W Zabawie od 13 do 15 listopada modlitwa za ofiary wypadków i warsztaty terapeutyczne dla rodzin
Modlitwa za ofiary wypadków, warsztaty terapeutyczne dla rodzin, a także program edukacyjny dla młodzieży na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego - tak zapowiadają się obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w Zabawie i Tarnowie.
2015-11-13
Od 13 do 15 listopada w Zabawie k. Tarnowa, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny, odbędą się warsztaty terapeutyczne dla rodzin ofiar wypadków drogowych. „Będzie to już kolejna edycja. To w Zabawie rodziny ofiar mogą przyjść przed pomnik, który upamiętnia ludzi, którzy zginęli na drogach. Uczestnicy dzielą się też swoimi bolesnymi doświadczeniami z innymi, którzy przeżyli podobne tragedie tracąc w wypadkach dzieci czy współmałżonków. Niektórzy do nas wracają na kolejne warsztaty, a inni dopiero po latach od tragedii decydują się na takie spotkanie” - powiedział ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.
Rodziny ofiar wypadków drogowych, które korzystały już z warsztatów w Zabawie podkreślają, że to właśnie w sanktuarium bł. Karoliny odnalazły dalszy sens życia. W tym gronie były także dwie rodziny maturzystek.
„Jechaliśmy ok. 500 km, by tutaj modlić się za nasze córki, które zginęły w wypadku autokaru w 2005 roku. Nasze córki miały na imię Karolina. W tym wypadku zginęło 13 osób, w tym 10 maturzystów, którzy z Białegostoku jechali na pielgrzymkę do Częstochowy. Dzięki warsztatom w Zabawie potrafimy się pogodzić z tragedią, która nas dotknęła. Modlimy się za wstawiennictwem bł. Karoliny. Ona dodaje nam sił, by żyć” - podkreślają rodzice dwóch maturzystek, ofiar wypadku w miejscowości Jeżewo Stare.
Do udziału w kolejnych warsztatach także zaproszone są osoby z całej Polski, ale trzeba wcześniej się zapisywać dzwoniąc pod numer 14 6781448. Kolejna edycja spotkań będzie od 20 do 22 listopada, a szczegóły są na stronie Stowarzyszenia Przejście, www.przejscie.com
W niedzielę, 15 listopada osoby, które straciły bliskich, a także przedstawiciele władz, służb mundurowych i mieszkańcy wezmą udział we Mszy św. o godzinie 11.00 w intencji ofiar wypadków drogowych i ich rodzin. Później uczestnicy przejdą pod pomnik „Przejście”, gdzie będą modlitwy i wspominanie zmarłych. Tam także zostanie posadzone drzewo pamięci.
W obchody tego dnia wpisze się także seminarium „Lepiej stracić 5 minut z życia niż życie w 5 minut”. Zaproszeni goście mówić będą o nieodwracalnych konsekwencjach wypadków drogowych. W gronie prelegentów znaleźli się m.in. ks. Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców, Maria Dąbrowska–Loranc z Instytutu Transportu Samochodowego, Katarzyna Dobrzańska-Junco z Centrum Inicjatyw BRD, a także przedstawiciele Służby Więziennej i Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
Natomiast w poniedziałek, 16 listopada na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie od 10.30 zacznie się finał I edycji konkursu filmowego „Bądź bezpieczny na drodze” zainicjowanego przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Będzie też wręczenie nagród w konkursie „Po alkoholu rozum wysiada” zorganizowanym przez Zespół Szkół w Zabawie. Młodzi zobaczą też Road Show, program edukacyjny z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Będą efekty audiowizualne, informacje, świadectwa osobistych przeżyć bezpośrednich świadków i uczestników wypadków.
Organizatorami obchodów są Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków Drogowych i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście”, Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Duszpasterstwo Kierowców oraz Instytut Transportu Samochodowego.
Tymczasem prawie każdego dnia ludzie modlą się przy pomniku „Przejście” w Zabawie, który upamiętnia ofiary wypadków drogowych. Do znajdującego się obok sanktuarium bł. Karoliny można też przesyłać karty formatu A4 ze zdjęciem, opisem życia i okolicznościami śmierci osoby, która zginęła. Staną się one częścią księgi umieszczonej na ołtarzu w sanktuarium bł. Karoliny, przy której codziennie pali się światło, a każdego 10. i 18. dnia miesiąca odprawiana jest Msza św. za wszystkich w niej zapisanych.
Kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Szostak zachęca także, by krzyże z miejsc wypadków zostawić przy pomniku Ofiar Wypadków Drogowych i Przestępstw, który jest integralną częścią planowanego Centrum Leczenia Traumy Powypadkowej w Zabawie k/Tarnowa.
Fundacja „Przejście” ma od kilku lat plany budowy takiego ośrodka i gromadzi pieniądze na ten cel. Miałby on powstać w Wał-Rudzie, w pobliżu lasu i rodzinnego domu bł. Karoliny.
Ofiary wypadków drogowych i ich rodziny będą tam mogły uzyskać pomoc terapeutyczną w zakresie rehabilitacji i medycyny, ale także prawną i materialną.
W placówce, zlokalizowanej w swoistej oazie ciszy, na skraju kompleksu leśnego lasów radłowskich i puszczy niepołomickiej ma powstać hotel oraz sala konferencyjna, pokoje terapeutyczne, gabinety do prowadzenia rehabilitacji fizycznej, a także odnowy biologicznej i relaksacji.
Bł. Karolina Kózkówna została zamordowana 18 listopada 1914 roku przez rosyjskiego żołnierza, gdy broniła się przed gwałtem. W 1987 roku św. Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną. Jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Czystych Serc oraz Szkolnych kół Caritas. Spoczywa w sarkofagu w sanktuarium w Zabawie.