Trzeźwość jest potrzebna do zbawienia
Trzeźwość jest cnotą potrzebną do zbawienia – przekonuje ks. kan. Zbigniew Kaniecki, członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, kierownik Ośrodka Trzeźwości Diecezji Płockiej w Płocku-Trzepowie. W ciągu roku w diecezji płockiej ma miejsce wiele akcji i spotkań, promujących życia w trzeźwości.
2016-08-13
„Mówi się niekiedy, że jeśli młodzież będzie zachowywać abstynencję, to przeniesie to na dorosłe życie. Tymczasem jest odwrotnie - młodzież potrzebuje wzorca, bo przykłady pociągają. Wzorca, za którym pójdzie, a którego często brakuje w otoczeniu” – mówi ks. kan. Zbigniew Kaniecki, odwołując się do tegorocznego hasła Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości na miesiąc abstynencji sierpień „Młodzi, nie dajcie się zniewolić!”.
Dodaje, że brak wzorca często wynika także z tego, że młodzi ludzie nie uznają prawdy obiektywnej. Wydaje im się, że „każdy ma swoją prawdę”, a wtedy trudno im mówić o wartościach: „Alkohol niszczy organizm człowieka i zniewala. A młodzi mówią, że chcą być wolni i czuć się wolni – jednak wolą się czuć niż być. Alkohol daje im poczucie wolności, ale tak naprawdę zabiera im wolność” – akcentuje duszpasterz trzeźwości.
Przytacza też badania przeprowadzone wśród młodzieży szkolnej przez dr. Krzysztofa Wojcieszka z Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. Wynika z nich, ze 65 proc. badanych chciałoby spotkać dorosłego abstynenta, 50,3 proc. deklaruje pójście w jego ślady, 54,8 proc. uważa, że abstynencja nie jest dziwactwem, natomiast 5,7 proc. potwierdziło, że piło alkohol w ciągu ostatnich 30 dni.
Zdaniem ks. Kanieckiego abstynentów jest wielu, ale o nich się nie mówi. Kultura trzeźwości jest niemal nieobecna w mediach: „Problemem jest to, że brakuje świadectw abstynentów – stwierdza przedstawiciel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. – Wielu z nich pochodzi z rodzin z problemem alkoholowym. Oni wstydzą się rodzinnych sytuacji i nie przyznają do swojej abstynencji” – mówi promotor abstynencji.
Jego zdaniem problemem jest również to, że w Polsce o trzeźwość modlą się członkowie rodzin alkoholików, ale nie robią tego wspólnoty parafialne czy stowarzyszenia katolickie, twierdząc, że ich ta sprawa nie dotyczy.
„Trzeźwość jest cnotą potrzebną do zbawienia. O trzeźwość warto się starać - stwierdza dyrektor Ośrodka Trzeźwości Diecezji Płockiej. – Duszpasterze powinni więcej uwagi zwracać na szkodliwość nieumiarkowania w jedzeniu i piciu. Jeżeli zachęcamy do nie picia, to musimy proponować coś w zamian” – uważa ks. Kaniecki.
W diecezji płockiej w ciągu całego roku duszpasterstwo trzeźwości inicjuje wiele przedsięwzięć promujących abstynencję. W Płocku-Trzepowie działa Ośrodek Trzeźwości Diecezji Płockiej. W dekanatach koordynacją działań w tym zakresie zajmują się dekanalni duszpasterze trzeźwości. Raz w miesiącu w dekanatach odbywają się Msze św. w intencji trzeźwości. W Ośrodku Trzeźwości Diecezji Płockiej w Płocku-Trzepowie wierni uczestniczą w niej w każdy pierwszy wtorek miesiąca, łącznie z udziałem w modlitwie do św. Michała Archanioła o uzdrowienie i uwolnienie.
Poza tym w diecezji organizowane są też spotkania dla osób uzależnionych z różnych środowisk z udziałem specjalistów, działają grupy AA, Al-Anon, Al-Ateen, DDA. W Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości im. O. Benignusa Jana Sosnowskiego w Zakroczymiu odbywają się sesje duszpasterstwa trzeźwości.
W parafii św. Aleksego w Płocku-Trzepowie każdego roku w maju odbywa się Spotkanie ze Sługą Bożym Mateuszem Talbotem - patronem osób uzależnionych od alkoholu. W lipcu w intencji trzeźwości odbyła się po raz 27. Piesza Pielgrzymka o Trzeźwość Narodu z Bieżunia do Niepokalanowa.