Trwają Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych

Chodzi o to, by się przełamać, pokonać ból, zniechęcenie, uprawiać sport, być szczęśliwym i uśmiechniętym.

2016-03-11

Z udziałem pary prezydenckiej odbyła się 9 marca wieczorem pod Wielką Krokwią uroczysta ceremonia otwarcia IX Olimpiady Specjalnej.

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu do zawodników podkreślił, że w sporcie wygrana jest ważna, ale niekoniecznie najważniejsza. - Chodzi o to, by się przełamać, pokonać ból, zniechęcenie, uprawiać sport, być szczęśliwym i uśmiechniętym. Jesteście wspaniałym przykładem tego, że się da, nawet jeśli czasem jest bardzo trudno - dodał prezydent.

- Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, że wzorem moich poprzedniczek pani Jolanty Kwaśniewskiej, panu Marii Kaczyńskiej i pani Anny Komorowskiej mogę kontynuować tradycję wspierania Ruchu Olimpiad Specjalnych Polska. Bardzo cieszę się, że to sportowe wydarzenie spotyka się z coraz większym zainteresowaniem - mówiła z kolei Agata Kornhauser-Duda, która objęła honorowym patronatem zakopiańskie igrzyska.

W ceremonii otwarcia wziął udział także bp Marian Florczyk z Kielc, duszpasterz środowisk związanych z Olimpiadami Specjalnymi.

Igrzyska są największym wydarzeniem w sportach zimowych dla polskich zawodników z niepełnosprawnością intelektualną w 2016 roku. Blisko pół tysiąca sportowców z całego kraju będzie rywalizowało o medale w takich dyscyplinach jak: narciarstwo biegowe i zjazdowe, hokej halowy, biegi na rakietach śnieżnych czy łyżwiarstwo szybkie.

Ceremonię pod Wielką Krokwią uświetniły występy znakomitej wokalistki, ambasadorki Olimpiad Specjalnych Polska, Eweliny Lisowskiej oraz zespołu Future Folk. Cała uroczystość odbyła się w zgodzie z ceremoniałem olimpijskim. Zgromadzeni kibice byli świadkami przemarszu ekip z 14 Oddziałów Regionalnych Olimpiad Specjalnych Polska.

Wcześniej przez Zakopane przebiegła sztafeta Strzegących Prawa niosąca Ogień Nadziei, od którego w kulminacyjnym momencie ceremonii zapalony został znicz. Sztafetę tworzyli zawodnicy Olimpiad Specjalnych oraz polscy policjanci z organizacji Bieg Strzegących Prawa na Rzecz Olimpiad Specjalnych.

Zmagania sportowców w Zakopanem będą rozgrywane 10 i 11 marca w stacji narciarskiej Suche koło Poronina (narciarstwo alpejskie) oraz na terenie Centralnego Ośrodka Sportu pod Wielką Krokwią (biegi narciarskie i biegi na rakietach śnieżnych).

17 marca rozpocznie się drugi etap Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. W Białymstoku rywalizować będą łyżwiarze szybcy oraz hokeiści halowi. Ceremonia zamknięcia Igrzysk odbędzie się 20 marca. Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Białystok 2016 są najważniejszym etapem rywalizacji o nominacje na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które w 2017 roku zostaną rozegrane w Austrii. To właśnie z medalistów Igrzysk w Zakopanem i Białymstoku składać się będzie kadra Olimpiad Specjalnych Polska na najbliższe Światowe Igrzyska.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 23.12.2024