Inauguracja Roku Miłosierdzia z udziałem osób bezdomnych i podopiecznych Domów Pomocy Społecznej

Uroczystym otwarciem Drzwi Płockich – Bramy Miłosierdzia – rozpoczął w środę bp Piotr Libera Rok Miłosierdzia w diecezji płockiej: „Rok Miłosierdzia może być znaczącą służbą na rzecz społeczeństwa”, wskazywał w homilii. W uroczystości uczestniczyli bezdomni, podopieczni Domów Pomocy Społecznej oraz pracownicy Caritas.

2015-12-10

Rok Miłosierdzia w diecezji płockiej zainaugurowany został przez biskupa płockiego Piotra Liberę otworzeniem Bramy Miłosierdzia, czyli kopii historycznych XII-wiecznych Drzwi Płockich, wiodących do bazyliki katedralnej. Następnie przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej z udziałem bp. Romana Marcinkowskiego, biskupa pomocniczego w Płocku.

W homilii bp Libera przypomniał, że w Płocku „wszystko się zaczęło” - to tu św. siostra Faustyna Kowalska ujrzała po raz pierwszy Jezusa w obrazie „Jezu, ufam Tobie”. Zakonnica opowiedziała o tym prawdopodobnie spowiednikowi ks. Wacławowi Jezuskowi, ten tłumaczył jej, że widziany obraz odnosi się do jej duszy. Mimo tego w jego mieszkaniu, nawet gdy obowiązywała Notyfikacja Kongregacji Nauki Wiary, wisiał obraz Jezusa Miłosiernego.

„Żeby nie dopatrywać się w ewangelizacji, w adoracji, w egzorcyzmie jakieś wydumanej `pentekostalizacji`, potrafić być miłosiernym dla braci, którzy z gorliwości, a nie ze złej woli popełnili jakiś błąd, nie atakować zasłużonych pasterzy innych diecezji za to, że zapraszają charyzmatycznych kapłanów do powierzonej im przez Chrystusa cząstki ludu Bożego, nie chodzić ze swoimi rewelacjami do mediów świeckich i nie fascynować się zbytnio takimi rewelacjami”, zwrócił się do duchowieństwa.

Biskup płocki dodał, że ci, którzy „zaufali Panu”, nie mogą się nużyć głoszeniem, udzielaniem miłosierdzia i czerpaniem z jego zdrojów, bo wszystko w działaniu duszpasterskim Kościoła powinno zostać „otulone czułością”. Wiarygodność Kościoła weryfikuje się na drodze miłości miłosiernej i współczującej - to nie jest „daleki od rzeczywistości mistycyzm, nierealistyczna pobożność”.

Bp Libera przypomniał także słowa abp Rino Fisichelli, przewodniczącego Papieskiej Rady do Krzewienia Nowej Ewangelizacji, który mówił we włoskiej telewizji, że miłosierdzie jest niemal nieobecne w kulturze współczesnej, coraz rzadsze staje się w niej doświadczenie przebaczenia, darowanie długów, coraz trudniejsza odwaga ujawnienia długów wobec innych, zdrady czy korupcji i proszenie o przebaczenie. „W tym kontekście Rok Miłosierdzia może być znaczącą służbą społeczną, służbą na rzecz społeczeństwa” - głosił hierarcha.

W czasie uroczystości został odczytany fragment bulli papieskiej „Misericordiae vultus”, którym Ojciec Święty Franciszek ogłosił Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Poza tym wikariusz generalny i kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. prał. dr Mirosław Milewski odczytał dekret, wyznaczający 15 świątyń jubileuszowych, w których będzie można uzyskać łaskę odpustu zupełnego za grzech. Wśród nich umieszczono m.in. płocką katedrę, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, sanktuaria diecezjalne, parafie pw. Miłosierdzia Bożego oraz kościoły noszące ten tytuł.

Wierni, na pamiątkę chrztu św., zostali pokropieni wodą święconą. Wspólnie modlono się w obecności obrazu Jezusa Miłosiernego z płockiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, który w latach 1991-1999 nawiedził wszystkie parafie w diecezji.

W uroczystości uczestniczyli księża dziekani, wicedziekani i ojcowie duchowni księży z całej diecezji. Obecni byli też mieszkańcy Domu dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas w Płocku, pracownicy Caritas Diecezji Płockiej, przedstawiciele Domów Pomocy Społecznej z Goślic i Nowego Miszewa wraz z opiekunami.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 22.12.2024