Światowy Dzień Zdrowia w 2016 roku - pod hasłem: POKONAJ CUKRZYCĘ!

7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Tym razem, wraz z rosnącym rozpowszechnieniem się cukrzycy WHO uznało, że coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak zminimalizować ryzyko wystąpienia tej choroby oraz poznać sposoby jej wykrywania i leczenia.

zdjęcie: canstockphoto.pl

2016-04-07

WHO pragnie między innymi:

  • doprowadzić do zwiększenia wiedzy o rosnącym rozpowszechnieniu cukrzycy,  obciążeniu tą chorobą i jej poważnych następstwach, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach;
  • spowodować podjęcie skutecznych i ekonomicznych działań w walce z tą chorobą, które będą obejmować zarówno profilaktykę, jak i metody diagnozy, leczenia i opieki nad osobami chorymi na cukrzycę;
  • ogłosić pierwszy światowy raport o cukrzycy opisujący obciążenie chorobą  i jej skutki oraz wzywający do wzmocnienia systemów ochrony zdrowia po to, by zapewnić lepszy nadzór i profilaktykęi cukrzycy oraz skuteczniejsze leczenia chorych.

Trzeba pamietać, że niemal 350 mln. osób na całym świecie cierpi na cukrzycę - chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności. Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej człowiekowi do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu, w których jest spalana jako energia i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.

Na szczęście statystyki odnotowują, że świat dokonał istotnego kroku w walce z epidemią cukrzycy, przyjmując jako cel zmniejszenie o jedną trzecią liczby zgonów z powodu chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy, do 2030 r. w ramach Celów Zrównoważonego Rozwoju. W związku z tym WHO wspiera państwa, które pragną zmniejszyć oddziaływanie chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy, nowotworów, chorób układu krążenia i płuc, i podejmuja w tym celu odpowiednie, konkretne działania.

Z oficjalnych raportów wynika, że w naszym kraju choruje na cukrzyę 3 mln osób, z czego milion nie zdaje sobie z tego sprawy.To choroba cicha i bardzo podstępna, która – niewykryta lub nieodpowiednio leczona – zabija powoli, lecz skutecznie. Dlatego warunkiem koniecznym jej leczenia jest edukacja nie tylko samego diabetyka, czyli pacjenta chorującego na cukrzycę, ale także jego rodziny.

Istnieją dwa podstawowe typy cukrzycy – typ I i typ II, które różnią się głównie przyczynami, przebiegiem oraz sposobem ich leczenia. Przypadków cukrzycy typu II jest znacznie więcej, bo ok. 90-95 proc. Najczęściej występuje ona u osób po 50 roku życia, choć coraz częściej pojawiają się przypadki zachorowania wśród młodzieży i dzieci, u osób otyłych czy prowadzących siedzący tryb życia. Silny jest związek cukrzycy z niezdrowym stylem życia, nadmiernym spożywaniem żywności wysoko przetworzonej, oraz z brakiem aktywności fizycznej. Cukrzyca może mieć również podłoże genetyczne, dlatego osoby spokrewnione z chorymi powinny w szczególny sposób zadbać o profilaktykę.

Twierdzi się, że cukrzyca kosztuje podatników ponad 7 mld zł rocznie, ale warto podkreślić, że co najmniej połowę tych kosztów stanowią koszty powikłań spowodowanych nieodpowiednią opieką lekarską, wydłużonymi kolejkami do specjalistów czy zbyt późnym kierowaniem chorych pod opiekę tychże specjalistów. A trzeba jeszcze pamiętać, że to właśnie diabetycy w wyniku powikłań naczyniowych stale zasilają szeregi pacjentów oddziałów kardiologicznych, neurologicznych, albo stają się kalekami z powodu utraty wzroku czy amputacji kończyn. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że cukrzyca jest równie groźna, jak nowotwory czy choroby serca. Coraz częściej przyczynami zgonów są właśnie powikłania związane z tą chorobą. Dodatkowe niebezpieczeństwo kryje się w tym, że niewiele osób jest świadomych swojej choroby, gdyż najczęściej wykrywana jest dopiero wówczas, kiedy już pojawią się groźne komplikacje. Więc choć nie mamy większego wpływu na decyzje urzędników, każdy z nas – na ile to tylko możliwe – powinien we własnym zakresie zadbać o swoje zdrowie. Wynika to także z naszego chrześcijańskiego obowiązku dbałości o własne ciało i życie, które jest darem naszego Stwórcy.

O osobach chorych pamiętamy nie tylko z okazji tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, ale równiez każdego roku, w dniu 14 listopada, od kiedy w roku 1991, z inicjatywy Międzynarodowej Federacji ds. Cukrzycy przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia, ustanowiono go Światowym Dniem Chorych na Cukrzycę.

Pamietajmy, że cukrzyca nie musi być wyrokiem śmierci, można z nią żyć. Często odpowiednia dieta, dbanie o ilość i proporcje spożywanych potraw oraz wysiłek fizyczny są równie ważne i skuteczne, jak leczenie farmakologiczne.  Wystarcy pamiętać o 5 przykazaniu Dekalogu i tylko trochę bardziej o siebie zadbać. 

 

Dajmund Danuta, Autorzy tekstów, Teksty polecane

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 22.11.2024