Rośliny w ekologicznym ogrodzie przy Hospicjum Jana Pawła II
Między innymi runiankę japońską, jeżówkę purpurową, ciemiernik, liliowca i parzydło leśne posadzili dziś młodzi ludzie przy stacjonarnym Hospicjum Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Rośliny, obok innych wcześniej posadzonych, złożą się na ekologiczny ogród, który ma być miejscem refleksji i ukojenia dla pacjentów hospicjum oraz ich najbliższych.
2016-05-20
Sadzenie około 150 roślin odbyło się w dzień 96. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II – patrona budowanego od kilku lat stacjonarnego hospicjum, które, według planów, ruszy 1 października br.
Powstanie ekologicznego ogrodu to przedsięwzięcie realizowane w ramach programu „Działaj w zielone” Fundacji Ekologicznej ARKA, dzięki finansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poprzez program „Inicjatywy obywatelskie dla środowiska”.
Jak wyjaśnił Wojciech Owczarz z Fundacji, ważnym elementem projektu jest połączenie jego walorów ekologicznych z ważnym problemem społecznym, jakim jest opieka nad podopiecznymi hospicjum.
„Ogród jest już praktycznie zbudowany, dziś zwieńczenie dzieła. Posadziliśmy typowe rośliny, które nadają się na siedliska lęgowe ptaków i zwabiają owady, dają schronienie owadom, ptakom i drobnym ssakom. Mam także nadzieję, że ogród będzie służył pensjonariuszom, że przyniesie ulgę w ich cierpieniu” – wyjaśnił.
Rośliny posadzili uczennice Zespołu Szkół Ogrodniczych w Bielsku-Białej oraz uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych. Projektantka ogrodu i jego wykonawczyni Barbara Midor poinformowała, że obok między innymi kalin, różaneczników i pigwowców oraz hortensji bukietowych i róż pomarszczonych wśród roślin około 300 roślin pojawi się na przykład przyciągająca pszczoły, motyle i owady tawuła japońska. „Kwitnie ona latem. Kwitnie długo i obficie. To będzie sielankowy swojski ogród parkowy. Będzie tu wonnie i kwieciście” – zapewniła Midor.
Wydarzenie odbyło się w dzień 96. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II – patrona budowanego od kilku lat stacjonarnego hospicjum.
Prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego – organizatora i budowniczego hospicjum – Grażyna Chorąży wyraziła nadzieję, że ogród będzie ważnym elementem najbliższego krajobrazu oraz miejscem refleksji dla chorych, ich najbliższych, pracowników i wolontariuszy hospicjum. Przy okazji poinformowała, że budowane od 6 lat hospicjum powinno ruszyć 1 października br. „Wystąpimy do wojewody śląskiego o zarejestrowanie placówki leczniczej, a następnie, gdy otrzymamy zgodę, wystąpimy do NFZ o dopłatę choćby w wysokości 50 proc” – dodała.
Hospicjum Jana Pawła II w Bielsku-Białej powstaje od 2010 r. Dotąd na jego budowę wydano około 7 mln zł. W pawilonie szpitalnym będzie 40 łóżek dla chorych, kaplica i pokoje gościnne dla bliskich. W drugim budynku – gabinety zabiegowe, rehabilitacyjne i lekarskie. Hospicjum będzie świadczyć opiekę bezpłatnie i wszystkim potrzebującym, niezależnie od światopoglądu.
Budowę bielskiego hospicjum zainicjowało kilka lat temu utworzone wówczas Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne przy bielskiej parafii księży salwatorianów.