IX Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego
Lekarze i pielęgniarki, duszpasterze hospicjów oraz wolontariusze z kraju i zagranicy wezmą udział w IX Ogólnopolskiej Konferencji Wolontariatu Hospicyjnego, która odbędzie się w dniach 7-9 października w Radomiu.
2016-09-13
Hasłem spotkania będą słowa "Wolontariusz hospicyjny świadkiem Bożego miłosierdzia", nawiązujące obchodzonego w Kościele Roku Bożego Miłosierdzia.
W spotkaniu - zapowiadają jego organizatorzy - oprócz wolontariuszy medycznych i niemedycznych wezmą udział alumni seminariów duchownych, studenci, uczniowie oraz wszyscy ci, którzy zainteresowani są bezinteresowną pomocą choremu, jego rodzinie i osobom osieroconym - „zwykli ludzie”, którzy czują potrzebę pomagania innym i chcą się tego uczyć.
Wolontariusze hospicyjni to osoby, które posiadają wykształcenie medyczne, ale także osoby reprezentujące różne branże zawodowe. Wykonują przeróżne prace na rzecz hospicjum. Wielu z nich jest także przeszkolonych i posługują w domu chorego. Ich służba jest równie ważna jak posługa lekarza czy pielęgniarki. Konferencja będzie kolejnym etapem na drodze permanentnego kształcenia i formacji hospicjantów.
W konferencji będą uczestniczyli wolontariusze z całej Polski, ale także spoza niej. - Mamy nadzieję, że przybędą również osoby z Ukrainy, Rosji, Litwy. Zaprosiliśmy ponad 400 ośrodków, w tym hospicja, seminaria duchowne, szkoły, uczelnie i wiele innych instytucji i organizacji - zapowiada ks. Marek Kujawski SAC, duszpasterz Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu.
Prelegentami będą profesorowie wielu polskich uniwersytetów, doświadczeni w posłudze chorym wolontariusze, lekarze, teolodzy, psycholodzy i psychoonkolodzy.
W Polsce jest ponad 400 hospicjów, ale według danych Forum Ruchu Hospicyjnego w Krakowie, ośrodków służących bezinteresownie 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, niosących fachową pomoc nieodpłatnie, jest tak naprawdę tylko kilkanaście.
Organizatorem Konferencji jest jedno z takich hospicjów: Hospicjum Królowej Apostołów przy współpracy z Wyższą Szkołą Biznesu im. bp. Jana Chrapka w Radomiu.
Trzydniowe spotkanie (7-9 października) odbędzie się w Wyższej Szkole Biznesu przy ul. Kolejowej 22 w Radomiu.
Działalność Hospicjum Królowej Apostołów opiera się na zasadach, jakie głosił w latach 1983–2002 śp. ks. Eugeniusz Dutkiewicz SAC, współtwórca pierwszych hospicjów domowych w Polsce. - Mówił on, że wszyscy jesteśmy wolontariuszami i służymy choremu. Nie żyjemy z chorego, ale dla niego. Swój wolny czas jemu poświęcamy. Jesteśmy z nim wtedy, kiedy odchodzi i najbardziej potrzebuje drugiego człowieka. Wolontariusze hospicyjni mają nieść choremu przede wszystkim miłość, a wraz z nią fachową, profesjonalną opiekę, bazując na zdobytej wiedzy i doświadczeniu - podkreśla ks. Marek Kujawski SAC.