diecezji świdnickiej. „W czasie Biegu pragniemy wsłuchiwać się w rytm Serca Jezusa i wołać «Jezu cichy i pokornego Serca, uczyń serca nasze według serca Twego»” – dodaje.
Idea biegu ściśle wiąże się z Jubileuszem Miłosierdzia, a także z przekazem ewangelicznym. „Na płaszczyźnie miłosierdzia wiary nie jest łatwo wybaczać, nie jest łatwo się modlić, nie jest łatwo być miłosiernym tak jak Bóg – mówi KAI pomysłodawca. - Jezus powiedział błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Tak samo jak w biegu trzeba się napocić, żeby osiągnąć sukces. Myślę, że to miał na myśli papież Franciszek, mówiąc o byciu atletami Chrystusa, aby nie poprzestawać na małych rzeczach, jak niedzielna eucharystia, lecz, aby ciągle iść w górę. Myśl papieża nawiązała do ducha ewangelicznego i św. Pawła, który mówi „w dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem” – dodaje Jarosław Komorowski.
Pierwszy „Bieg do Serca" Jarosław Komorowski zorganizował we współpracy z ks. Mateuszem Urdzelą. „Bieg od strony nazwy i idei tworzył się w mojej głowie poprzez modlitwę. Jest on owocem rozważania przez dwa lata tekstów papieża Franciszka ze Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janerio” – mówi inicjator. Organizacja, jak mówi pomysłodawca, wymaga wiele zaangażowania, dlatego poszukują ludzi, którzy zechcą wesprzeć przedsięwzięcie.
„Pragniemy, aby Bieg odbył się w całej Polsce. Z tego też powodu potrzebujemy księży czy też osób świeckich, które będą chciały podjąć się zadania organizacji i koordynowania projektu w skali regionalnej” – mówi Komorowski.
Organizatorzy Biegu chcą go wpisać w szerzenie kultu miłosierdzia w całej Polsce. „Chcemy, aby ten nasz bieg wpisywał się w tę piątą formę kultu – informuje organizator. - Pragniemy dotrzeć do wielu ludzi. Myślimy, żeby to była taka sprytna forma. Wielu ludzi, którzy przyszli na bieg, zjawili się tu dla sportu czy dla rozrywki. Zostali jednak i pomodlili się koronką do Bożego miłosierdzia. Pan Jezus mówił by być łagodnym jak gołąb, a sprytnym jak lis. Ten bieg ma być takim sprytnym, przemyślnym, Bożym zaproszeniem, przez które mam nadzieję ludzie, którzy tutaj przyjdą spotkają Pana Jezusa. Chcemy docierać do ludzi z orędziem miłosierdzia w sposób szczególny w Roku Miłosierdzia i czasie przygotowań do ŚDM – dodaje.
Wszyscy uczestnicy Biegu otrzymają medale. „Najważniejsze dla nas było to, że medal nie miał sławić biegnących, ale miał sławić Pana Boga i to się udało. Medal po poświęceniu stał się koronką do Bożego miłosierdzia. Chcemy, żeby medal w przyszłym roku miał kształt konturów Polski z racji, iż mamy 1050-lecie Chrztu Polski. Będzie on nadal opatrzony w dziesięć wypustek i krzyżyk i będzie pełnił funkcję koronki”.
W rozmowie z KAI Jarosław Komorowski informuje, że zostały poczynione kroki w stronę utworzenia Fundacji „Bieg do Serca”. Forma fundacji pomoże organizatorom w organizacji różnych imprez, umożliwi ona zabieganie o różnego rodzaju dofinansowania. „Fundacja «Bieg do Serca» będzie miała na celu szerzenie kultury chrześcijańskiej w wymiarze katolickim – komentuje inicjator. - Będzie miała ona na celu organizację różnych imprez religijnych m.in. bieg do serca, bieg obrońców Westerplatte odbywający się 4 i 6 września, marzy się nam też organizacja inscenizacji męki Pańskiej w wymiarze lokalnym w Kłodzku. Chcemy też zająć się propagowaniem szlaków papieskich w diecezji świdnickiej. Nie chcemy zaczynać od wielu rzeczy, lecz od kilku. Najważniejszymi będą dla nas imprezy o charakterze preewangelizacyjnym. Chcemy łączyć sport z wiarą, kulturę z wiarą” – dodaje.
Pierwszy Bieg odbył się 12 kwietnia 2015 roku w Kłodzku oraz w Złotym Stoku. W Kłodzku biegło 420 uczestników oraz 40 więźniów, którzy biegali po deptaku. W Biegu w Złotym Stoku wzięło udział 60 osób.