Chorzy przed żłóbkiem Bożej Dzieciny
W minioną niedzielę Bazylika ojców franciszkanów w Panewnikach Śląskich już przed godziną 14.00 wypełniła się po same brzegi. Na swoją coroczną Adorację przy Bożym Żłóbku przybyli chorzy, niepełnosprawni i osoby starsze z całej archidiecezji katowickiej.
2016-01-28
Do podjęcia trudów związanych z przybyciem do bazyliki nie zniechęcił ich nawet topniejący śnieg utrudniający poruszanie się zwłaszcza osobom na wózkach inwalidzkich czy posługujących się kulami i laskami. Większość przybyła tu w towarzystwie swoich opiekunów – dzieci lub wnuków, zaś niepełnosprawne dzieci i młodzież w towarzystwie swoich rodziców, wychowawców i opiekunów. Większość przybyła indywidualnie, inni – jak np. pensjonariusze Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych w Borowej Wsi, w Rudzie Śląskiej-Halembie, czy grupa osób bezdomnych wraz siostrami misjonarkami – w zorganizowanych grupach.
O godzinie 14.00 przy śpiewie chóru, który towarzyszył uczestnikom podczas całej adoracji, w uroczystej procesji do ołtarza przystąpili kapłani, aby rozpocząć spotkanie chorych przy Bożym Żłóbku koncelebrowaną Mszą świętą. Mszy świętej przewodniczył ks. bp Marek Szkudło – biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Wraz z nim Mszę świętą celebrowało kilkunastu kapłanów, wśród których był m.in. krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych ks. Wojciech Bartoszek, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i zarazem duszpasterz Ośrodka w Halembie – ks. Antoni Bartoszek oraz wicedyrektor śląskiego oddziału Caritas a zarazem duszpasterz ośrodka „Miłosierdzie Boże” w Borowej Wsi – ks. Tomasz Nowak.
Zgromadzonych w Bazylice chorych wraz z ich opiekunami i przedstawicielami służby zdrowia, a także kapłanów celebrujących Mszę świętą w serdecznych słowach powitał ojciec Alan Rusek – proboszcz panewnickiej parafii.
Czytań liturgicznych podjęły się: Magdalena Buczek – dobrze znana zwłaszcza chorym słuchaczom Radia Maryja – która sama od dziecka zmaga się ze swoją niepełnosprawnością oraz pielęgniarka Hanna Paszko. Ewangelię przeczytał towarzyszący często uroczystościom z udziałem chorych – pierwszy stały diakon archidiecezji katowickiej Albert Karkosz. Słowa homilii skierował do zgromadzonych na Uczcie Eucharystycznej biskup Marek. Starał się spojrzeć na zjawisko ludzkiego cierpienia z różnych punktów widzenia i wskazać na współcierpiącego z człowiekiem Odkupiciela. Przejmująco brzmiały zwłaszcza słowa modlitwy zanoszonej do Boga przez różne grupy ludzi, które na co dzień mają do czynienia z ludzkim cierpieniem – a więc zwłaszcza przez samych chorych i niepełnosprawnych, ale także przez osoby im posługujące: lekarzy, pielęgniarki, wolontariuszy i członków rodzin osób cierpiących.
Po homilii wezwania modlitwy wiernych, w imieniu wszystkich zgromadzonych zaniosła przedstawicielka służby zdrowia, zaś dary ofiarne złożyły osoby niepełnosprawne w towarzystwie pielęgniarek.
Bezpośrednio po zakończonej Mszy świętej i błogosławieństwie ogólnym udzielonym tym, którzy musieli już opuścić świątynię, przy udziale wszystkich obecnych kapłanów, uczestnicy adoracji wzięli udział w Nabożeństwie Eucharystycznym połączonym z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, zwanym błogosławieństwem lourdzkim. Podczas gdy ksiądz biskup z Chrystusem ukrytym pod postacią Chleba przechodził od jednej grupy chorych do kolejnej, duszpasterz Apostolstwa Chorych przewodniczył rozważaniom modlitewnym przedstawicieli osób chorych, lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy, pracowników i współpracowników Apostolstwa Chorych. Rozważania przeplatał śpiew kolęd w wykonaniu chóru i wiernych zebranych w Bazylice.
Po nabożeństwie ks. Wojciech Bartoszek zaprosił chorych i niepełnosprawnych do uczestnictwa w innych spotkaniach organizowanych przez Apostolstwo Chorych, a tych, którzy nie są jeszcze członkami tej wspólnoty poprosił, by rozważyli swój udział w tej duchowej drodze ofiarowania swoich modlitw i cierpienia w intencjach Kościoła i całego świata.
Po adoracji chorzy, niepełnosprawni i wszyscy jej uczestnicy mogli się spotkać na dalszym kolędowaniu przy wspólnym stole, dobrej kawie i pysznym cieście. Przygotowaniem tej wspólnej biesiady chorych, przy akompaniamencie muzykującej pary małżeńskiej z Murcek, zajęli się członkowie grupy Odnowy w Duchu Świętym, także z Murcek.
Niech Boże Dziecię obdarzy chorych i niepełnosprawnych uczestników tegorocznej adoracji zdrowiem i pokojem na cały rozpoczęty 2016 rok, a ich rodzinom i opiekunom oraz pracownikom służby zdrowia udzieli sił i wszelkich łask potrzebnych do praktykowania na co dzień miłości i miłosierdzia wobec najbardziej potrzebujących.