Wmurowano kamień węgielny pod budowę Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci

„Niech ten kamień będzie symbolem serca, które bije odpowiedzialnością za życie i zdrowie drugiego człowieka” - mówił arcybiskup Marek Jędraszewski, który poświęcił kamień węgielny pod budowę Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci przy ulicy Łupkowej 1.

Logo Hospicjum

2016-04-13

Metropolita łódzki wyraził radość z faktu, że może uczestniczyć w tym akcie poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego. W krótkim słowie wygłoszonym do zgromadzonych na uroczystości gości przypomniał jaka jest historia i symbolika kamienia węgielnego. 
„Kamień węgielny to ten kamień, na którym wznosiły się fundamenty i mury budynków, po to żeby w momencie wichrów czy powodzi te mury mogły się ostać. Ten zwyczaj ciągle istnieje w formie zupełnie symbolicznej. Ale ten symbol wskazuje na jedną bardzo ważną rzecz – że my musimy budować tego rodzaju obiekty, które są wyrazem coraz większej wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza w tym przypadku, małego człowieka dotkniętego ciężką chorobą. Naszego brata, naszą siostrę których nie możemy pozostawić samych sobie. Tak samo jak nie możemy pozostawić tych dzieci tylko trosce ich najbliższych, rodziców” - mówił łódzki pasterz.
Metropolita łódzki podkreślał, że w budowie tego budynku, który ma nieść pomoc cierpiącym dzieciom, wyraża się nasza wrażliwość społeczna. „Ten kamień węgielny jest symbolem wzrastającej naszej społecznej wrażliwości na drugiego człowieka, który potrzebuje naszego wsparcia. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby ta wrażliwość wzrastała w nas i przyjmowała co raz bardziej konkretne, materialne wyrazy.”

Na zakończenie ksiądz arcybiskup życzył inicjatorom tego przedsięwzięcia jak najszybszego ukończenia budowy, aby w tych murach jak najszybciej mogła być niesiono pomoc ciężko chorym dzieciom.
„Życzę również aby w naszych sercach wzrastała ta wrażliwość, żeby nikt nie pozostał poza zasięgiem naszej troski. Żeby każdy był otoczony naszą miłością. Bo każde życie jest święte, a nasze człowieczeństwo przejawia się w tym, że czujemy się bratem drugiego człowieka. On jest naszym bliźnim i jeśli na potrzebującego człowieka nie potrafimy spojrzeć to nasze człowieczeństwo, staje pod wielkim znakiem zapytania. Miarą naszego autentycznego humanizmu jest to czy każdy, zwłaszcza ten biedny, potrzebujący jest naszym bliźnim. Niech ten kamień będzie symbolem, właśnie nie kamiennego serca, ale serca, które bije odpowiedzialnością za życie i zdrowie drugiego człowieka”- mówił metropolita łódzki.

Stowarzyszenie Łódzkie Hospicjum dla Dzieci istnieje od 1999 roku i sprawuje opiekę nad dziećmi i dorosłymi dotkniętymi przewlekłymi, nieuleczalnymi schorzeniami. Było pierwszym ośrodkiem w Polsce, które stosowało wentylację mechaniczną u dzieci z przewlekłą niewydolnością oddechową w warunkach domowych. Obecnie Łódzkie Hospicjum dla Dzieci buduje wieloprofilowy ośrodek, w którym znajdzie się oddział stacjonarny dla pacjentów niewydolnych oddechowo, siedziba Hospicjum, magazyn sprzętu medycznego, gabinety rehabilitacji, sala konferencyjna oraz gabinet stomatologiczny. Budowa możliwa jest dzięki środkom pozyskanym w ramach kampanii 1 proc. podatku, z darowizn i zbiórek prowadzonych na ten cel.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 23.12.2024