Bieg dla Małych Serc

Kilka tysięcy osób pożegna zimę biegnąc w 13. Krakowskim Półmaratonie Marzanny oraz 2. Biegu z dystansem dla Małych Serc. Inauguracja sezonu biegowego, która odbędzie się 20 marca, to okazja do wsparcia Oddziału Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Zysk z wydarzenia zostanie przeznaczony na zakup wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego.

zdjęcie: canstockphoto.pl

2016-03-17

Już od dwunastu lat w Krakowie biegacze, zaraz po utopieniu kukły Marzanny, startują do rywalizacji na trasie półmaratonu. Trasa biegnie bulwarami wiślanymi, niedaleko Wawelu i urokliwymi zaułkami Starego Miasta. Tym razem, oprócz inauguracji wiosennego sezonu biegowego oraz promocji Krakowa, organizator – Krakowski Klub Biegowy Dystans - proponuje charytatywny cel imprezy - zebranie funduszy na sprzęt medyczny dla Oddziału Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitalu Dziecięcego w Krakowie - Prokocimiu.

- W Krakowie są dwa niezwykle energetyczne miejsca, z których promieniuje wyjątkowa moc. Jedno z nich to Wawel, wokół którego pobiegną uczestnicy Półmaratonu, a drugie to szpital w Prokocimiu, gdzie najciężej chore dzieci i ich rodzice otrzymują nadzieję na życie i zdrowie. Ten szpital po prostu trzeba wspierać – twierdzi Paweł Żyła, koordynator 13. Krakowskiego Półmaratonu Marzanny.

Zysk z wydarzenia sportowego przeznaczony będzie na rzecz Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis. Jej założycielem oraz prezesem jest prof. Janusz Skalski, kierownik Oddziału Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

- Jesteśmy w potrzebie. Sprzęt medyczny, który jest niezbędny w procesie leczenia dzieci z wadami serca, nieustannie wymaga wymiany – apeluje prof. Janusz Skalski.

Do najbardziej potrzebnych urządzeń należy m. in. respirator oscylacyjny, czyli sprzęt ratujący życie w najcięższych zaburzeń oddychania m. in. u dzieci po operacjach wad serca.

Do skutecznego leczenia małych pacjentów potrzebny jest również nowy, wysokospecjalistyczny aparat do badania krzepliwości krwi – tromboelastograf. Oddział Kardiochirurgii powinien zostać doposażony także w monitor transportowy i stymulatory zewnętrzne, czyli rozruszniki pooperacyjne. Wymiany wymagają nawet narzędzia chirurgiczne i łóżeczka dziecięce. Potrzeba na to około 400 tys. złotych.

- Nasz szpital leczy dzieci w ponadstandardowym wymiarze i często jest dla nich placówką ostatniej szansy. Nieustający rozwój infrastruktury szpitala zawdzięczamy między innymi wsparciu darczyńców i sponsorów. Bardzo jesteśmy wdzięczni za każdą tego typu inicjatywę – podkreśla dr hab. Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Udział w imprezie sportowej potwierdziło już ponad 4 tys. biegaczy. Wydarzenie otrzymało oficjalne patronaty Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Dudy, Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego oraz rektora Uniwersyteckiego Jagiellońskiego prof. Wojciecha Nowaka.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 22.12.2024