Bal sylwestrowy osób niepełnosprawnych
„Chrystus przynosi nam światło, nowy sposób patrzenia na życie, pośród różnych trudności, które przeżywamy” – powiedział bp Zbigniew Kiernikowski podczas Mszy św. poprzedzającej spotkanie opłatkowe i bal sylwestrowy osób niepełnosprawnych. Na doroczne spotkanie do parafii Matki Bożej Królowej Polski przybyło ponad 300 osób.
2015-12-31
W tym gronie były osoby o różnych stopniu niepełnosprawności, przyjaciele, bliscy, wolontariusze oraz księża posługujący w Caritas i diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych - bp Marek Mendyk.
Podczas wspólnej modlitwy Biskup legnicki podkreślił, że „Chrystus jest tym, który zmienia nasz sposób myślenia. Nie chce byśmy myśleli tylko o tym, jak zdobyć pieniądze czy inne rzeczy, chce, byśmy patrzyli na siebie nawzajem, jako ludzie, którzy mogą się spotkać, pomagać, kochać. To jest prawdziwy przewrót w naszym myśleniu”.
Na zakończenie homilii powiedział: „Prośmy Boga, byśmy w naszych doświadczeniach różnych ograniczeń, braków, niepełnosprawności byli ludźmi, którzy potrafią kochać według miary miłości Jezusa Chrystusa. To oznacza chodzenie w światłości”.
Po Eucharystii dalsza część spotkanie odbywała się w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II mieszczącego się w podziemiach świątyni. Było wspólne kolędowanie, łamanie się opłatkiem oraz składanie życzeń. Swoje umiejętności muzyczne zaprezentowała też Orkiestra Młodzieżowa Diecezji Legnickiej.
Po przeżyciach duchowych przyszedł czas na zabawę. „Chcemy łączyć chwilę modlitwy z przeżywaniem chrześcijańskiej radości. To niezwykłe, jak osoby niepełnosprawne potrafią ciszyć się z takich spotkań. Wiem, że niektórzy czekają na ten bal cały rok” – powiedział bp Marek Mendyk, duszpasterz osób niepełnosprawnych.
Biskup pomocniczy podkreślił też rolę wolontariuszy, bez których spotkanie z takim rozmachem nie mogłoby się odbyć. Wolontariuszka p. Alina, która jako emerytka pracuje w wolontariacie podkreśliła, że służenie ludziom potrzebującym, osobom niepełnosprawnym jest dla niej źródłem radości. „Kiedy widzę uśmiechniętą twarz, kiedy ktoś z radością patrzy mi w oczy, to wiem, że robię coś dobrego” – powiedziała p. Alina.
„Na ten bal czekamy cały rok, to okazja do zabawy, ale też spotkania się w gronie przyjaciół i znajomych. Możemy też zawrzeć nowe znajomości – podkreślali uczestnicy balu. „To także forma rehabilitacji fizycznej i umysłowej” – powiedział p. Marian, niepełnosprawny emerytowany muzyk. Zwrócił uwagę na to, że takie spotkania są okazją do wyjścia z domu, spotkania się z ludźmi, pokonania największej bariery – bariery strachu, jaka często tkwi w człowieku niepełnosprawnym.
W imieniu dyrektora Caritas ks. Czesława Włodarczyka podziękowanie wszystkim uczestnikom i wolontariuszom przekazał wicedyrektor legnickiej Caritas ks. Tomasz Biszko – współorganizator balu.
Tegoroczny bal tradycyjnie zakończył się pokazem sztucznych ogni.