Błogosławiony Stanisław Papczyński patronem życia zagrożonego
Nasz syn miał rok, był bardzo ciężko chory, lekarze nie dawali mu szans, ale dzięki wstawiennictwu bł. Stanisława odzyskał zdrowie – w ten sposób zaczynają się setki świadectw na temat skuteczności modlitwy za przyczyną założyciela marianów w Stanach Zjednoczonych. Wynika z nich, że bł. Stanisław Papczyński jest postrzegany jako patron życia zagrożonego. W niedzielę, 5 czerwca w Watykanie papież Franciszek kanonizuje polskiego marianina.
2016-06-02
Kult bł. Stanisława Papczyńskiego na kontynencie amerykańskim zaczął się rozwijać w ostatnich dziesięcioleciach dzięki kwartalnikowi „Marian Helper Magazine” i innym publikacjom Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich. Docierają one do setek tysięcy czytelników w całym świecie anglojęzycznym, np. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, na Filipinach i w Indiach. W każdym numerze zamieszczane są świadectwa osób, które doznały łask za przyczyną błogosławionego, którego 5 czerwca Franciszek ogłosi w Rzymie świętym.
Większość osób, które dziękują za otrzymane łaski, nie jest nawet w stanie wymówić nazwiska Papczyński, ale są przekonani o skuteczności jego wstawiennictwa. „Zdumiewająca jest liczba świadectw, które dotyczą zagrożonego życia. Piszą do nas rodzice, którzy nie mogli mieć dzieci; inni, którzy doświadczyli choroby swoich dzieci, szczególnie w okresie prenatalnym, dzieląc się radością z otrzymanych łask” – podkreśla br. Andrzej Mączyński MIC, promotor generalny Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich. Dodaje, że założyciel zgromadzenia „jest rozpoznawany jako patron życia zagrożonego”.
Pierwsi marianie przybyli do Stanów Zjednoczonych w latach dwudziestych XX wieku i od początku prowadzili apostolat wydawniczy, szerzyli nabożeństwo do Niepokalanego Poczęcia NMP i do Miłosierdzia Bożego oraz wspierali posługę wspólnoty marianów na całym świecie. Siedziba prowincji znajduje się w Stockbridge w stanie Massachusetts, gdzie jest Narodowe Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.