Rośliny w ekologicznym ogrodzie przy Hospicjum Jana Pawła II

Między innymi runiankę japońską, jeżówkę purpurową, ciemiernik, liliowca i parzydło leśne posadzili dziś młodzi ludzie przy stacjonarnym Hospicjum Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Rośliny, obok innych wcześniej posadzonych, złożą się na ekologiczny ogród, który ma być miejscem refleksji i ukojenia dla pacjentów hospicjum oraz ich najbliższych.

zdjęcie: www.flickr.pl

2016-05-20

Sadzenie około 150 roślin odbyło się w dzień 96. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II – patrona budowanego od kilku lat stacjonarnego hospicjum, które, według planów, ruszy 1 października br.

Powstanie ekologicznego ogrodu to przedsięwzięcie realizowane w ramach programu „Działaj w zielone” Fundacji Ekologicznej ARKA, dzięki finansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poprzez program „Inicjatywy obywatelskie dla środowiska”.

Jak wyjaśnił Wojciech Owczarz z Fundacji, ważnym elementem projektu jest połączenie jego walorów ekologicznych z ważnym problemem społecznym, jakim jest opieka nad podopiecznymi hospicjum.

„Ogród jest już praktycznie zbudowany, dziś zwieńczenie dzieła. Posadziliśmy typowe rośliny, które nadają się na siedliska lęgowe ptaków i zwabiają owady, dają schronienie owadom, ptakom i drobnym ssakom. Mam także nadzieję, że ogród będzie służył pensjonariuszom, że przyniesie ulgę w ich cierpieniu” – wyjaśnił.

Rośliny posadzili uczennice Zespołu Szkół Ogrodniczych w Bielsku-Białej oraz uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych. Projektantka ogrodu i jego wykonawczyni Barbara Midor poinformowała, że obok między innymi kalin, różaneczników i pigwowców oraz hortensji bukietowych i róż pomarszczonych wśród roślin około 300 roślin pojawi się na przykład przyciągająca pszczoły, motyle i owady tawuła japońska. „Kwitnie ona latem. Kwitnie długo i obficie. To będzie sielankowy swojski ogród parkowy. Będzie tu wonnie i kwieciście” – zapewniła Midor.

Wydarzenie odbyło się w dzień 96. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II – patrona budowanego od kilku lat stacjonarnego hospicjum.

Prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego – organizatora i budowniczego hospicjum – Grażyna Chorąży wyraziła nadzieję, że ogród będzie ważnym elementem najbliższego krajobrazu oraz miejscem refleksji dla chorych, ich najbliższych, pracowników i wolontariuszy hospicjum. Przy okazji poinformowała, że budowane od 6 lat hospicjum powinno ruszyć 1 października br. „Wystąpimy do wojewody śląskiego o zarejestrowanie placówki leczniczej, a następnie, gdy otrzymamy zgodę, wystąpimy do NFZ o dopłatę choćby w wysokości 50 proc” – dodała.

Hospicjum Jana Pawła II w Bielsku-Białej powstaje od 2010 r. Dotąd na jego budowę wydano około 7 mln zł. W pawilonie szpitalnym będzie 40 łóżek dla chorych, kaplica i pokoje gościnne dla bliskich. W drugim budynku – gabinety zabiegowe, rehabilitacyjne i lekarskie. Hospicjum będzie świadczyć opiekę bezpłatnie i wszystkim potrzebującym, niezależnie od światopoglądu.

Budowę bielskiego hospicjum zainicjowało kilka lat temu utworzone wówczas Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne przy bielskiej parafii księży salwatorianów.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 23.12.2024